poniedziałek, 18 października 2010

Astma.


Witajcie! Macie świetny blog, ale przejdę do rzeczy ;) bardzo zależy mi na Waszej, jak najszybszej odpowiedzi... Wiem, że to jest blog dla nastolatek itp, ale jeśli któraś z Was mogłaby mi pomóc to byłabym bardzo wdzięczna ;) a więc tak; mam młodszego brata, który choruje na astmę. Nie jest to taka zaawansowana astma, ale raczej jej początki. Chodzi do lekarza, zażywa leki, ale nie w tym problem. On bardzo lubi grac w piłkę, ogólnie lubi sporty. Teraz idzie do 4 klasy i są eliminacje do klas sportowych... musi zdać jakieś testy i takie tam. O testy jestem spokojna bo wiem, że zda. Chodzi o to, że gdy np. biega 15-20 min strasznie się poci i męczy.. potem już nie daje rady. Jest mi go bardzo szkoda, bo wiem, że zależy mu na tym żeby jeździć na mecze, grac w klubie sportowym. Wiem, że to wina tej astmy.. ale nie chcę mu mówić że jest chory... on chyba sobie z tego nie zdaje sprawy tak do końca. Nie wie czym to jest spowodowane. A w ogóle jest nieśmiały i raczej trudno nawiazuje znajomości. A myślę że klasa sportowa by mu to ułatwiła ;) Nie chcę mu zabierać tej nadziei. Tym bardziej, że pamiętam jak to było w moim przypadku... Nie poszłam do klasy sportowej, chociaż uwielbiałam siatkówkę... teraz moim marzeniem jest grac w klubie sportowym w naszym mieście, ale wiem, że to nie możliwe, bo nie chodziłam do klasy sportowej, w gimnazjum też raczej postawiłam na naukę. Teraz żałuję i nie chce żeby mój brat stracił tą szanse. A więc moje pytanie: czy on z tego wyrośnie? nie znam się na biologii, nie jest ona moją mocną stroną, a w Internecie też nie pisało nic na ten temat. Czy jeśli pójdzie do klasy sportowej to ten wysiłek nie zaszkodzi mu jakoś. Wiem, że zadaje takie pytania nie na temat, ale nie wiem do kogo się z tym zwrócić. Mogłbyście napisać notkę o astmie itp. Myślę że innym taka wiedza też by się przydała i mi tym samym bardzo pomożecie ;) i z góry bardzo dziękuję ;* 
~Aga 

  

Droga Ago!

Astma - co to za choroba?
Astma jest przewlekłą chorobą zapalną oskrzeli. Jej przebieg charakteryzuje się tym, że kolejno następują po sobie okresy zaostrzeń objawów oraz okresy pełnego zdrowia, stąd często mówi się o zmiennym jej przebiegu. Dolegliwości mogą mieć różne objawy i nasilenie. Charakterystyczne objawy to: duszność, utrudniony oddech lub brak tchu, świsty podczas oddychania, ucisk w klatce piersiowej, napady męczącego kaszlu. Podczas zaostrzenia objawy astmy mogą ulec takiemu nasileniu, że zagrażają życiu. Aby uniknąć takich niebezpiecznych sytuacji, konieczna jest jak najlepsza kontrola przebiegu choroby polegająca przede wszystkim na odpowiednim leczeniu farmakologicznym, unikaniu czynników wywołujących zaostrzenia choroby, ale także na samoobserwacji i samokontroli pacjenta. Ogromne znaczenie ma możliwość stosowania wygodnej i zarazem skutecznej formy leków, jaką są preparaty wziewne zawierające w jednym inhalatorze dwie substancje czynne (lek przeciw zapalny – glikokortykosteroid i lek rozszerzający oskrzela - b2 mimetyk), pozwalające opanować przewlekły stan zapalny w oskrzelach.

Czy astma jest chorobą rodzinną?
Tak, występowanie astmy często jest genetycznie uwarunkowaną predyspozycją do napadowych skurczów oskrzeli. Związek ten zwany jest atopią. Tak więc atopia to genetycznie uwarunkowana predyspozycja do napadowych skurczów oskrzeli związana z reakcją alergiczną. 

Postępowanie lecznicze
Schemat postępowania musi być indywidualnie dobrany do pacjenta, w zależności od objawów. Wyróżnia się trzy poziomy kontroli astmy: 
Poziom 1: Astma jest dobrze kontrolowana - objawy są minimalne i nie zakłócają codziennej aktywności życiowej. Pacjent przyjmuje na stałe leki kontrolujące, a dodatkowy lek rozkurczający oskrzela stosowany jest nie częściej niż 3 razy w tygodniu, 
Poziom 2: Objawy astmy zakłócają sen i utrudniają normalną aktywność pacjenta. W tej sytuacji zachodzi konieczność zwiększenia ilości dawek leku przeciwzapalnego -glokokortykosteroidu lub wziewnego leku zawierającego w jednym inhalatorze glikokortykosteroid i lek rozszerzający oskrzela, 
Poziom 3: Ciągła duszność, uporczywy kaszel, głośne świsty. Może zachodzić konieczność rozpoczęcia podawania leków doustnych lub dożylnych. Tutaj konieczna jest pilna konsultacja lekarska. 

Czy możliwe jest utrzymanie astmy na poziomie 1 lub 2?
Tak, do tego konieczna jest jednak pilna samokontrola pacjenta, polegająca na obserwacji objawów astmy i wykonywaniu pomiarów PEF oraz systematyczne stosowanie nowoczesnych leków wziewnych, najlepiej zawierających glikokortykosteroid i lek rozszerzający oskrzela (b2 mimetyk). 

To, czy Twój brat może chodzić do klasy sportowej zależy od stopnia zaawansowania astmy. Koniecznie musi udać się do lekarza i spytać czy wysiłek nie jest przeciwwskazany. 

Trzymam za Was kciuki
i życzę sukcesów sportowych.
Pozdrawiam cieplutko,
Anitt.

Anitt (11:12)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x