sobota, 29 października 2011

Stomatologia

Stomatologiem być niełatwa sprawa. Lepiej przyjąć tu zasadę: nic na siłę!
JAK ZOSTAĆ DENTYSTĄ?
Należy skończyć studia medyczne, być absolutnie pewnym swojego wyboru i swoich umiejętności. Konsekwencje, że ktoś nie lubi swojej pracy, w tym zawodzie mogą być zastraszające. Widzisz ten obrazek? Dentysta nieumiejętnie wykonujący zastrzyk znieczulający? Pacjent wijący się z bólu z igłą w dziąśle… Brr, to oczywiście czarny scenariusz! Nie będzie Twoim udziałem, jeśli dobrze przygotujesz się do zawodu!
Zanim rozpoczniesz edukację w tym kierunku, zwróć uwagę, czym powinna wyróżniać się osoba wykonująca ten zawód. Oto osiem niezbędnych cech przyszłego dentysty:
 • Sprawność fizyczna (dobry wzrok i zdrowy kręgosłup)
 • Sprawność manualna (zręczne ręce to skarb w tym zawodzie)
 • Odporność emocjonalna (nie ulegasz panice, nie udziela ci się strach pacjenta)
 • cierpliwość
 • delikatność
 • empatia
 • umiejętność postępowania z ludźmi, którzy cierpią
 • chęć ciągłego douczania się (nowe materiały, narzędzia, technologie)
WŚRÓD DENTYSTÓW:
 • Chirurg – wykonuje skomplikowane zabiegi w jamie ustnej, jak na przykład usuwanie zęba czy podcinanie więzadełek.
 • Chirurg szczękowy – wykonuje operacje na szczękach.
 • Ortodonta – zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu, do niego zgłosisz się po aparat nazębny.
 • Protetyk – przygotowuje tzw. uzupełnienie protetyczne zastępujące zęby naturalne, czyli protezy, korony, mostki itp.
 • Pedodonta – stomatolog dziecięcy, śledzi ząbkowanie u maluchów, leczy zęby mleczne i próchnicę u dzieci.
 • Endodonta – specjalista od leczenia kanałowego zębów.
 • Paradontolog – leczy choroby przyzębia.
KROK PO KROKU
Na dobry początek…
Jeśli już w gimnazjum przyjdzie Ci do głowy, aby zostać lekarzem stomatologiem, postaw na przedmioty typu biologia i chemia – łatwiej odnajdziesz się w licealnej rzeczywistości. No i lepiej, żeby – szczególnie Tobie – nie przytrafilo się jakieś niedobre złamanie ręki, bo sprawny manualnie musi być każdy dentysta. Ale na to nie do końca mamy wpływ, niestety.
A w liceum?
Koniecznie wybierz profil biologiczno-chemiczny lub medyczny, gdzie spory nacisk położony jest na biologię i chemię. Dobrze by było gdybyś polubiła też fizykę i matmę – wówczas masz większe szanse, aby dostać optymalną liczbę punktów na maturze i indeks na studia medyczne. Przyłóż się także do języków obcych – nie tyle chodzi o łacinę, co o angielski, który staje się specjalistycznym międzynarodowym językiem wśród lekarzy (fachowa terminologia, nazwy chorób i lekarstw coraz częściej podawane są w tym języku). Na maturę powinnaś wybrać fizykę z astronomią i oczywiście przedmioty typowe dla profilu biol. – chem., czyli biologię i chemię.
Jakie studia?
Jeśli pomyślnie zdasz maturę, już tylko studia będą Cię dzielić od wymarzonego zawodu. Akademie i uniwersytety medyczne oferują dwa kierunki. Jeden to techniki dentystyczne – studia trwają 3 lata i dają zawodowy tytuł licencjata. Jako student poznajesz techniki ortodontyczne, protetyczne, technologie odlewnicze i koniecznie musisz odbyć techniki w laboratorium protetycznym.
Druga możliwość to kierunek lekarsko – dentystyczny, który studiuje się 5 lat i uzyskuje po nim tytuł zawodowy lekarza dentysty. Te studia wymagają odbycia praktyk z zakresu pielęgniarstwa, pomocy stomatologicznej, chorób wewnętrznych oraz chirurgii i chirurgii stomatologicznej. Po studiach musisz jeszcze tylko odbyć roczny staż, który zakończysz Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Państwowym
BLISKO DENTYSTY
Dwuletnie policealne studium stomatologiczne umożliwia zostanie higienistą stomatologicznym. Taką propozycję ma m.in. Policealna Szkoła Służb Medycznych w Nowym Targu. Spośród przedmiotów, których się tam uczy, dużo jest anatomii i fizjologii człowieka, do łatwiejszych na pewno można zaliczyć zdrowie publiczne, promocję zdrowia.
Jako higienista stomatologiczny możesz pracować nie tylko w gabinecie stomatologicznym, ale też przedszkolu i szkole. Do Twoich zadań należałoby wtedy m.in. wykonywanie badań diagnostycznych, organizowanie stanowiska pracy lekarza dentysty, a także konserwacja i obsługa urządzeń, aparatów i instrumentów dentystycznych.
Pozdrawiam przyszłych stomatologów, Anitt.

6 komentarzy:

 1. Niedawno miałem okazję zastanawiać się nad wyborem specjalisty, kiedy spojrzałem na stronę swojego gabinetu - http://wroclaw-dentysta.com.pl/pl/uslugi/. Na szczęście znalazłem odpowiednie informacje i dokonałem leczenia kanałowego u odpowiedniego specjalisty. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciężko jest zostać dentystą, ale myślę, że te wskazówki są bardzo pomocne

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. W sumie to ja nie wiem czy byłabym w stanie zostać dentystką. Jak do tej pory całkowicie mi wystarcza to, że uczęszczam do dobrego gabinetu stomatologicznego https://topmedsulechow.pl/oferta/stomatologia-sulechow/ w którym skutecznie leczę swoje uzębienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podobne zdanie jak Ty. Ja regularnie chodzę do stomatologa do centrum medycznego, w którym mogę skorzystać z usług świadczonych przez wielu lekarzy specjalistów - https://cmp.med.pl/zakres-uslug/oferta-dla-klienta-indywidualnego/. Na wizyty u lekarza umawiam się przeważnie przez internet, rezerwując wizytę bezpośrednio na stronie centrum. Jet to dla mnie bardzo wygodne rozwiązanie.

   Usuń
 5. Justyna Abramska31 maja 2019 21:19

  Nie wiem dlaczego, ale ja zawsze od dziecka miałam lekką traumę jeśli chodzi o wizyty u stomatologów. Zawsze mi się kojarzyło to z dziwnym zapachem w środku. Teraz wiem, że w wielu miejscach jest ładny zapach https://neutralizatoryzapachu.pl/blog/piekny-zapach-w-gabinecie-stomatologicznym/ i to przede wszystkim on kusi aby przychodzić do dentysty.

  OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x