sobota, 6 listopada 2010

Przekłuwanie nosa

Hej :) Na samym początku chciałam pozdrowić całą załogę NBS. Dziewczyny jesteście wielki :)
Teraz do mojego pytania ;] Od pewnego czasu chcę przekłuć sobie nos. Bardzo mi się podoba to ozdoba i też chciałabym ją mieć. Moja mama się na niego nie zgadza, ale ją da się przekonać :). Chodzi o to, że nie wiem czy podczas przekłucia kosmetyczka może mi coś uszkodzić i czy to bardzo boli. Boję się, że coś pójdzie nie tak. Jak wygląda przekłucie nosa?

~Mar-Mar

 

Droga Mar-Mar!
Przekłuć nos możesz przede wszystkim w salonie piercingu, rzadziej w gabinecie kosmetycznym (nie wszystkie mają taką ofertę). Jak rozumiem, chcesz mieć kolczyk w skrzydełku nosa, a ponieważ jest to chrząstka, nie powinno być bardzo bolesne (w przeciwieństwie do przegrody nosowej). Wszystko jednak jak zawsze zależy od Twojego progu odczuwania bólu. W niektórych specjalistycznych salonach można poprosić o miejscowe znieczulenie - wówczas w ogóle nie poczujesz samego przekłuwania i tylko gojenie się rany może dać Ci się trochę we znaki. Jeśli bardzo się obawiasz, spróbuj znaleźć odpowiednie miejsce, gdzie oferta obejmuje taką wygodę.
Co do tego odpowiedniego miejsca, pamiętaj, aby kierować się swoim bezpieczeństwem. Nie wybieraj byle jakich, niesprawdzonych budek z piercingiem, gdzie możesz nabawić się zakażenia lub innego świństwa, ani kosmetyczki, która tak naprawdę się na tym nie zna, posiada tylko odpowiedni sprzęt.
Jak w przypadku jakiegokolwiek naruszania Twojego ciała, nie powinnaś pozwalać robić tego komuś niedoświadczonemu, ponieważ faktycznie, zawsze może zdarzyć się jakiś wypadek. Musisz mieć pełne zaufanie do osoby, która będzie to robić, powinna więc mieć odpowiednie doświadczenie. Powierzanie tego koleżance byłoby głupotą. Jeśli jest to sprawdzona, wprawiona kosmetyczka, nie masz się czego bać. Do uszkodzenia może dojść zwłaszcza podczas używania pistoletu, który może rozerwać chrząstkę, stanowiąc zagrożenie dla Twojego zdrowia. Bez zachowania środków higienicznych i koniecznej dezynfekcji jest bardzo duże prawdopodobieństwo zakażenia. Wykonawca powinien nie tylko mieć kompetencje i być ostrożny, ale też używać jednorazowych rękawiczek, odpowiednio zdezynfekować skórę i przebić ją za pomocą jednorazowej, wysterylizowanej igły. Pamiętaj też o sprawdzeniu, czy kolczyk, który zostanie umieszczony w chrząstce Cię nie uczuli i poproszeniu o dokładne instrukcje, jak pielęgnować ranę po fakcie.
Po przekłuciu możesz odczuwać dyskomfort, uczucie bólu, delikatnego pieczenia, etc, kilka dni po zabiegu z rany może też delikatnie sączyć się krew. To wszystko to normalne objawy gojenia się tkanek. Nawet jeśli stwierdzisz, że rana już się zagoiła, a nie minie jeszcze odpowiedni czas, nie rezygnuj ze wskazanej pielęgnacji. Nie wyciągaj sztyftu przed upływem określonego terminu. Skrzydełka nosa goją się jednak łatwo, a po wyjęciu kolczyka zostaje niewielki ślad.

Jak wygląda przekłuwanie nosa?
Na początku odpowiednio przygotowany pierceman dezynfekuje miejsce przebijania. Opcjonalnie wkłada do nosa koreczek z waty. Następnie wbija igłę (z wenflonem lub bez), wkłada kolczyk i gotowe. Na końcu powinien Cię poinstruować, jak masz zajmować się nosem. Standardowo gojenie płatków nosa trwa od 2 do 3 miesięcy.

Kilka warunków bezpiecznej pielęgnacji:
- codziennie, raz dziennie, przemywa się miejsce przekłucia środkiem antybakteryjnym przy pomocy wacika kosmetycznego,
- wieczorem usuwa się zebraną wokół kolca wydzielinę,
- dwa razy dziennie smaruje się kolczyk odpowiednimi maściami, np. Tribiotic,
- nie wolno bawić się kolczykiem zanim ranka nie wydobrzeje,
- nie należy dotykać go brudnymi dłońmi,
- na czas gojenia trzeba zrezygnować z sauny, solarium i basenu.

Mam nadzieję, że znajdziesz tu wszystkie potrzebne Ci informacje, przekonasz mamę i cały zabieg przebiegnie gładko i przyjemnie ;).
Pozdrawiam serdecznie,
Megu.

1 komentarz:

  1. O nie!
    Nie pielęgnujemy miejsca przekute maścią Tribiotic, bo to antybiotyk! Stosujemy go tylko wtedy, kiedy mamy infekcje.
    Pielęgnujemy solą fizjologiczną i Octeniseptem!

    OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x