piątek, 3 maja 2013

Pory roku a typ urody

Cześć. Na prośbę Nieuchwytnej postanowiłam napisać notkę o porach roku w urodzie. System opracowany przez wizażystów może sprawiać problemy i wzbudzać kontrowersje wśród zwykłych kobiet, jednak w gruncie rzeczy ten sposób określania preferencji kolorystycznych może stać się bardzo pomocny. Ale od początku. Rozdzielanie osób na pory roku odbywa się ze względu na napigmentowanie cery. Dzięki temu łatwiej dobrać paletę barw najbardziej twarzowych dla danej osoby. Warto jednak pamiętać, że to właśnie najbardziej pasujące kolory określają, jaką porą roku jest dany osobnik. To nie cechy naszej urody podporządkowują nas do danej kategorii i decydują, jakie barwy są dla nas najbardziej twarzowe. Może to się wydać skomplikowane bądź nieznaczące, ale to ważna zasada w samodzielnym określaniu swojego typu urody. Profesjonalnej analizy dokonują styliści, ale oczywiście same możemy w przybliżeniu określić odpowiadającą paletę barw. Typy urody, podobnie jak pory roku, są cztery : wiosna, lato, jesień i zima. Każdy z nich jest odrębny, jednak ma pewne cechy upodabniające go do innego.
Wiosna
To ciepła pora roku. Osoby o tym typie urody mają zwykle dość kontrastowe rysy lub też konkretne partie twarzy (oczy i ich białka, brwi, włosy, usta) wyraźnie oddzielają się od reszty. Pasują im czyste (nie przygaszone, nie rozwodnione) barwy. Przykładowe kolory pasujące większości wiosen to : kremowa biel, złamana biel, żółty słomkowy, ciepła żółć słońca, jasny pomarańczowy, mandarynka, brzoskwiniowy  łososiowy, koralowy, różowy ale w odcieniu brzoskwini, miodowy, w kolorze szampana, piaskowy, złocisty, ciepły beż, niebieskozielony, żółtozielony, zieleń młodej trawy, groszkowy, ciepłe odcienie szarości, jasny pomidorowy, czerwień makowa, niezapominajka  jasny fiołkowy, jasny turkus, morski, ciepły granat, mleczna czekolada, ciepłe brązy.

Wygląd :
 • Cera - brzoskwiniowy lub kość słoniowa, ogólnie ciepły odcień
 • Włosy - najczęściej jasny, słomkowy, złoty blond, ale również inne kolory o ciepłym zabarwieniu
 • Oczy - niebieskie, jasnobrązowe lub miodowe
 • Usta - w ciepłych odcieniach, np. morelowy
 • Piegi - jeśli występują, to mają ciepły (np. złotawy) kolor


Lato
Jest chłodną (co może być zaskakujące, ponieważ dla mnie lato jest ciepłe i kolorowe) i jasną porą roku. Zgaszone barwy są dla osób tego typu zwykle najbardziej twarzowe. Lata często farbują włosy i próbują nadać kontrastu makijażem, co może okazać się błędem. Lepiej dobrać pasujące kolory stylizacji. Przykładowe pasujące barwy to : złamana biel, jedwabna biel, pastelowa żółć cytrynowa, malinowy, cyklamen, róż angielski, jasny bądź zgaszony róż, lawendowy, niebiesko-fioletowy, szaro liliowy, miętowy, szarozielony, seledyn, zieleń igliwia, jasno cytrynowy, szarość w odcieniu niebieskiego, różne odcienie szarości, popielaty, lazurowy, różne odcienie błękitu, kawa z mlekiem, bordowy, kolor czerwonego wina, średni brąz, grafitowy, śliwka.

Wygląd :
 • Cera - zimna, czasami ma różowy odcień
 • Włosy - popielate, myszowate lub brązowe, ale o zimnym odcieniu
 • Oczy - często z domieszką szarości, nie kontrastują mocno z białkami oczu
 • Usta - chłody odcień, np. malinowy
 • Piegi - rzadko występują


Jesień
To typ ciepły i ciemny. Pasują do niego przygaszone, nieintensywne kolory. Pasujące barwy : złamana biel, ecru, ciepłe odcienie żółci, brzoskwiniowy, morelowy, ceglasty, miedziany, mahoń,musztardowy, oliwkowy,cynamon, ciemny pomidorowy, złocisty brąz, zgniła zieleń, zieleń lasu, fiolet bratkowy, ciepły śliwkowy, turkus.

