sobota, 21 maja 2011

Zarośnięta błona dziewicza


Mogłybyście napisać notkę o zarośniętej błonie dziewiczej? Bo ja mam zarośniętą ale do szpitala ide dopiero w połowie września. A lekarz nie powiedział mi nic konkretnego...  ~NieWiedząca



Droga NieWiedząca!

W skrócie: 
Błona dziewicza to elastyczna błonka, która częściowo zakrywa wejście do pochwy. Większość błon posiada jeden otwór, jednak zdarzają się też wady genetyczne, które prowadzą do powstania wielu mniejszych otworów, braku błony lub jej całkowitego zarośnięcia.
Niedrożność błony dziewiczej (hymen imperforatus) zaburza funkcjonowanie organizmu. Wydzieliny pochwowe (np. miesiączka) nie mogą wydostać się na zewnątrz organizmu. Wtedy w pochwie, jamie macicy lub jamie otrzewnej może powstać bolesny krwiak. Błonę zazwyczaj usuwa się chirurgicznie w szpitalu.
PS. Masz szczęście, że to już we wrześniu:)

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się szczegółów, przeczytaj poniższe fragmenty artykułu:


"Niedrożność błony dziewiczej jest jedną z najczęściej spotykanych wad rozwojowych narządu rodnego u kobiet, jednak nadal jest to zaburzenie zbyt późno rozpoznawane. Wielu autorów podkreśla fakt, iż rozpoznanie zarośnięcia błony dziewiczej powinnobyć postawione już w okresie niemowlęcym lub w dzieciństwie, co mogłoby zapobiec późniejszym powikłaniom. 
Jednak rozpoznanie,i to często po kilkumiesięcznym diagnozowaniu i leczeniu przez lekarzy różnych specjalności, stawiane jest dopiero w okresie dojrzewania. 
Pierwszymi objawami występującymi u dziewcząt, które powinny kojarzyć się z tą wadą narządu rodnego, są powtarzające się cyklicznie bóle podbrzusza przy prawidłowo rozwiniętych trzeciorzędowych cechach płciowych i braku miesiączek. Bardzo istotne jest prawidłowe i wyczerpujące zebranie wywiadu lekarskiego, gdyż opisywane jest także rodzinne występowanie wrodzonej niedrożnoœci błony dziewiczej.

Gdy w pochwie gromadzi się zhemolizowana krew, może prowadzić do wystąpienia poważnych zaburzeń. Wczesne powikłania związane są najczęściej z uciskiem guza na sąsiednie narządy. Chore mogą trafić do szpitala z powodu powikłań dotyczących układu moczowego – z zatrzymaniem oddawania moczu. Impresja narastającego guza może doprowadzić również do wytworzenia wodonercza.
Bakos i wsp. przedstawili przypadek, gdy na skutek nagromadzenia zastoinowej krwi u 13-letniej chorej z niedrożnością błony dziewiczej doszło do pęknięcia jajowodu. 
Przepływ wsteczny zastoinowej krwi może prowadzić do powikłań zapalnych, powstania endometriozy, a w przyszłości do zaburzeń płodności.

Leczenie zarośniętej błony dziewiczej polega na jej udrożnieniu i umożliwieniu prawidłowego odpływu krwi. Część autorów zaleca wykonanie nacięcia błony dziewiczej w kształcie krzyża z obszyciem brzegów dla zachowania drożności i hemostazy. Błogowska i wsp. zalecają wykonanie
udrożnienia przy zastosowaniu dużej elektrody kulkowej, co umożliwia pozostawienie błony dziewiczej typu hymen anularis, a równoczeœnie zapewnia skuteczną hemostazę. Ważnym elementem leczenia dziewcząt i kobiet z niedrożnością błony dziewiczej jest dalsza obserwacja i nadzorowanie efektów leczenia w celu zapewnienia płodności."

Autorzy artykułu: Dagmara Klasa-Mazurkiewicz, Dariusz Wydra, Tomasz Milczek,Janusz Emerich; Klinika Ginekologii Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych Akademii Medycznej w Gdańsku,kierownik Kliniki prof. dr hab. med. Janusz Emerich
Artykuł dostepny w całości (ze zdjęciami) na stronie:


Pchełka
Załoga NBS (14:12)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x