niedziela, 15 sierpnia 2010

Uroda: Rozprawa z wągrami

Zwracam się do Megu. Kochana, mogłabyś podać mi jakieś skuteczne żele, peelingi lub toniki na wągry? Skuteczne! Czytałam Waszą notkę o wągrach, ale nie była napisana przez Ciebie, i szczerze mówiąc nie wiele się z niej dowiedziałam. Tylko przykłady! Nawet w komentarzu! Bardzo proszę!

~ Maja



Droga Maju!
Pierwsze, o czym musisz pamiętać to to, że każda skóra ma swoje właściwości, inaczej reaguje na pewne czynniki, w tym także na kosmetyki. Wystarczy, że rozejrzysz się po forach czy recenzjach różnych produktów - są zarówno dobre, jak i złe opinie tego samego kosmetyku. Dlatego skuteczne to w tym wypadku pojęcie dosyć względne. Nie mniej jednak chętnie dam Ci kilka wskazówek i wymienię kosmetyki, które powinnaś przetestować.

Najpierw jednak krótko o tym, czym jest wągier, ponieważ czasem łatwo się pogubić czy pomylić.

Zaskórnik, potocznie wągier, to rozszerzony por skóry wypełniony rogowo-tłuszczową substancją, ciemniejącą od tlenu i światła. Wągry mają twardą i zbitą lub miękką i półpłynną konsystencję. Dzielimy je na dwie kategorie.
Wągry kamienne, czyli twarde, często wystają ponad powierzchnię skóry, tak, że mamy do nich łatwiejszy dostęp. Natomiast wągry głębokie, czyli utajone, pozostają pod powierzchnią skóry i po jakimś czasie, kiedy rogowo-tłuszczowa substancja nie ma gdzie już się odkładać, ulegają zakażeniu, stanowi zapalnemu i opuchliźnie. Wówczas szybko przekształcają się w pryszcze, a później równie szybko ropieją. Powstają z tzw. patologicznych gruczołów łojowych, a ich uaktywnieniu sprzyjają zwykle drażniące czynniki zewnętrzne i nieodpowiednia pielęgnacja cery.
W skrócie, jeśli na twarzy widzimy małe, czarne kropki, najczęściej na nosie i w jego okolicach, są to wągry utajone, które tylko czekają, aby przekształcić się w brzydkie wypryski. Po wyciśnięciu miejsce po wągrze zapada się (powstaje mała dziurka) lub przekształca się w bliznę. Podczas wyciskania zaskórnika bardzo prawdopodobne jest, że bakterie rozniosą się na inną cześć twarzy. Co więcej, zwykle po dwóch tygodniach na tym samym miejscu powstaje nowy wągier.

Dlatego właśnie nie powinno się ich wyciskać, ale zwalczać je odpowiednią pielęgnacją lub powierzyć ich usunięcie kosmetyczce, która posiada więcej wprawy i możliwości, niż my. W wielu salonach kosmetycznych oferuje się oczyszczanie twarzy przy pomocy urządzenia z parą wodną.
Jako pierwszy krok w rozprawie z wągrami polecam udanie się do kosmetyczki na takie właśnie oczyszczanie. Najlepiej jednak zarezerwować sobie na wizytę dzień wolny od zajęć. Po wyjściu od kosmetyczki twarz usiana będzie gojącymi się rankami i nie będzie wyglądać dobrze, ale po kilku dniach jej stan będzie znacznie lepszy niż wcześniej.

Jeżeli chcemy już samodzielnie usuwać zaskórniki (co naprawdę odradzam), najpierw zróbmy twarzy kąpiel parową:
Zagotowaną wodę wlewamy do miski, do tafli wody przystawiamy twarz (nie moczymy, chodzi o to, aby unosząca się para wodna otworzyła pory na twarzy), a głowę przykrywamy ręcznikiem. Natomiast po wyciśnięciu trzeba koniecznie buzię zdezynfekować!

Teraz jednak przejdźmy do odpowiedzi na Twoje pytanie, czyli jak pielęgnować buzię, żeby się tych wągrów pozbyć.

1. Maseczki oczyszczające.
Szczególnie polecam glinki w postaci maseczek, które mają naprawdę świetne opinie. Ja sama po użyciu Dermaglinu byłam zachwycona ;).

Dermaglin, maseczka przeciwtrądzikowa

Oczyszcza i zwęża pory, reguluje wydzielanie łoju, wchłania zanieczyszczenia i toksyny, odżywia i regeneruje skórę, likwiduje i hamuje powstawanie wyprysków, łagodzi podrażnienia.

