Cześć ! gdy byłam chora, na lekcji wychowania do życia dziewczyny rozmawiały z panią jak oblicza się kalendarzyk miesiączkowy, mnie na niej nie było :(
Czy mogłabyś mi wytłumaczyć jak to się robi?
czekam na odpowiedz. ~ Ciekawska XD
Droga Ciekawska!
Oczywiście, że mogłabym Ci wytłumaczyć. Przecież po to tu jestem.
Kalendarzyk miesiączkowy to rodzaj intymnego kalendarzyka. Możesz tu zapisać kiedy masz krwawienie, obserwować jak zmienia się zachowanie Twojego ciała w trakcie trwania cyklu, notować uwagi. Twoje zapiski pozwolą Ci w rozmowie z ginekologiem, a także w codziennym życiu, ponieważ program metodami statystycznymi próbuje odgadnąć kiedy będziesz miała następną miesiączkę oraz kiedy wystąpią dni płodne.
Możesz prowadzić zapiski w normalnym kalendarzu pisząc przy każdej dacie informacje o miesiączce, np. ilość zużytych podpasek w ciągu tego dnia, obfitość krwawienia i wszystko to co uznasz za stosowne.
Możesz także założyć sobie kalendarzyk internetowy, który wyliczy za Ciebie kiedy powinnaś spodziewać się miesiączki (kiedy będziesz mieć dni płodne) na podstawie danych, które podasz. Jeżeli nie jesteś przekonana co do internetowego kalendarza podam Ci sposób na obliczenie kiedy (w przybliżeniu) „dostaniesz” miesiączki.
Fazy cyklu menstruacyjnego:
Faza menstruacyjna
Cykl rozpoczyna się w dniu, kiedy zaobserwujemy krwawienie (nie plamienie), a kończy na dzień przed następnym krwawieniem. Faza menstruacyjna to wydalenie martwiczo zmienionej warstwy czynnościowej błony śluzowej macicy z krwią. Trwa zazwyczaj 4-7 dni, może jednak różnić się długością w ciągu całego okresu reprodukcyjnego.
Faza folikularna (proliferacyjna)
Po około 5 dniach od rozpoczęcia nowego cyklu zaczyna odnawiać się śluzówka macicy, przygotowując się tym samym do ewentualnej ciąży. To faza wysoce różniąca się długością. Średnio jest to 14 dni, ale może być to zarówno więcej jak i mniej.
Faza owulacyjna
Faza owulacyjna trwa około 36 godzin. Po osiągnięciu dostatecznego stężenia estrogenów w krwi, wydzielanie FSH ulega zahamowaniu, co średnio przypada na 12-16 dzień cyklu.
Faza lutealna (sekrecyjna)
Z resztek pęcherzyka, z którego zostało uwolnione jajeczko, powstaje tzw. ciałko żółte - gruczoł wewnętrznego wydzielania. Następuje to około 28-32 godzin po owulacji. Ciałko żółte produkuje hormon potrzebny do utrzymania ewentualnej ciąży - progesteron i w mniejszych ilościach estrogeny. Progesteron wstrzymuje dojrzewanie kolejnych pęcherzyków w cyklu, dlatego też niemożliwa jest podwójna owulacja, chyba że w tzw. 24-godzinnym oknie, kiedy wielkością występowały podobne pęcherzyki. Nawet jeśli pierwszy pękł, nie zostało nagromadzone wystarczająco dużo progesteronu, aby zablokować uwolnienie kolejnej komórki.
Mam nadzieję, że pomogłam.
Pozdrawiam,
Tiffcia.
PS. Notka bez zgody Pchełki.
I jeszcze jedno – polecam ten Kalendarzyk Internetowy.
Tiffcia (10:33)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz