niedziela, 24 kwietnia 2011

Aromaterapia.


Wiem, że nie macie na razie autorki ds. zdrowia, ale mimo wszystko chcę zadać pytanie, bo nie zależy mi na natychmiastowej odpowiedzi ;) Ciekawi mnie temat aromaterapii. Czy jest ona skuteczna, jak się ją stosuje, jakie olejki pomagają na jakie dolegliwości (i czy właśnie faktycznie pomagają). Chyba jeszcze nie było tu takiego tematu? :)


~milly


  

Droga milly.

Aromaterapia jest to słowo wywodzące się z łaciny i oznacza leczenie zapachami. Specjalne olejki mają na celu poprawienie naszego zdrowia oraz ogólnego samopoczucia. W krajach Zachodniej Europy aromaterapia jest bardzo ważnym elementem medycyny naturalnej. Niemieccy badacze dowiedli skuteczności inhalacji. Jednak wciąż sposób działania aromaterapii jest w znacznej części zagadką. Istnieje teoria która mówi: ,,Aromaterapia wykorzystuje naturalną skłonność człowieka do uczenia się zapachów: zapamiętywania ich i kojarzenia z konkretnymi sytuacjami i stanami, w jakich znajdował się ludzki organizm w momencie, gdy poczuł zapach olejku eterycznego. Kiedy mózg otrzymuje sygnał sensoryczny, metodą prób i błędów uczy się na niego reagować. Gdy coś zdarzy się ponownie, w podobnych warunkach, człowiek przewiduje, co się stanie i od razu reaguje."


Sposoby aromaterapii:

 
Najprostszą i najwygodniejszą formą jest kąpiel. Wspomaga leczenie chorób krążenia, skóry, bezsenności, łagodzi bóle mięśni, bóle związanie z urazami (np. zwichnięcia), pomagają w odprężeniu i relaksie oraz osuwają uczucie zmęczenia. Przed kąpielą z olejkami należy wziąć zwykłą kąpiel lub prysznic - do kąpieli leczniczej nie powinno się używać środków myjących, pieniących. Do napełnionej wodą wanny dodajemy 5-15 kropli olejku. Kąpiel powinna trwać od 10 do 30 min., później należy wetrzeć balsam z olejkami. Kąpieli można zażywać nawet kilka razy w tygodniu, w zależności od potrzeb.

  
Kolejnym sposobem jest masaż. Działa relaksująco, uwalnia od napięcia mięśni, poprawia krążenie oraz samopoczucie.Aby sporządzić olejek do masażu należy zmieszać 5-15 kropli oleju eterycznego z 25ml olejku roślinnego (najlepiej kokosowego lub migdałowego). Przechowywać w buteleczce z ciemnego szkła w chłodnym i ciemnym miejscu (ale nie w lodówce). Sporządzonym olejkiem natrzeć ręce i masować wybrane miejsce (kark, barki, ramiona, plecy). Następnie wskazane jest odpoczywanie przez kilka minut, aby olejek mógł się wchłonąć, a następnie wziąć kąpiel lub prysznic.

 
Najpopularniejszą formą jest inhalacja. Jest ona również bardzo wygodna. Kilka kropel olejku wymieszanego z wodą podgrzewa się w małej miseczce nad świeczką, lub w ceramicznym pierścieniach na żarówkę. Zapach olejku wspomaga koncentrację podczas nauki lub pracy.

 
Kompresy, czyli kolejny sposób aromaterapii stosuje się zimne lub ciepłe. Zimne przykłada się podczas bólu oczu, głowy oraz na siniaki. Ciepłe pomagają przy bólach mięśni, nerwobólach, bólach menstruacyjnych i stanach zapalnych skóry. Aby sporządzić kompres należy do szklanki wody dodać 2-6 kropli olejku eterycznego a następnie w przygotowanym płynie zmoczyć bawełnianą ściereczkę.

 
Jednym z najstarszych sposobów są kadzidełka bambusowe. Są to cieniutkie pałeczki oblepione pachnącą żywicą z dodatkiem węgla kamiennego, drzewa sandałowego i olejków eterycznych. Kadzidełko pali się ok. 30 minut.

 
Pot-pourri, czyli nasączona wonnymi olejkami dekoracyjna mieszanina płatków kwiatowych, liści oraz suszonych owoców.


  
Jakie olejki na jakie schorzenia?
Olejków jest bardzo dużo, dlatego wymienię tylko niektóre:

-Olejek lawendowy
*bóle głowy
*migreny
*bóle menstruacyjne
*leczenie otyłości i cellulitu
*łagodzi depresje, lęki, stany poddenerwowania, ułatwia zasypiania

-Olejek cytrynowy
*przyśpiesza gojenie się ran
*obniża temperaturę ciała w stanach gorączkowych
*obniża ciśnienie przy nadciśnieniu

-Olejek tymiankowy
*działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo
*pomaga przy infekcjach górnych dróg oddechowych i katarze
*działa antydepresyjnie
*wzmacnia system odpornościowy

-Olejek miętowy:
*pomaga przy przeziębieniu, grypie, anginie, zapaleniu zatok, katarze, kaszlu
*łagodzi bóle głowy, menstruacyjne, skutki ukąszeń owadów
*przyśpiesza gojenie się ran i oparzeń
*działa uspokajająco
*stymuluje pracę układu nerwowego i krążenia
*pomaga przy bezsenności, nadpobudliwości i nerwicach

-Olejek rozmarynowy
*stymuluje centralny układ nerwowy
*pomaga przy depresjach, zmęczeniach psychicznych, wzmożonym napięciu, trudnościach z zapamiętywaniem
*łagodzi dolegliwości związane z żylakami
*ułatwia oddychanie podczas kataru, łagodzi kaszel

-Olejek z drzewka herbacianego
*zwalcza bakterie, grzyby i wirusy
*stosowany przy infekcji górnych dróg oddechowych, grypie, anginie oraz przeziębieniu
*zwalcza trądzik
*stosowany do pielęgnacji skóry

Jak widać olejki eteryczne mają bardzo wiele zastosowań, a to są tylko niektóre. Ich koszt to od 5zł za 10ml. Wiele osób uważa, że zakupienie olejku się opłaca, ponieważ stosuje się jedynie kilka kropel.

Pozdrawiam.
Oui.
Oui. (16:33)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x