Argiletz, Maseczka z glinki (miałka i w tubce)

Możesz wybrać rodzaj dla siebie.
Cytując z portalu Wizaż.pl:
"Maseczka z glinki to rewelacyjny kosmetyk dla każdego rodzaju cery. Firma Argiletz (Ar-Pol) proponuje maseczki z glinki zielonej, żółtej, różowej, białej, czerwonej. Te maseczki są naturalne, bez środków zapachowych i konserwantów.
GLINKA ZIELONA (ARGILE VERTE)
Pochodzi ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Posiada około 20 różnych soli mineralnych istotnych dla organizmu, takich jak: krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, sód i inne oraz cały szereg mikroelementów i pierwiastków śladowych: selen, molibden, cynk. Glinka zielona ma wspaniałe właściwości dezynfekujące, absorpcyjne i gojące. Doskonale leczy trądzik, wypryski,wrzody, pielęgnuje i regeneruje zmęczoną cerę również podczas leczenia, odkażając ją i wzmacniając. Odżywia zmęczoną cerę, zmniejsza i zapobiega zmarszczkom.
GLINKA BIAŁA (ARGILE BLANCHE)
Glinka biała jest produktem w 100% naturalnym (nawet proces suszenia odbywa się na słońcu), a jej zaskakujące i bardzo kompleksowe właściwości wynikają ze szczególnej struktury oraz obecności licznych mikroelementów i soli mineralnych. To glinka z dużą zawartością aluminium, które decyduje o właściwościach ściągających i zabliźniających. Zawiera również krzem, wapń, magnez, żelazo, potas i sód. Jest łagodną glinką do pielęgnacji cery suchej, delikatnej, wrażliwej lub zmęczonej ze zmarszczkami. Łagodnie ściąga pory, odżywia i wygładza cerę. Przy zastosowaniu tej glinki zaleca się dodanie do sypkiej maseczki kilku kropel oliwy na zimno tłoczonej dla poprawienia komfortu kuracji.
GLINKA CZERWONA (ARGILE ROUGE)
Szczególnie dobrze działa na skórę tłustą i mieszaną, a jednocześnie wrażliwą. Leczy i łagodzi trądzik różowaty, zapobiega także pękaniu naczynek krwionośnych. Zwiera dużą ilość krzemu, żelaza, aluminium oraz wapń ,magnez, sód, potas, tytan i mangan. Podobnie jak poprzednie glinki łagodnie ściąga pory i wygładza skórę. W rezultacie skóra staje się świeża, gładka i aksamitna o brzoskwiniowym zabarwieniu. Systematyczne stosowanie glinki czerwonej zapewni obkurczenie i uszczelnienie naczynek krwionośnych.
GLINKA RÓŻOWA (ARGILE ROSE)
Jest połączeniem glinki białej i czerwonej. Będąc glinką bardzo delikatną posiada jednocześnie, tak jak inne glinki, właściwości absorpcyjne. Glinka różowa ma zastosowanie głównie w kosmetyce do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, również ze skłonnościami do alergii i podrażnień. Daje efekt ściągający, wzmacniający, a jednocześnie kojący i odprężający.
GLINKA ŻÓŁTA (ARGILE JAUNE)
Jej struktura, skład i działanie przypomina glinkę czerwoną. Charakteryzuje się jednak większą niż inne glinki zawartością żelaza. Z dużym powodzeniem stosowana jest do cery tłustej, a jednocześnie wrażliwej oraz do cery normalnej. Łagodnie oczyszcza twarz, remineralizując."

Montagne Jeunesse, Chantelle, Sea Herbs & Mud Cleansing Masque
(Maseczka oczyszczająca z wodorostami i minerałami)
Oczyszcza pory i nawilża, zbiera równie dobre opinie :).

2. Peelingi.
Raz w tygodniu zafunduj twarzy porządny peeling oczyszczający, np.
Avon Clearskin, Cleansing Scrub (Antybakteryjny peeling do twarzy)

Do codziennego stosowania używaj lepiej żel z dodatkiem peelingu, np.
 L'Oreal, Pure Zone, Żel odblokowujący pory z peelingiem


3. Oczyszczanie za pomocą szczoteczki.
Raz w tygodniu proponuję wyszczotkować twarz miękką szczoteczką do zębów z mydłem, a następnie przemyć twarz tonikiem. Polecam zwłaszcza tonik lub napar z bratka. Bratek ma bowiem właściwości oczyszczające i przeciwtrądzikowe.

4. Nawilżanie.
Nawilżanie jest bardzo ważnym czynnikiem w walce z zaskórnikami. Cera powinna być stale nawilżona i nie ma tu znaczenia, czy jest typu tłustego, mieszanego czy suchego. Może się wydawać, że skoro cera jest tłusta, dodatkowe nawilżanie zadziała na jej niekorzyść. Nic bardziej mylnego! Idealny do codziennego stosowania będzie krem z zawartością witamin (np. witaminą E) i filtrem przeciwsłonecznym - ochrona przed promieniowaniem UV to ważny element, jeśli chcemy mieć piękną i zdrową skórę. Niski filtr powinnyśmy stosować nawet w pochmurne dni.
Oprócz nawilżania z zewnątrz należy działać także od wewnątrz, dlatego pij 1,5 litra mineralnej wody niegazowanej dziennie, a Twoja skóra szybko stanie się gładka.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci w walce z zaskórnikami ;).
Pozdrawiam,
Megu;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x