poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Styl tomboy, czyli chłopczycy

Cześć Heavy. Mogła byś napisać notkę o styli tomboy? Tomboy znaczy też chłopczyca. Proszę napisz o ubiorze, makijażu. ; )
Z góry dziękuje ; *
~Onaa 



Kochana Onaa,
z przyjemnością zrealizuję tą notkę i nie będę przynudzać na wstępie tylko od razu grzecznie zaproszę do czytania ;)

Chłopczyce, czyli dziewczyny, które ubierają się jak chłopcy, a także interesują się tym, czym interesują się chłopaki (sport, mecze i te sprawy ;D) i wykonują typowo "męskie" prace. Można powiedzieć, że chłopczyca to w pewnym sensie kobieta wyzwolona, która nie obawia się, że coś nie przystoi kobiecie. Dlatego manifestuje to w sposób, w jaki się ubiera. Gdy słyszę słowo "chłopczyca" od razu widzę dziewczynę na deskorolce, w trampkach, szortach, wielkiej koszulce z wycięciami pod pachami i czapce bejsbolówce. Jak ubiera się nastoletnia chłopczyca?



Musi być na luzie i wygodnie. Czyli na pewno odpadają sukienki, spódniczki i szpilki. Nie mówię, że chłopczyce w ogóle to odrzucają, choć tak się zazwyczaj dzieje, to jednak w niektórych sytuacjach nawet chłopczyca zakłada sukienkę lub spódniczkę (wesela, studniówki, ważniejsze okazje). A jak chłopczyca wygląda za dnia?



Wygodne buty to podstawa - najlepiej sportowe, czyli trampki, tenisówki, adidasy. Oprócz tego w stylu tomboy jak najbardziej są trapery, trekkingi, buty wojskowe a czasem martensy i glany.


Jak już wspomniałam, na co dzień chłopczyce zakładają spodnie. Do wizerunku tomboy najbardziej pasują mi dżinsy. Najlepsze będą boyfriendy - obecnie bardzo modne (MAŁE WTRĄCENIE - jeżeli zamierzasz kupować boyfriendy, odwiedź dział męski - spodnie wyglądają niemalże identycznie, a kosztują o wiele mniej ;)). Oprócz tego typu spodni z pewnością w stylu chłopczycy będą ogrodniczki, dżinsy z przetarciami i dziurami, dżinsowe szorty (najlepiej luźne na udach i wykonane ze starych obciętych spodni) oraz spodnie moro. W cieplejsze dni oprócz wcześniej wspomnianych szortów, chłopczyce wybierają męskie hawajki, które oprócz tego, że są wygodne, całkiem nieźle wyglądają. Wiele chłopczyc, zwłaszcza tych, które uprawiają sport, zakłada dresy lub legginsy. One także pasują do tego stylu.



Tomboy nie lubią eksponować swoich kobiecych kształtów dlatego wybierają raczej luźniejsze ubrania. Z pewnością dla nich są oversizowe T-shirty i koszulki, najlepiej z nadrukami (nie, nie z tymi nadrukami z misiami lub króliczkami, bo prawdziwej kobiecie z krwi i kości to nie wypada ;)). Z doświadczenia wiem, że w dziale z damską odzieżą zazwyczaj koszulki są bardzo "sweet" i w ogóle, dlatego tomboy radzę raczej szukać koszulek w dziale męskim lub w Internecie. Wszystkie te koszulki z Batmanem lub Lordem Vaderem (z Gwiezdnych Wojen dla niezorientowanych :D) są jak najbardziej na miejscu. Także OK będą T-shirty klubów sportowych lub konkretnych graczy. A co oprócz T-shirtów? Koszule w kratkę, najlepiej nieco większe. Bluzy (także w nieco większym rozmiarze, bo, jak już wspomniałam, chłopczyce nie lubią pokazywać ciała) i oversizowe swetry także są akceptowalne. Jeżeli chodzi o kurtki to wszelkiego rodzaju dżinsowe i skórzane będą raczej pasowały do tego stylu. Także mocno w stylu tomboy są parki.


