czwartek, 3 października 2013

Szkoły średnie.

Witam, nie wiem do jakiej kategorii zaliczyć to pytanie, także pisze tu :) Jestem w 3 klasie gim i czeka mnie wybór szkoły ponad gimnazjalnej... Kiedy myślę o szkołach dostaję chwilowej depresji... Kocham podróże, zwiedzanie poznawanie nowych kultur itp. ale nie wiem co mogłabym robić ... Myślałam nad liceum bo wiem, ze na studia pójdę na pewno i nie chcę mieć roku w plecy :)
Mogłybyście napisać notkę o szkołach ponad gimnazjalnych ?
Victoria.

Droga Victorio!
Wybór szkoły ponadgimnazjalnej nie jest łatwym wyborem. To nasze pierwsze, można powiedzieć
samodzielne kroki stawiane w życiu. Postaram się pomóc Ci ogarnąć jakoś ten temat szkół średnich.

Po pierwsze - placówka!

Technikum - 4 lata. Przedmioty związane z wybranym profilem i zawodem. Zdobywasz konkretny zawód (kierunek). Szkoła kończy się maturą. Można po tej szkole pójść na studia lub zacząć praktykę zawodową. Szkoła dla osób wiedzących czego chcą od życia, posiadają konkretnie obrany kierunek zawodowy.

Liceum - 3 lata. Po nowej podstawie wygląda to mniej więcej tak: rok kontynuacji przedmiotów, reszta to skupienie na rozszerzonych przedmiotach + blok tematyczny uzupełniający. Np. rozszerzenie humanistyczne ma blok tematyczny o nazwie przyroda zamiast lekcji: biologia, chemia, fizyka i geografia. Szkoła kończy się maturą. Zalecane udanie się na studia - z samą maturą ciężko znaleźć zawód. Szkoła dla osób wahająch się co do kroków stawianych w przyszłości.

Po drugie - kierunki!

Kilka zasad:
- kierunek pokrywa się z Twoimi zainteresowaniami i pasjami,
- pokrywa się on z wymaganiami wybranego przez Ciebie zawodu,
- dajesz sobie w nim radę!

W LO wybiera się około 3-4 przedmiotów, które kontynuujesz i ważne jest byś je lubiła i potrafiła się w nich obracać gdyż na rozszerzeniu liczba godzin waha się pomiędzy 5-8 tygodniowo - to naprawdę wiele!
To samo tyczy się technik, w tym wypadku praca tu i tu.


Po trzecie - przyszłość!

Nie wiemy co będzie się działo za kilka lat, możemy to tylko planować. Dlatego jeżeli skończymy technikum mamy już konkretny zawód, a w razie czego i asa w rękawie gdyż możemy udać się na studia! W przypadku wyboru LO nieco ciężej jest znaleźć zawód z samą maturą.

Po czwarte - odległość, miejsce itd!

Ważna w wyborze szkoły jest tez odległość i miejsce gdzie ona jest. Przy technikach często jest internat, co ułatwia nieco sprawę, gdy znajduje się on nieco dalej od domu. Jeżeli w swojej okolicy masz wielki wybór - jesteś szczęściarą, jeżeli nie * wybierz najlepsze to co masz!

Po piąte - reszta!

- Dobrze zdany egzamin gimnazjalny otwiera wiele drzwi! Łatwiej jest znaleźć szkołe, gdyż wszędzie Cię chcą z takimi wynikami!
- Określ mniej więcej kierunek w jakim chcesz się obracać - nie pójdziesz na profil humanistyczny jeżeli nie myślisz nic o dziennikarstwie, historii, prawie itd.
- Kochasz podróże i nowe kultury - zawsze możesz zgłosić się do wymiany pomiędzy uczniami (niektóre szkoły organizują już wymiany w szkole średniej, a nie tylko na studiach!)
- A może znasz dobrze jakiś język i masz możliwość nauki za granicą!?Rozluźnij się, zrób za i przeciw, punkt po punkcie a zapewne dokonasz odpowiedniego dla siebie wyboru!
Pozdrawiam,
Miosza.

8 komentarzy:

 1. Zapomniałaś jeszcze o zawodówce, chyba że stwierdziłaś od razu, że dziewczyna jest bardziej ambitna :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałam właśnie pod dziewczynę i tak się zastanawiałam czy coś wspomnieć o tej szkole czy nie.

   Usuń
  2. ho ho ho ! :D Do zawodówki się nie wybieram :D

   Usuń
 2. Też mam taki problem i po każdej kolejnej radzie od kogokolwiek - zamiast rozjaśniać mi się w głowie, jest jeszcze gorzej... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie... każdy niby pomaga, a zamiast tego mam mętlik w głowie. Czasami siedzę po 2 godziny przeglądam po raz 20 profile wszystkich szkół i jestem załamana ! :<

   Usuń
 3. Jak znasz jakiś język to polecam liceum dwujęzyczne, bo wtedy zawsze jeszcze masz taki plus, że będziesz znać perfekcyjnie język, a inne przedmioty też możesz sobie rozszerzyć. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za notke :) Tylko, że .... ja to wszystko wiem :) Chciałam żebyś napisała coś konkretnie o kierunkach związanych z tym co chcę robić. Co jest z tym powiązane itp. Albo np. idąc na dany kierunek co mogę zrobić dalej ? Mimo wszystko dziękuję ( a co do wymian to mam już w gimnazjum projekt Comenius i byłam na 5 wymianach ! Także jestem w to zaangażowana ^^)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam 9 godzin matematyki ;D Medżik!
  Moim zdaniem nie ma co się użalać, tylko brać wszystko na klate! Później można zmienić szkołę, a i profil w pierwszej klasie się często zmienia.
  Co do języków i ogólnie krajów - poszukaj na stronie danej szkoły informacji o współpracy międzynarodowej. U mnie można uczyć się np. we Włoszech, albo mieszkać u rodziny w Anglii. Dodatkowo co roku przyjeżdżają uczniowie z innych krajów i opowiadają o swojej kulturze.
  A jak lubisz inne kultury to może jakaś filologia...

  OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x