czwartek, 28 marca 2013

KK: Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości
Tytuł: Czarnoksiężnicy z krainy osobliwości
Autor: praca zbiorowa
Gatunek: humoreski fantasy, fantastyka
Ilość stron: 314
Co mówi okładka?
Ano namiętnie milczy! Mamy tylko spis autorów, których jest aż (!) 24. Sami giganci literatury fantasy.

Książkę zakupiłam głównie dla Terry’ego Pratchetta, gdyż bardzo lubię jego styl pisania. Cała reszta okazała się równie przyjemna i łącznie możemy nacieszyć oczy dwudziestoma czterema humoreskami. Jest to typ literatury, który raczej trzeba lubić, cechuje się bowiem specyficznym podejściem do tematu. Nie każdemu może odpowiadać poczucie humoru oraz pewna dawka absurdu, które jest charakterystyczna dla humoresek. Utwory są krótkie, zatem świetnie nadadzą się dla czytelniczek, którym ciężko skończyć jedną opowieść.
Całość podzielona jest również na działy tematyczne, zatem każdy może znaleźć coś dla siebie. Każde opowiadanie ma również krótki wstęp, gdzie możemy pokrótce zapoznać się z autorem oraz czasami krótkim zarysem fabularnym, gdy tekst nawiązuje do jakiegoś cyklu lub wcześniej wydanego dzieła. Poniżej prezentuję cały zespół autorski, coby każdy miał możliwość wypatrzenia cenionego przez siebie pisarza!
·         Douglas Adams
·         Brian Aldiss
·         F. Anstey
·         Isaac Asimow
·         Robert Bloch
·         Ray Bradburry
·         Reginald Bretnor
·         Frederic Brown
·         James Branch Cabell
·         Arthur C. Clarke
·         John Collier
·         Avram Davidson
·         Philip K. Dick
·         Stephen Donaldson
·         Lord Dunsany
·         Henry Kuttner
·         Ursula K. Le Guin
·         Fritz Leiber
·         C.S Lewis
·         Larry Niven
·         Terry Prattchet
·         Eric Frank Russell
·         Kurt Vonnegut, Jr.
·         H.G Wells

Ocena:
8/10


Króciutko, bo i niewiele można napisać! Naprawdę polecam, można znaleźć perełki. Obecnie mam mały dylemat, za jaki gatunek się zabrać. No i głównie zajmuję się czytaniem lektur szkolnych, ale nie sądzę, by ktoś szczególnie był zainteresowany kanonem licealnym. Macie może jakieś sugestie? Czy ktoś poszukuje ciekawej książki z konkretnego gatunku? Dajcie znać! Jestem tu przecież dla was :)

3 komentarze:

 1. Może się skuszę, bo widzę C.S Lewisa. ;] A co do propozycji - kochana, ja tam się cieszę, że chociaż cockolwiek piszesz!
  Marionetka

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś mnie specjalnie nie zachęciłaś do czytania tym opisem... za mało wiem o tej książce. Cóż, okładka sugeruje bardziej opowieści dla dzieci. ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ryżowy Pudding30 marca 2013 08:51

   Myślę, że okładka nawiązuje w pewnym sensie do Świata Dysku Pratchetta; osobiście doszukałam się tam kilku elementów, pojawiających się w miniaturze. Mam wrażenie, że design łączy się poniekąd z absurdem samej treści. No i ponieważ same opowiadania są żartobliwe, to i okładka poważna być nie może.

   Usuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x