Jak każdy styl, tak i styl tomboy trzeba uzupełnić dodatkami. W tym przypadku sprawa jest prosta. Zamiast torebki - plecak (zwykły, Nike'owy plecak lub coś w tym rodzaju, bo przecież faceci nie noszą torebek :D). Na głowę czapka z daszkiem (modne ostatnio bejsbolówki sprawdzą się w tej roli perfekcyjnie), a w zimne, zimowe dni dobrze sprawdzi się czapka "smerfetka" (lub też "beanie" - jak kto woli) kochana przede wszystkim przez skejtów. Biżuteria w tym stylu raczej ogranicza się do minimum - przecież faceci nie chodzą obwieszeni, jak choinki ;) Gumowe, skórzane lub mulinowe bransoletki będą idealne. Także męski zegarki dobrze wpasują się w ten styl.


Fryzury chłopczycy to przede wszystkim włosy ścięte na krótko, chociaż znam wiele dziewczyn-chłopczyc, które noszą długie włosy. Dobrze wtedy rozpuszczać swoje włosy. Gdy tego nie lubimy, najlepszym upięciem jest koński ogon. Będąc chłopczycą, rezygnujemy z dziewczęcych loczków i warkoczy.



Makijaż? Chłopczyce raczej się nie malują, ale sądzę, że zamaskowanie niedoskonałości jest OK, jeżeli oczywiście nie tworzymy maski na twarzy. Naturalność w tym stylu to podstawa.

Przykładowe zestawy:

1.

Dżinsy - H&M
Koszulka - Bershka
Czapka - Bershka (dział męski)
Trampki - Converse
Koszula - H&M
Zegarek - House
Koszulę możesz nosić rozpiętą lub przewiązaną w pasie. Ewentualnie możesz zrezygnować z koszulki i założyć koszulę normalnie ;)

2.
Bluza - House
Dżinsy - Cropp
Trampki - Deichmann (dział męski)
Bransoletka - House
Torba - Nike

3. 
Sukienka - Bershka
Trampki - CCC
Koszula - H&M
Czapka - H&M (dział męski)
Zegarek - Bershka
Koszulę możesz nosić rozpiętą lub przewiązaną w pasie. Druga opcja jest obecnie dosyć modna. W ciepły dzień możesz zrezygnować z czapki, a gdy jest chłodniej - założyć oryginalne rajstopy.

4. 
Ogrodniczki - Bershka
Tenisówki - House
Koszulka - Cropp
Czapka - House (dział męski) 
Plecak - Cropp

To już koniec na dziś, pozdrawiam,
Heavy

środa, 6 sierpnia 2014

Jak dobrać dżinsy i bluzkę?

Musze zacząć od tego ze jesteś genialna :) Przeczytałam dużo twoich porad które (musze przyznac) bardzo mi pomogły. Ale do rzeczy. Zaczęłam planować co musze kupić i uznałam ze potrzebuje kilku par spodni. Oczywiście ciemne jeansy, czarne (mam do nich słabość). Mogłabyś poradzić jakie spodnie są teraz modne. Oraz jak dobrać jeansy aby dobrze w nich wyglądać? Chciałabym kupić tez jakaś bardziej elegancka bluzkę. Mogłabyś poradzić mi jaka wybrać? ? 
Niezdecydowana


Droga Niezdecydowana,
dziękuję za miłe słowa na początku Twojego pytania, ale nie przesadzajmy z tą genialnością (shy Heavy ;)), tak na prawdę to nigdy nie sądziłam, że ktokolwiek powie mi, że moje rady pomogły. Dziękuję jeszcze raz. Nie zwlekajmy, lecz przejdźmy od razu do Twojego problemu. Zapraszam do czytania notki.

JAK DOBRAĆ DŻINSY DO FIGURY?

Pierwsze, co musisz zrobić to zadać sobie pytanie "Jaki mam typ figury?". Bez tego ani rusz. Niekoniecznie musisz wiedzieć, czy jesteś kolumną, kręglem etc, ważne byś wiedziała, jak wygląda Twoje ciało - czy masz krótkie, czy długie nogi, jakie są Twoje biodra, piersi, brzuch i ramiona. Najlepiej dostrzec to, stojąc w bieliźnie przed lustrem. Jeżeli już wiesz, jaka jest Twoja postura, czytaj dalej.

(Dla zainteresowanych zamieszczam obrazek - możesz się dowiedzieć, jaki typ figury reprezentujesz).

Teraz przejdźmy do tego, jakie dżinsy najlepiej będą na Tobie wyglądać.