Wygląd :
Cera - jasna lub ciemna, ale ciepła, np. o odcieniu morelowym
Włosy - ciemne, brązowe lub rude, zwykle ze złotymi pasemkami, jak również ciepły blond
Oczy - zielone, brązowe lub bursztynowe
Usta - często ciepłe odcienie moreli lub brzoskwini oraz inne ciepłe odcienie
Piegi - złotobrązowe

Zima
Jest chłodną i ciemną porą. Spośród innych typów wyróżnia się największą kontrastowością (intensywnością). Przykładowe pasujące kolory to : nasycona czerń, śnieżna biel, biel kredy, zimny odcień żółtego, cytrynowy, lodowy liliowy  fuksja, malinowy, cyklamen, różowy, lodowy róż, chłodna czerwień, wiśnia, głęboki bordowy, czerwień wina, oberżyna, burgund, ciemna śliwka, żurawina, zimny fiolet biskupi, granat, turkus, morski błękit, błękit paryski, niebiesko-zielony, zieleń jodły, gorzka czekolada, szary beż, grafit, srebro.

Wygląd :
Cera - zimna i jasna, śnieżnobiała lub ciemna i chłodna
Włosy - najczęściej ciemnobrązowe lub czarne
Oczy - czarne, brązowe, piwne lub zimne niebieskie bądź zielone
Usta - chłodny odcień, np. malina

Pamiętajcie! Opis wyglądu ma być tylko wskazówką, kolor oczu czy włosów nie podporządkowuje do określonego typu. Jak wszędzie, występują tu wyjątki od reguły, a osoba o ciemnej karnacji i włosach niekoniecznie jest zimą. Podobnie nie tylko blondynki są wiosnami, zdarzają się również brunetki, którym pasuje paleta tego typu.

Podział na 12 podtypów
Być może niektóre z was już odnalazły swoją porę roku. Moim skromnym zdaniem ta klasyfikacja jest... ograniczona i nie pomoże osobom trudniejszym do określenia. Dlatego opiszę również podział na 12 podtypów. Każda pora roku ma 3 podkategorie.
Na powyższym wykresie widać je wszystkie. W opisie czterech pór roku zaznaczyłam, że niektóre z typów mają wpływ  innych. Tutaj to dokładnie widać. Podtypy znajdujące się obok siebie wpływają na siebie. Cecha którą są nazwane (np. jasna wiosna i jasne lato) jest dominująca. W przyporządkowywaniu do tych podtypów ważne jest jej określenie. Czy twoje kolory są zdecydowania ciemne, czy jasne? Łagodne (przygaszone) czy kontrastowe (intensywne)? Ciepłe czy zimne? Cecha, która jest najbardziej oczywista, jest dominująca. Następnie zastanów się nad drugą cechą, recesywną. Może ona nie być tak oczywista, jak poprzednia, ale dzięki niej będziesz mogła zadecydować czy jesteś np. ciemną zimą czy jesienią albo czystą wiosną czy czystą zimą. Cechy każdej pory opisałam wcześniej, odnoszą się one do każdego podtypu, jednak niektóre z nich mają inne dominujące cechy.

Zima

Ciemna zima
Jest zwykle częściowo czysta i zimna. Ma wpływ ciemnej jesieni, a więc ciepłych kolorów (złoty w biżuterii), jednak w gruncie rzeczy to chłodny podtyp.


Czysta (intensywna, kontrastowa) zima
Jest całkowicie czysta i częściowo chłodna. Ma wpływ czystej wiosny (złoty w biżuterii, niektóre ciepłe kolory).


Chłodna zima
Nie ma ciepłych wpływów. Nie jest całkowicie czysta. Ma wpływ chłodnego lata (brak złota w biżuterii).


Wiosna

Czysta (intensywna, kontrastowa) wiosna
W palecie tego typu nie ma przygaszonych kolorów. Z powodu wpływu intensywnej zimy w palecie znalazły się chłodne wpływy oraz srebrny dla biżuterii.


