czwartek, 10 czerwca 2010

Chcę sobie dorobić do kieszonkowego!


Hej. mam pytanie. Mam 16 lat i wiadomo jak kazda nastolatka potrzbuje troche pieniedzy na ciuchy, kosmetyki, gadżety itd. Nie chce obarczac tym rodziców, bo sami tez maja wydatki. moje pytanie brzmi w jaki sposób moge zarobić? 
;)

~lejdiiixd


Witaj mam taki mały problem.Mam swój pokój i bardzo się cieszę z tego że go mam i że mogę mieć chodź trochę prywatności.Niestety pokój nie jest wyremontowany ściany są brudne nie są pomalowane,podłoga jest staroświecka dywan jest za krótki aby tę podłoge zakryć.Drzwi są bardzo stare.Okna nie są plastikowe.Jak na razie najbardziej zależy mio na pomalowaniu ścian. Niestety z powodu finansowego moich rodziców nie stać nas na taki remoncik.Rodzice powiedzieli że jak uzbieram sobie pieniądze to mi pomalują ściany itp.Problem jest w tym że wszystkie pieniadze jakie mam wydaje.A też tych pieniędzy dużo nie mam musiałabym na farbę co najmniej dwa miesiace zbierać.Jak szybko uzbierać pieniądze? Błagam pomóżcie!

~Duśka

   


Cześć dziewczyny!
Bardzo wiele nastolatek chciałoby dorobić sobie do kieszonkowego i jednocześnie odciążyć rodziców z tego problemu. Jednak pieniądze na drzewach nie rosną, na nasze nieszczęście.
Chciałabym Wam w poszczególnych punktach doradzić jak możecie dorobić do kieszonkowego, oszczędzać i uzyskać zgodę rodziców.

1. Oszczędzaj! Przed jakimś zakupem zastanów się co najmniej pięć razy czy dana rzecz jest Ci naprawdę potrzebna. Jeśli wiesz, że wydajesz dużo na jedzenie, szykuj sobie kanapki do szkoły, codziennie nie musisz kupować nowej małej butelki z wodą możesz wodę nalać z większego baniaka. Ja, na przykład, bardzo lubię czytać książki, teraz coraz częściej szukam książek w bibliotekach, antykwariatach, tanich księgarniach (jeśli mieszkacie w większych miastach mogę polecić sieć Matras - często mają zniżki^^) czy na stronie podaj.net wymieniam się książkami.

2. Jesteś bardzo dobra w jakimś przedmiocie szkolnym i lubisz go tłumaczyć? Udzielaj korepetycji! Najpierw możesz swoim znajomym powiedzieć by puścili tę informację dalej i jeszcze możesz reklamować się na stronach z korepetycjami - jednak sprawę podawania swojego nazwiska i numeru telefonu przedyskutuj wcześniej z rodzicami i na pierwsze zajęcia (jeśli ty będziesz do kogoś jechać) weź ze sobą osobę pełnoletnią, która odprowadzi Ci do mieszkania i zobaczycie osobę, której masz pomagać w nauce.

3. Masz w biblioteczce jakieś książki, których już nie czytasz? Możesz je wystawić np. na allegro.

4. Robisz biżuterię, profesjonalnie ozdabiasz zeszyty (scrapbooking), ładnie malujesz...? Swoje prace możesz wystawić na różnych portalach, które mają w swoich ofertach ręczne wyroby lub jeszcze jest allegro ;)

5. Masz dobry kontakt z dziećmi? Znasz zasady pierwszej pomocy? Jest odpowiedzialna? A może chcesz zostać nianią - wiek od 16lat i nawet w tym wieku polecałabym dzieci od 4lat wzwyż wziąć pod opiekę, małe dzieci to naprawdę duża odpowiedzialność (http://www.niania.pl/)

6. Lubisz zwierzęta? A może ktoś na Twoim osiedlu potrzebuje osoby do wyprowadzania psa?

7. A w weekend ulotki - jest to jedna z bardziej pewnych form zarobków, ale często nie za wysoko opłacana, jednak czasami można połączyć przyjemne z pożytecznym np. moja koleżanka, która rozdawała ulotki w czasie pracy słuchała rozmówek hiszpańskich z mp3, miała kilka złotych więcej w kieszeni i przy okazji pouczyła się języka, na który mogła później nie mieć czasu.

8. Hostessy - zazwyczaj są przyjmowane dziewczyny pełnoletnie, jednak i od 16 można się gdzieś załapać.

9. A może zostaniesz konsultantką takiej firmy jak Oriflame czy Avon? Tu musisz mieć 16 lat i zgodę rodzica lub np. umówić się z mamą, że konto będzie na nią, ale ty będziesz się zajmować wszystkimi zamówieniami od koleżanek - dochód na początku nie zawsze pewny, ale zawsze jakiś grosz do kieszeni wpadnie, a jakby Ci się stworzyć grupę stałych klientek to z czasem dostajesz coraz wyższy procent ze sprzedaży.

10. Zawsze możesz zgłosić się do Ochotniczych Hufców Pracy - może oni Ci pomogą?

11. A może masz inny pomysł? Pamiętaj, że praca nie może Ci zabierać całego wolnego czasu, ma Ci sprawiać choć odrobinę przyjemności, nie możesz w niej narażać swojego zdrowia, życia i godności! :)

12. Zanim zaczniesz szukać pracy poinformuj rodziców, że chcesz zacząć sobie dorabiać do kieszonkowego - możesz wskazać konkretny cel, który będziesz wrzucać do osobnej skarbonki.

O każdej propozycji rozmawiaj z rodzicami, na spokojnie, bez krzyku, pokaż im swój punkt widzenia. Jeśli będziesz podpisywać umowę niech przeczytają ją razem z Tobą. Po każdym dniu możesz się pochwalić co zrobiłaś, ile zarobiłaś - na pewno sprawi im to radość i będą się o Ciebie mniej bali!

Mam nadzieję, że pomogłam.

Serdecznie pozdrawiam,
Callamelli

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x