niedziela, 18 kwietnia 2010

Decoupage, kanwy i pudełka.

Witaj Callamelli :) Mam nadzieję, że Ty również odpowiadasz na pytania?Mam sporo wolnego czasu i chciałabym się zajmować czymś "twórczym".Często chodzę do Empiku i widzę jakieś pudełka, farbki i inne cuda, ale nie wiem co to jest i z czym to się je. Czy masz może jakiś pomysł co osoba (19lat) może robić w wolnym czasie? Najlepiej byłoby gdyby było to coś przydatnego, może jakieś szkatułki lub inne pierdoły, jeśli nic takiego to coś mniej przydatnego? I czy mogła byś mnie jakoś pokierować: Jak to zrobić? Zaznaczam, że mam dość robienia bransoletek z muliny i biżuterii z koralików oraz boję się szydełka i dziargania z wełny. Mam nadzieję, że jesteś na tyle twórczą osóbką, aby mi pomóc :)Chciałabym też gdybyś była tak miła, dowiedzieć się ile wyniósł by mnie zakup haftowanki (taki obrazek, który wyszywa się muliną) wraz ze wszystkim co jest do tego niezbędne, poza igłą, bo to mam :)
Pozdrawiam Cię :)

~Angelika

 

Witaj Angeliko!
Jasne, coś wspólnie wymyślimy - postaram się podsunąć kilka rozwiązań na twórcze spędzanie czasu :). Odpowiadając na twoje pytanie dotyczące sklepów z sieci Empik, te wszystkie farbki, pudełka są przeznaczone na decoupage. Mówiąc po polsku jest to technika ozdabiania przedmiotów po przez naklejanie na nie różnych wzorów (np. z papieru, serwetek, naklejek). Przy ozdabianiu tych przedmiotów najpopularniejsze są farby akrylowe - to pewnie je widziałaś w sklepie. Zazwyczaj oprócz farby przydadzą się pędzle, lakiery, żyletka, nożyczki, ozdobny papier/wycięte przedmioty/kawałki serwetek (do wyboru do koloru - czym chcemy ozdobić naszą pracę) i oczywiście przedmiot, który chcemy ozdabiać (doniczki, pudełka, szkatułki, ramki do zdjęć, albumy i jeszcze wiele, wiele innych możliwości jest). Polecam taki w miarę krótki filmik na rozbudzenie wyobraźni i zobaczenia co z czym 'się je'.
Na temat kanwy i muliny odpowiedziała Ci Lio (mam nadzieję, że nie obrazi się za zacytowanie jej komentarza):

"Kanwa kosztuje chyba około 10zł, mulina - około 1,50zł-2zł za jeden kolor.
http://img10.allegroimg.pl/photos/oryginal/991/02/08/991020859
W tej kanwie na tło byłoby potrzebnych 2-3 niebieskich mulin, w każdym innym kolorze po jednej wystarczy, tylko jeszcze w rybie by się dwie przydały.
Podsumowując:
-ta kanwa jest na allegro, kosztuje 12 zł
-potrzebnych jest 8 kolorów, z czego dwa trzeba kupić przynajmniej podwójnie - w najgorszym przypadku wydałabyś na nie około 20zł
Czyli, maksymalnie zawyżając ceny, do takiej ryby byś wydała nieco ponad 30zł. Myślę, że kanwy są tańsze, muliny to już na pewno, u mnie są po 1,30zł.
Mam nadzieję, że trochę cię w to wprowadziłam :)"

Od siebie dodam kilka innych, dodatkowych informacji: Ceny kanwy z nadrukiem są naprawdę przeróżne - wszystko zależy od wzoru (im czujemy się pewniej, tym możemy pobawić się w trudniejsze wzory). Można je kupić w większości pasmanterii, tak jak i mulinę -najpopularniejszą cenę, którą znalazłam w pasmanteriach to 1,20zł/motek, jednak oczywiście są i droższe jak i tańsze (vide allegro). Są również czyste kanwy, tj. bez nadruków - ja przy pierwszych próbach, wprawkach "pisałam" moje imię.

Oczywiście jest wiele sposobów na twórcze spędzanie czasu m.in. przerabianie różnych przedmiotów, za małych ubrań, starych toreb -wszystko zależy od naszej wyobraźni, bo przy takich rzeczach niepotrzebny jest nawet zbyt duży wkład pieniężny.

Kolejną twórczą rzeczą, którą stworzyć jest pudełko. Potrzebna jest nam tektura, nożyk do papieru, mocny klej i kolorowy papier (by nasze pudełko kolorowe było i by się trzymało).
Pierwszą rzeczą, od której musimy zacząć to narysowanie siatki (moje uproszczone schematy przedstawiają pudełko o kwadratowym dnie, ale równie dobrze może to być prostokąt, koło, pięciokąt...)

Dół:
  

Przykrywka:
  

Gdy wytniecie z tektury wasze siatki odrysujcie ja na kolorowym papierze + dodajcie do nich, do każdego boku po ok. 1cm, na zapas. Wycinamy siatkę z tym zapasowym centymetrem. Zaginamy boki tektury i smarujemy je delikatną warstwą kleju. Możemy przyklejać papier. Wymaga to dużej precyzji, są osoby, które sklejają boki taśmą klejącą 'by się trzymały' jednak później trzeba zauważyć, by ta taśma nie odznaczała się na papierze.
Uwaga! Jeśli chcecie by wnętrze pudełka również było kolorowe zacznijcie od niego.
Pudełko musi wyschnąć i jest gotowe. A może ozdobimy je techniką decoupage?
Przydatna rada: jeśli stworzą wam się grudki kleju po przyklejeniu papieru, można je łatwo "rozprasować" linijką, tj. przyłożyć linijkę prostopadle do powierzchni i jakby przejechać nią by klej się rozprowadził.

Zamierzam umieszczać dużo notek na temat takich domowych robótek, które mogą umilić nasze otoczenie lub stanowić świetny materiał na prezent, dlatego zaglądajcie do nas :)

Życzę powodzenia,
Callamelli

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x