Dżinsy z prostą nogawką - jeżeli chcesz wyszczuplić swoje nogi to ten model jest dla Ciebie! Z pewnością zatuszuje też nieco szersze biodra.

Dżinsy z lekko rozszerzaną nogawką - jeżeli chcesz pochwalić się udami, a zatuszować łydki to powinnaś wybrać właśnie takie dżinsy. Profesjonalnie nazywają się one bootcut (z tego, co się domyślam to dlatego, że tego typu dżinsy idealnie pasuję do botków, ale pełnej etymologii nie znam ;)). Z pewnością osoby o krótkich nogach będą dobrze wyglądały w takich spodniach.

Biodrówki - jako, że nieco skracają dolne kończyny, powinny je nosić osoby o nogach po samą szyję ;) Z pewnością także osoby wybierające biodrówki nie powinny mieć muffin-tops, czyli znienawidzonych przez wszystkie panie 'boczków'.

Dżinsy z wysokim stanem - idealne dla kolumn, o czym pisałam w niedawno publikowanej notce . Takie spodnie z pewnością "zrobią" talię.

Rurki - najlepiej w tym modelu będą wyglądały dziewczyny o długich nogach i płaskim brzuchu. Ale... nie trzeba mieć figury modelki, by nosić takie spodnie. Grubszy dżins i wyższy stan zamaskuje rzecz typową dla np. jabłek - wystający brzuch.

Szwedy - dobre dla wysokich osób (niskie wydadzą się jeszcze niższe). Podobno jest to wybawiciel, jeżeli chodzi o krzywe nogi.

Boyfriendy - dobrze wyglądają w nich osoby, które mają proporcjonalną sylwetkę lub idealne ciało - takie spodnie potrafią podkreślić wszystkie niedoskonałości. Świetnie wyglądają, gdy mają podwinięte nogawki i są noszone do szpilek.

Oprócz tego przygotowałam kilka rad, które sprawią, że każda z nas znajdzie dżinsy, w których nie tylko poczuje się jak milion dolarów, ale także będzie tak wyglądać :)

1. Dżinsy w takich barwach, jak czerń lub granatowy wyszczuplają.
2. Jeśli masz płaski tyłeczek - brak tylnych kieszeni lub przetarcia w tamtym miejscu doda nieco ciałka ;)
3. Spodnie z wysokim stanem wydłużają nogi.
4. Mając krzywe nogi lepiej odpuścić rurki.
5. Zbyt długie spodnie pogrubiają. Podwijanie zbyt długich nogawek sprawi tyle, że będziesz wydawać się niższa.
6. Mając wydatne uda i pupę spróbuj przymierzyć biodrówki - nie na każdym wyglądają dobrze, ale na Tobie powinny raczej leżeć świetnie.
7. Dżinsy z zaakcentowanym bocznym szwem pomogą Ci wyszczuplić nogi.
8. Przetarcia na udach powiększają je.
9. Ogrodniczki tuszują wystający brzuszek.
10. Jeżeli masz płaską pupę - wybierz dżinsy push-up (tak, są takie ;)).

JAKIE DŻINSY SĄ MODNE?

Podobno dżinsy są modne zawsze. Jednakże... Mało kto nosi teraz dzwony ;) Jakie więc obecnie panują trendy wśród dżinsów?
* Rurki - pokochane przez większość dziewczyn (i nie tylko ;D), odkąd pojawiły się na rynku nie wychodzą z mody.
* Jegginsy, czyli jeansy + legginsy.
* Spodnie z wysokim stanem
* Ogrodniczki
* Boyfriendy
* Liczne przetarciami
* "Marmurki"

Dodam tylko, że jeżeli planujesz zakup dżinsów teraz, kup je raczej w ciemniejszych barwach - zbliża się jesień, deszcz, kałuże, plucha, błoto. Na pewno nawet najmniejsze plamki będzie widać na jasnym dżinsie, dlatego lepiej kupić ciemniejsze.
Poniżej kilka propozycji z sieciówek.