Ciepła wiosna
Ma wpływ ciepłej jesieni. Kolory nie są całkowicie czyste (brak czerni i czystej bieli). Jest całkowicie ciepła, więc w palecie nie ma srebra dla biżuterii.


Jasna wiosna
Jest ciepłe, rozjaśnione i prawie czyste. Ma wpływ jasnego lata, a więc niektórych chłodnych barw (np. niebieskiego).


Lato

Jasne lato
Kolory jasne, częściowo przytłumione i chłodne. Typ ma wpływ jasnej wiosny, więc ciepłe odcienie pojawiają się w palecie.


Chłodne lato
Z powodu wpływu chłodnej zimy kolory nie są całkowicie zgaszone i jasne, jednak podtyp nie jest tak intensywny. Brak złota dla biżuterii.


Łagodne lato
Jest częściowo chłodne i całkowicie przygaszone. Łagodne lato ma wpływ łagodnej jesieni, więc pojawiają się ciepłe kolory i kolor złoty dla biżuterii.


Ciemna jesień
Kolory przyciemnione i częściowo przytłumione. Podkategoria ma wpływ ciemnej zimy, a więc intensywnych i zimnych kolorów (srebro w biżuterii).

Ciepła jesień
Dzięki wpływom ciepłej wiosny, niektóre barwy są nie do końca przygaszone i ciemne. Brak srebra w biżuterii.


Łagodna jesień
Cechują ją przytłumione i raczej ciepłe kolory. Ma wpływ łagodnego lata, a więc chłodniejszych i jasnych barw. Pojawia się srebrny w biżuterii.


Dużo tego, ale te palety naprawdę mogą pomóc w prawdopodobnym określeniu typu urody. Niektóre z nich są do siebie podobne z powodu wpływów innych typów.

Jak ustalić swoją porę roku?
Jeżeli jesteś łatwą do określenia osobą, to być może wystarczy ci podział na 4 pory roku. Natomiast do sposobu z podtypami jest potrzebne dobre oko. Więc najlepiej oceniać w naturalnym świetle i (jeśli to konieczne) poprosić kogoś, kto ma dobre oko do kolorów. Skąd wziąć draperie? Wizażyści mają zestawy chust w różnych odcieniach i kolorach. W domowych warunkach zamiast nich możemy użyć różnych materiałów dostępnych pod ręką  : pościeli, obrusów, ubrań itd. Materiał należy położyć tak, aby zakryły dekolt i ramiona to łokci. Farbowane włosy lepiej owinąć w tkaninę o neutralnym zabarwieniu. Analizy dokonujemy bez makijażu! Obserwujemy, jak twarz wygląda przy danej barwie. Czy ma zdrowy koloryt, czy cera wydaje się mieć szary i niezdrowy kolor. Przymierzajmy i porównujmy barwy z różnych, nawet tych odrzuconych na wstępie palet. Dobrze jest sprawdzić kolory, których nie lubimy, ale prawdopodobnie należą do naszej palety. 

Pamiętajcie dziewczyny, że twarzowe kolory mogą być najlepszą bronią w walce o piękny i promienny wygląd. Barwy odpowiadające twojemu typowi urody nadadzą odpowiedniego kolorytu cerze i podkreślą walory. Mam nadzieję, że artykuł był pomocny i rozwiał chociaż odrobinę wątpliwości :) 

Źródła :


Pozdrawiam was serdecznie i życzę dobrej pogody chociaż na te ostatnie dni weekendu :) Pysia.

3 komentarze:

 1. Notka fajna, ale nie uwzględniłaś drugiego typu zimy - południowego. Jest "Królowa Śniegu" i ta druga o cerze oliwkowej/brzoskwiniowej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy opisie czterech pór napisałam w wyglądzie zim "Cera - zimna i jasna, śnieżnobiała lub ciemna i chłodna", natomiast nie spotkałam się z takim określeniem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciężko ogarnąć :( Zacznijmy od tego, że ja nie mam urody :D
  Fajnie, że tak się przykładacie to tych postów. Bardzo przyjemnie się je czyta :) Czasami mam zaległości z zostawaniem komentarza, ale nadrabiam, nadrabiam :D

  OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x