wtorek, 2 listopada 2010

Nieświeży oddech.hej nbs. mam problem, otóż...nie przyjemnie mi pachnie z ust :/ myję zęby rano i wieczorem, ale po 3, czy 4 lekcji czuję, że mi jedzie :/ nie jem śniadania w domu i szkole, bo nie jestem głodna. Czy moglibyście podać mi jakieś znane sposoby na odświeżenie oddechu w jakiś sposób, oprócz używania gumy do żucia ;) 

~ell, Nieświeży oddech, fachowo zwany fetor ex ore lub halitosis, stanowi problem, z którym każdy z nas spotyka się na co dzień. Dotyczyć może on nas samych, naszych bliskich lub też ludzi z którymi stykamy się w pracy, szkole czy urzędzie. 

Spora część z nas nie wyczuwa przykrej woni z własnych ust, ci zaś, którzy zdają sobie z niej sprawę, traktują ją jako nieprzyjemną i wstydliwą przypadłość, jako nieuleczalną chorobę o nieznanej przyczynie. Nieświeży oddech nie jest chorobą, ale objawem. Tym, co odczuwamy jako przykrą woń z ust, są lotne związki siarki. Przyczynę tego stanu rzeczy w pierwszej kolejności powinien ustalić lekarz stomatolog, ponieważ aż w 87% przypadków przyczyna tkwi w jamie ustnej. Znacznie rzadziej powodów tego stanu należy szukać w chorobach ogólnoustrojowych. 

Podstawową rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej odgrywa higiena.Aż 31% przypadków nieprzyjemnego zapachu z ust stanowią zapalenia dziąseł i schorzenia przyzębia, których najczęstsza przyczyna tkwi w nieprawidłowej higienie. Schorzenia te charakteryzuje nieprzyjemny zapach gnilny. Dlatego też pragnąc wyeliminować nieświeży oddech należy w pierwszej kolejności wyleczyć wszelkie ubytki próchnicowe, stany zapalne błony śluzowej oraz choroby przyzębia. Uwagę należy zwrócić także na prawidłową higienę protez (proszę się nie śmiać ;] nawet niektóre nastolatki muszą je nosić ;p). Akryl, z jakiego wykonywane są uzupełnienia protetyczne, jest materiałem porowatym, na którego powierzchni, w przypadku złej higieny, rozwijają się szczepy bakterii , które również są źródłem nieprzyjemnego zapachu. Przyczyną odpychającej woni jest grzybica jamy ustnej
Jeżeli po przeprowadzonym leczeniu nieprzyjemny zapach z ust nadal się utrzymuje, należy zwrócić uwagę na grzbietową powierzchnię języka i zgromadzony na niej nalot, będący miejscem bytowania bakterii. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z faktu, iż prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje również usunięcie tego nalotu. To on bowiem jest najczęstszą miejscową przyczyną halitosis, stanowiąc ok.41% przypadków. Najprostszą więc i zarazem najskuteczniejszą metodą zwalczania jego skutków jest skrobanie powierzchni grzbietowej języka specjalną skrobaczką lub, jeśli jest niedostępna, plastikową łyżeczką lub szczotką do zębów. Czynność ta prowadzi do usunięcia z języka nalotu – głównego źródła zapachu. Pomocne w tej kwestii są także środki skierowane przeciwko bakteriom zgromadzonym na języku. Występują one w postaci tabletek do ssania, drażetek i płukanek do ust. Wcześniejsze usunięcie nalotu wzmacnia działanie tych środków, przez zmniejszenie ilości bakterii i zwiększenie dostępu do nich środkowi aktywnemu. 
O tym, jak poważnym problemem jest nieświeży oddech, świadczą wciąż rosnące nakłady na różnego rodzaju odświeżacze do ust, jak pastylki, gumy do żucia czy spraye. Specyfiki te mają działanie jedynie doraźne a efekty dostrzegalne są zaledwie do ok. 2 godzin po ich użyciu. Okazuje się , że równie skuteczne jest zjedzenie jakiegokolwiek posiłku, co redukuje, a nawet eliminuje nieprzyjemny zapach w podobnym okresie czasu. 

Osobnym zjawiskiem jest tzw. halitoza poranna, pojawiająca się tuż po śnie i występująca u dużej części społeczeństwa. Spowodowana jest zmniejszonym wydzielaniem śliny podczas snu. Ślina, dzięki mechanicznemu omywaniu zębów oraz zawartości niespecyficznych czynników antybakteryjnych przyczynia się do eliminacji nieprzyjemnego zapachu. W sytuacji zmniejszonego jej wydzielania dochodzi natomiast do namnażania flory bakteryjnej i zainicjowania procesów gnilnych. Po umyciu zębów przykry zapach ustępuje. 

Jak wcześniej wspomniałam ok. 8% przyczyn przykrego zapachu z ust stanowią choroby ogólnoustrojowe : 
• przewlekłe zapalenie migdałków 
• przewlekłe zapalenie zatok 
• angina, zapalenie gardła, zanikowy nieżyt nosa 
• ostry nieżyt żołądka 
• wrzód żołądka 
• infekcje przewodu pokarmowego 
• rak żołądka
Anitt (08:00)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x