Jegginsy z wysokim stanem, Pull&Bear
Rurki z przetarciami, Pull&Bear
Rurki z wysokim stanem, Pull&Bear
Marmurki z wyższym stanem, Bershka
Rurki z jasnymi przetarciami, Bershka
Rurki z czterema guzikami, Stradivarius
Rurki z wykończeniami ze sztucznej skóry i przetarciami, Stradivarius
Rurki z wyższym stanem, C&A
Ogrodniczki, C&A
Boyfriendy z przetarciami, Cubus
Jegginsy, Cubus
Boyfriendy, House
Oryginalne rurki, House
Ogrodniczki, H&M
Elastyczne rurki, H&M
Dżinsy push-up, Mango
Oryginalne rurki, Mohito
Marmurki, wydłużą nogi, Mohito
Jegginsy, Sinsay
Rurki z przetarciami, Vero Moda

A CO Z ELEGANCKĄ BLUZKĄ?

Niestety nie napisałaś mi jaką masz budowę ciała, co bardzo utrudnia mi poradzenie Ci, jaką bluzkę. Jednakże postanowiłam napisać poradnik, który można znaleźć poniżej. Krótko, zwięźle i na temat ;)

Teraz jednak musisz dokładnie wiedzieć, jaki typ sylwetki reprezentujesz - chodzi o tą nazwę typu lizak, kolumna, jabłko ;)

JEŻELI JESTEŚ...

... CEGŁĄ:
- najlepsze są bluzki z dekoltem U lub V. Po za tym, by dodać sobie kobiecych kształtów poszukaj marszczonych bluzek. Dla cegły dobre są koszulki bokserki.

H&M
C&A


...DZWONEM
- tu sprawdzą się bluzki z krótkim rękawem i falbankami. Dekolt dla dzwonu to łódka. Ozdobne bluzki z kołnierzykami, jak najbardziej będą pasować. Dzwony powinny unikać dużych wzorów.

Orsay
Vero Moda


...GRUSZKĄ
- dobrym wyborem będą bluzki w paski lub kwiaty, szczególnie te duże. Poziome dekolty i ciekawe kroje z pewnością są dla Ciebie. Bluzki i topy bez ramiączek także będą wyglądać na Tobie OK.

Mango
Vero Moda
H&M
...KOLUMNĄ
- każda bluzka podkreślająca kobiece kształty jest jak najbardziej na miejscu przy Twojej figurze. Półokrągłe i okrągłe dekolty są dla Ciebie. Powinnaś unikać prostych krojów, a jak najbardziej podkreślać talię.

Vero Moda

Vero Moda

...KRĘGLEM
- dopasowane bluzki są dla Ciebie. Takie, które podkreślą biust także powinny wyglądać na Tobie dobrze. Dobrym wyborem będzie bluzka z paskiem na wysokości talii. 
H&M
 
Vero Moda

...LIZAKIEM
- dekolt stworzony dla lizaka to dekolt karo, ale oprócz tego V i łódka też będą dobre. Poszukaj taliowanych bluzek - powinnaś wyglądać w nich OK. Ogółem dopasowane góry są stworzone dla lizaków. Unikaj żabotów.

H&M
Orsay

...JABŁKIEM
- bluzki z haftkami to dobry wybór. Świetnie będziesz się także prezentować z bluzce, która jest obcięta pod biustem. Jedwab to materiał dla Ciebie. Unikaj przylegających ubrań.

Mango
Vero Moda


...KIELICHEM
- wzorzyste bluzki są stworzone dla Ciebie. Także dekolty w kształcie litery V będą dobrym wyborem. Unikaj natomiast płytkich dekoltów. 

H&M
C&A


...KLEPSYDRĄ
- dopasowane bluzki to must have - przy takiej figurze szkoda ukrywać kobiece kształty. Dekolt w szpic będzie dobrym wyborem. Lepiej nie odkrywaj ramion - krótki rękaw to minimum. Unikaj bluzek z kokardkami. 

Mango
 
Cubus

...ROŻKIEM
- spróbuj przymierzyć bluzkę bez rękawów, nie dna każdym rożku wygląda ona dobrze, ale być może akurat znajdujesz się w tej drugiej grupie. Unikaj bluzek z rękawem 3/4 - albo krótki, albo długi. Bluzka z podwójnym mankietem jest dla Ciebie. 

