sobota, 29 października 2011

Grafik komputerowy

Charakterystyka zawodu Praca grafika komputerowego polega na przygotowywaniu i opracowywaniu różnego rodzaju projektów graficznych o charakterze informacyjnym i reklamowym. Owocem jego pracy są np.plakat, billboard, ulotka,etykieta, reklama, folder, książka itp.
Grafik komputerowy pracuje w agencjach reklamowych, studiach grafiki komputerowej, wydawnictwach, zakładach usług poligraficznych,drukarniach oraz innych firmach zajmujących się przygotowywaniem publikacji do druku i tworzeniem materiałów reklamowych. Grafik komputerowy zatrudniony przy składzie odpowiada za szatę graficzną gazety, czasopisma czy innego wydawnictwa. Obecnie bardzo szybko rozwija się grafika stron internetowych.
Zawód grafika komputerowego zaliczany jest do sektora usługowego, co oznacza,że realizuje zadania według wskazówek i wytycznych przekazanych mu przez klienta. Zakres czynności i zadania, za które odpowiada grafik zależą od wielkości firmy, w której pracuje. Zazwyczaj im większa firma tym większa specjalizacja zadań grafika. W małych wydawnictwach wymaga się często, by grafik uczestniczył w realizacji całego projektu od omówienia zlecenia z klientem aż po przekazanie produktu.
Podstawowym narzędziem pracy grafika jest komputer z specjalistycznym oprogramowaniem takim jak np. Corel Draw, Corel PhotoPaint czy AdobePhotoshop. Ponadto korzysta on z innych urządzeń biurowych.

Skąd się biorą graficy?
W tym zawodzie nie ma żadnych reguł. Są tacy, którzy mają skończoną tylko szkołę średnią i świetnie sobie radzą. Ale czasy się zmieniają i dzisiaj coraz wyżej cenione jest wykształcenie branżowe. Stanowi ono atut przy zatrudnianiu,choć nie zawsze jest gwarancją umiejętności. To jednak bardzo łatwo wykryć podczas pierwszych tygodni pracy. Każdy”nowy” podlega weryfikacji. Oceniane jest jego wyczucie estetyczne,zdolności manualne,dokładność, cierpliwość, wyobraźnia, a także otwartość na współpracę,zapał, chęć podnoszenia kwalifikacji. Dla pracodawcy ideałem byłaby mieszanka artysty po szkołach plastycznych i komputerowca, czyli kogoś,kto stworzy dobry pod względem estetycznym projekt i przełoży tę wizję na postać elektroniczną.

Podziały wśród grafików
Wśród grafików można wyróżnić KREATYWNYCH, zajmujących się projektowaniem oraz OPERATORÓW DTP, odpowiedzialnych za skład komputerowy i opracowanie techniczne. W pracy tych pierwszych najistotniejszy jest pomysł. Graficy odpowiedzialni za skład działają bardziej mechanicznie, stosując się do ustalonych norm. Tu najważniejsza jest precyzja.
Większość z nich to ludzie młodzi. Średnia wieku: 22-25 lat. Nie spotyka się sędziwych grafików komputerowych, bo same komputery dopiero od niedawna są na tyle „silne”, że można je z powodzeniem wykorzystywać do tworzenia grafiki.

Zarobki w branży
Są zróżnicowane. Najwięcej zarobi grafik w agencji reklamowej lub w poczytnym czasopiśmie o nakładzie ogólnokrajowym. Najmniej – operator DTP, pracujący dla drukarni. Minimalna stawka dla początkującego grafika to 1000 – 1500 złotych netto. Dobry grafik zarobi trzy, cztery razy tyle, najlepsi nawet 8000 złotych.
Pozdrawiam i życzę sukcesów przyszłym grafikom,
Anitt.

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatny tekst :) Uczę się na grafika, więc większość z tego już wiedziałam, ale fajnie sobie przeczytać :D

    OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x