czwartek, 21 października 2010

Jak opanować złość?

Moim problemem jest agresja. Wybucham złością, gniewem, czasami aż nie umiem nad sobą zapanować, mam ochotę czymś rzucić, szczególnie w domu, bo przy ludziach jeszcze się jakoś hamuję. Jak złagodnieć i ukoić nerwy? 

~nerwowa

Kochana Nerwowa!

Świat jest jaki jest. Panuje na nim dobro i zło. Jednak zwykle będąc pod wpływem tego drugiego nie możemy panować nad agresją, wybuchamy nagłym gniewem. Często bywa tak, że złość burzy nasze relacje z innymi ludźmi, wystawia nam świadectwo osoby rozhisteryzowanej. Dość ciężko nad tym zapanować, ale na szczęście nie ma rzeczy niemożliwych. Spróbujemy sobie poradzić z Twoim gniewem. 

Co to jest złość? Jest ona negatywną emocją, reakcją na zjawiska, które dzieją się wokół nas, ale jej źródła czasem nie da się wytłumaczyć. W jej przeżywaniu możemy wyróżnić trzy fazy: odczuwanie złości, reakcja na złość oraz utrzymywanie się gniewu. Pierwszy etap, czyli wywoływanie złości, to moment, w którym go doznajemy poprzez jakieś doświadczenie czy sytuację. Druga faza - reakcja, kiedy zostajemy wyprowadzeni z równowagi, nie potrafimy ugryźć się w język. Zaczynamy bluźnić lub bić. Czasem naszymi ofiarami zostają rzeczy martwe. Ostatni etap, czyli utrzymanie złości to trwała uradza, która może potrwać kilka minut, dni, a nawet dłużej. Zależy od wielkości wydarzenia i tego jak bardzo nas ono zdenerwowało.

A teraz rodzi się pytanie co robić, gdy zostaniemy wyprowadzeni z równowagi? Po pierwsze, nie tłumimy złości. Utrzymywanie jej w sobie źle działa na nasze zdrowie psychiczne i zużywa dużo energii. Musisz mieć respekt do złości, nie przejmować się każdą drobnostką, która padnie pod Twoim adresem. Mów sama do siebie co czujesz i dlaczego tak jest, na przykład: "jestem wściekła, bo..." lub "jestem zła, ponieważ...". Używaj też zwrotów łagodzących, takich jak: "jestem tylko trochę zła". Mówienie o emocjach, które przeżywamy osłabia ich siłę. Powtarzaj to więc do chwili, gdy zacznie Cię to bawić lub po prostu uspokoisz się. Poinformuj również osoby, z którymi jesteś, że zaczynasz się złościć, by nie odebrali tego jako atak. Zwłaszcza chodzi o ludzi, który nie są winni Twojej nagłej zmianie nastoju. Opuść również (jeśli możesz) miejsce, w którym się zezłościłaś, ponieważ może działać ono negatywnie na Twoje emocje. Pomyśl o czymś miłym, a najlepiej nie myśl w ogóle o złej sytuacji. Myśl pozytywnie: "dam sobie z tym radę!".

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Ci z przezwyciężeniem złości. Pamiętaj, że musi minąć trochę czasu, zanim uzyskasz pełny efekt. Trzymaj się! :)Siedmiokropka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x