Mango


...WAZONEM
-  rękaw 3/4 jest stworzony dla Ciebie. Tak samo jest z kanciastymi dekoltami i dopasowanymi rzeczami. W krótszych bluzkach powinnaś wyglądać dobrze. Za to bluzki bez rękawów i z falbankami nie są dla Ciebie.
H&M
Cubus

...WIOLONCZELĄ
- dekolt dla Ciebie to dekolt w kształcie litery V. Świetnie powinnaś wyglądać z bluzce bez kołnierzyka. Na pewno rękaw 3/4, 2/3 będzie OK. 
Mango


Vero Moda

To tyle. Wiem, że notka wyszła długa, ale w sumie temat był na dwie notki :)
Heavy

Buty w (nie tak) dużych rozmiarach

Hej. Chciała bym żebyś napisała gdzie można kupić buty (bardziej trampki/baletki) w dużych rozmiarach? Bo niegdzie nie mogę kupić trampek w rozmiarze 40/41. :/
Trampkowa 
 



Droga Trampkowo, 
na wstępie napiszę, że rozmiar buta, który ty wskazałaś (tj. 40/41) nie jest wcale taki duży. Uwierz mi, że lepiej mieć większe stopy, niż malutkie. Sama mam znajomą, która musi zaopatrywać się w działach dziecięcych, bo po prostu nie ma butów dla młodzieży w rozmiarze 34,5 ;)

Przechodząc do Twojego problemu, pierwsza myśl, która mi się nasunęła : "Gdzie kupujesz buty?". Nie polecam odwiedzania sklepów typu CCC lub Deichmann, szczególnie, gdy trwa tam jakaś szalona wyprzedaż. Już tłumaczę dlaczego. Otóż w sklepach tych bywa wielu klientów i zazwyczaj większość "typowych" rozmiarów (tj. 36-42) jest wybranych. Sama omijam takie sklepy z dwóch powodów. Pierwszy: jakiekolwiek buty, których szukam są niedostępne w moim rozmiarze. Drugi: niektóre z tych butów mają przesadzoną cenę, a jestem z tych osób, które twierdzą, że długość życia buta nie zależy od marki, lecz od szanowania ich przez właściciela. 

Proponuję Ci, byś podczas szukania butów nie kierowała się tam, lecz wybrała raczej małe sklepy nieznanych marek. Kupowanie tam ma kilka zalet:
* Jako, że wielu ludzi omija te sklepy - łatwiej znajdziesz tam swój rozmiar.
* Dosyć często znajdziesz tam większy wybór (sama byłam zaskoczona, gdy odwiedzając jeden z takich małych sklepów ujrzałam całą półkę trampków we wszystkich kolorach tęczy, i to dodatkowo w niskiej cenie! :D ).
* Niższe ceny, niż w sieciówkach.
Już chociażby dla tych trzech rzeczy warto by było chociaż ZAJRZEĆ do takiego sklepu ;)

Jeżeli ta alternatywa Cię nie pokusiła to proponuję Ci zakupy w Internecie. Wiem, że kupowanie butów przez Internet wydaje się niezbyt dobrym pomysłem, bo w dzisiejszym świecie wszelkie rozmiary są często zaniżane lub zawyżane, więc lepiej przymierzyć buta, niż brać w ciemno, jednakże sądzę, że zakupy obuwia w Internecie nie są złym pomysłem. Zazwyczaj długość i szerokość wkładki jest podana, dlatego możemy zmierzyć swoją stopę tak, byśmy wybrali odpowiedni rozmiar. Jeżeli to jednak Ci nie wystarcza, by Cię przekonać to podam drugi argument. Najlepiej szukać takich sklepów internetowych, które dają klientom możliwość bezpłatnego zwrotu towaru w dłuższym terminie oraz gwarancję na zakupione przedmioty, gdyby te okazały się wadliwe. Ze swojej strony mogę polecić sklep eobuwie.pl - 30 dni na zwrot produktu oraz roczna gwarancja na zakupiony towar. Drugim sklepem, który nie powinien sprawiać kłopotów jest szeroko reklamowane DeeZee, jednakże nie znam nikogo, kto akurat tu zamawiał obuwie. Tutaj mamy 14 dni na zwrot towaru i aż 2 lata na złożenie reklamacji. Również na allegro swoje obuwie wystawia wiele sklepów. Wystarczy poszukać aukcji, której warunki przypadną nam do gustu.

To tyle, jeżeli chodzi o zakupy butów. Myślę, że jakoś doradziłam. Życzę udanych zakupów ;-)
Heavy
Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x