niedziela, 17 października 2010

Nadmierna potliwość.


mam pewien problem. strasznie się pocę pod pachami. 
nie mówcie mi, że powinnam dbać bardziej o higienę, o dbam i to nawet zbyt przesadnie. myję się dwa razy dziennie, używam codziennie różnych antyperspirantów ale i tak jak założę bluzkę z długim rękawem, po pół godzinie mam straszne plamy pod pachami. i teraz chciałabym zadać pytanie czy są jakieś środki (np. w aptekach) które jakby niszczą skutecznie pot? nie chodzi mi o antyperspiranty i inne dezodoranty. proszę, naprawdę zależy mi na odpowiedzi. pozdrawiam! 
~spocona

 

Droga Spocona!

Pocenie się jest składową systemu regulującego temperaturę naszego organizmu. Kiedy temperatura ciała jest zbyt wysoka, ciało zaczyna się pocić, aby w ten sposób skutecznie obniżyć temperaturę. Jest więc normalnym zjawiskiem w wysokich temperaturach otoczenia, w czasie zwiększonego wysiłku, a także wtedy, gdy jesteśmy przestraszeni, zaniepokojeni lub pod wpływem silnego stresu. Również spożywanie gorących i pikantnych pokarmów wzmaga pocenie się. We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach oraz w kresie dojrzewania pocenie się nie jest powodem do niepokoju. Czasami jednak wzmożona potliwość może być objawem poważnej choroby.
 1. Zlewne poty połączone z atakiem kaszlu, dusznością i nierzadko obrzękiemtwarzy.
  przyczyna - atak astmy (reakcja alergiczna na wtargnięcie uczulającego alergenu pokarmu, leku, jadu)
  - co robić ? - wezwać natychmiast pogotowie (silny atak astmy może być stanem zagrażającym życiu).

 2. Zlewne poty (głownie w nocy) połączone z utratą apetytu i znacznym ubytkiem wagi, złym samopoczuciem, szybkim meczeniem się, bladością.
  przyczyna - nowotwory złośliwe
  - co robić ? - zgłosić się do lekarza onkologa

 3. Poty, zaczerwienienie twarzy, obrzęk pod okiem i zwężenie źrenicy towarzyszące uporczywym, zwykle jednostronnym powtarzającym się kilka razy w ciągu dnia bólom głowy, które promieniują do oczodołu, nosa, szczęki lub karku.
  przyczyna - naczyniowe bóle głowy (częstsze i silniejsze od bólów migrenowych, prawdopodobnie o podłożu neurologicznym, nasilające się po paleniu tytoniu i konsumpcji alkoholu, występujące częściej u mężczyzn ! )
  - co robić ? - unikać papierosów i alkoholu, wysypiać się, zgłosić się do lekarza, jeśli zawodzą ogólnie dostępne środki przeciwbólowe

 4. Nadmierna potliwość z towarzyszącą otyłością.
  przyczyna - otyłość (w przypadku nadwagi nawet codzienne czynności wydają się nadmiernym wysiłkiem i wywołują nadmierne pocenie się).
  - co robić ? - podjąć wysiłek “zrzucenia” zbędnych kilogramów

 5. Obfite poty, bladość skory, drżenie, szybkie bicie serca, uczucie zmęczenia po podaniu insuliny u cukrzyków.
  przyczyna - stan przejściowej hipoglikemii w cukrzycy
  - co robić ? - zjeść lub wypić coś słodkiego (najlepiej mieć w pogotowiu tabletki z glukozą).

 6. Obfite poty z towarzyszącą wysoką gorączką, złym samopoczuciem, bólami mięśni i stawów, nieżytem nosa lub gardła.
  - przyczyna - grypa lub przeziębienie (pocenie się jest normalna reakcja na gorączkę).
  - co robić ? - położyć się do łóżka, wziąć lek przeciwgorączkowy, pić dużo płynów (jeśli gorączka utrzymuje się dłużej niż dwa dni wezwać lekarza).

 7. Zlewne poty z towarzyszącym bólem w klatce piersiowej, bladością, przyspieszeniem akcji serca, dusznością, nudnościami.
  przyczyna - atak serca
  - co robić ? - wezwać natychmiast pogotowie

 8. Nadmierna potliwość z towarzyszącym nieuzasadnionym spadkiem ciężaru ciała, słabością, drżeniem, zwiększonym apetytem i wytrzeszczem oczu.
  przyczyna - nadczynność tarczycy.
  - co robić ? - zgłosić się do lekarza endokrynologa

 9. Poty nocne z towarzyszącym uporczywym kaszlem i spadkiem ciężaru ciała.
  przyczyna - gruźlica (zakaźna choroba wywoływana przez prątek gruźlicy mająca swój początek w płucach)
  - co robić ? - zgłosić się do lekarza pulmonologa 

 10. Nadmierna potliwość ograniczająca się do dłoni i stóp.
  przyczyna - znaczna koncentracja gruczołów potowych na dłoniach i stopach sprawia, że te obszary reagują najdostrzegalniej na wzrost temperatury.
  - co robić ? - myć często ręce, unikać obuwia i skarpet z tworzyw sztucznych

 11. Nadmierna potliwość w czasie miesiączki.
  przyczyna - zmiany w równowadze hormonalnej, które nie powinny stanowić powodów do niepokoju.

 12. Zlewne poty nocne z towarzyszącymi stanami podgorączkowymi, spadkiem wagi ciała, powiększeniem węzłów chłonnych i częstym infekcjami różnego typu.
  przyczyna - AIDS (zespól nabytego braku odporności wywołany wirusem HIV) - zakażenie następuje droga kontaktu seksualnego lub drogą wszczepienną (zakażone strzykawki, igły, zakażona przetoczona krew).
  - co robić ? - wykonać test na obecność we krwi wirusa HIV ( w razie pozytywnego wyniku zgłosić się natychmiast do lekarza - specjalisty chorób zakaźnych.
Jeśli nadmierna potliwość nie jest spowodowana wymienionymi wyżej schorzeniami, możesz udać się do apteki i poprosić o jakiś silny antyperspirant. Farmaceuta na pewno doradzi Ci najlepszy produkt. Na przykład Driclor:

  
lub Etaxel:

  

Pozdrawiam,
Anitt.
Anitt (14:00)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x