piątek, 2 stycznia 2009

Łupież


Ostatnio pojawil mi sie lupiez... nie wiem od czego, a na szapony przeciwlupierzowe mam uczulenie. Moze jakies domowe sposoby? 
Z gory bylabym wdieczna za szybka i konkretna odpowiedz od Was;** 
Dziekuje :)) 
~ona 
 
 

Droga Ona!

Co prawda pytałaś tylko o domowe sposoby, jednak postanowiłam szerzej opisać problem łupieżu.
Łupież jest nieprzyjemnym, denerwującym i wstydliwym problemem. Wielu ludzi cierpi na tą dolegliwość, którą charakteryzuje świąd i łuszczenie skóry głowy. Na szczęście, łupieżnie jest zaraźliwy i bez względu na rodzaj łupieżu zawsze jest dostępna odpowiednia metoda leczenia. Łupież może być trwały, uporczywy i wymaga konsekwentnego leczenia.
 

Przyczyny łupieżu
 
Eksperci twierdzą, że łupież jest spowodowany przez grzyby zwane malassezia, które żywią się tłuszczem. Ten rodzaj pasożyta mieszka w skórze głowy większości zdrowych osób dorosłych. Choć nie powoduje problemu u większości ludzi, czasem malassezia może rozwijać się poza kontrolą-zaczyna żywić się łojem skóry głowy. Skutkiem tego jest zwiększona produkcja komórek, a co za tym idzie, duża liczba martwych komórek skóry głowy. Te komórki w połączeniu z brudem i łojem ze skóry głowy i włosów, są zauważalne w postaci białych, tłustych płatów. Następnym objawem łupieżu jest świąt skóry głowy. Należy pamiętać, że istnieje kilka innych schorzeń w których występują podobne symptomy, w tym łuszczyca, suchość skóry, łojotokowe lub kontaktowe zapalenie skóry. Przed rozpoczęciem leczenia, ważne jest, aby skonsultować się dermatologiem, żeby upewnić się, czy masz do czynienia właśnie z łupieżem i aby rozpoznać rodzaj łupieżu od którego będą uzależnione środki działania.
 

Rodzaje łupieżu
 
Istnieją dwa podstawowe rodzaje łupieżu. Pierwszy z nich to łupież suchy –bardziej widoczny. Płaty w kolorze szarawo-białym spadają jak śnieg przy prawie każdym energiczniejszym ruchu głową. Drugim rodzajem jest łupież tłusty – dolegliwość ta jest trudniejsza do zwalczenia - spowodowana zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych. Objawy są podobne jak w przypadku odmiany suchej, ale złuszczające się kawałki naskórka są większe, niekiedy żółtawe i tłuste.
 

Leczenie łupieżu
 
Łupież może być trwały, uporczywy i wymaga konsekwentnego leczenia. Istnieje kilka rodzajów szamponów dostępnych w leczeniu łupieżu. Jeśli spróbujesz jeden i nie ma pożądanego efektu, należy przejść do następnego. Upewnij się że szampon którego używasz ma przynajmniej jeden z poniższych składników:
 

*Pirytioniany cynku, ketokonazol, siarczek selenu
 
Czynniki te są anty-grzybicze i antybakteryjne, najczęściej wykorzystywane do zwalczania łupieżu spowodowanego przez drożdże i grzyby. Po rozpoczęciu leczenia za pomocą tych środków szybko usuniesz łupież, jednak dla zachowania efektu zaleca się dalsze stosowanie szamponów regularnie po ustaniu dolegliwości. W przeciwnym razie łupież powróci.
 
.*Smoła węglowa
 
Czynnik ten jest płynnym produktem ubocznym destylacji węgla. Jest ona zawarta w szamponach stosowanych w leczeniu łuszczycy i wszy.
 
*Salicylowy kwas
 
Szampony oparte na tym składniku są używane do usuwania nadmiaru obumarłych komórek ze skóry głowy, co z kolei pomaga odblokować pory.
 

Gdy łupież jest pod kontrolą, należy używać szamponu przeciwłupieżowego dwa lub trzy razy w tygodniu na zmianę z dobrym szamponem nawilżającym. Jeśli szampon przeciwłupieżowy straci swoją skuteczność, spróbuj innego typu szamponu. Jeżeli w ciągu dłuższego czasu liczne zabiegi nie pomogą, skontaktuj się z dermatologiem. Silniejsze środki lecznicze są dostępne na receptę.
 

Istnieją również DOMOWE SPOSOBY wspomagające walkę z łupieżem lub/i przeciwdziałające mu.
 
*Olejek z drzewa herbacianego ma anty-grzybicze własności i można go zmieszać z balsamem lub olejkiem do ciała a także szamponem. Wmasuj mieszankę w skórę głowy, zostaw na 15 minut następnie dokładnie spłukaj.
 
*Kąpiel w olejkach.
 
masaż głowy z nawilżającym olejkiem godzinę przed kąpielą jest w stanie zregenerować suchą skórę głowy. Nawilżona skóra będzie w dobrej kondycji, co pomoże jej przeciwdziałać powstawaniu łupieżu.
 
*Płukanka z octu. Niektórzy ludzie uważają, że płukanie włosów w białym lub jabłkowym occie przed kąpielą ma zbawienny wpływ dla skóry głowy. Możliwe, że jest to związane z faktem, że ocet przywraca skórze głowy równowagę i odpowiednie pH
 

Oprócz używania odpowiedniego szamponu możesz podjąć inne kroki w celu zapobiegania powstawaniu łupieżu, w tym: odpowiednie żywienie, kontrolowanie i zarządzanie stresem, oraz zmniejszenie ilości produktów używanych do pielęgnacji włosów. Konsekwentne przestrzeganie tych zasad powinno zachować twoją skórę głowy zdrową i bez łupieżu.
Anitt (14:00)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x