sobota, 30 listopada 2013

Wróżby andrzejkowe

Istnieją różne teorie na temat tego, kiedy obchodzimy Andrzejki. Ja zawsze uważałam, że to ostatni dzień listopada i dlatego notkę o wróżbach publikuję dopiero dzisiaj. Jeśli jednak ktoś woli wróżyć 29 listopada, to wszelkie pomysły będą musiały poczekać jeszcze rok.

Zacznijmy jednak od kilku słów o święcie. Andrzejki to dzień wróżb. Od dawien dawna obchodzono to święto, najhuczniej w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem. W ten magiczny dzień próbowano spojrzeć we własną przyszłość, najczęściej w przyszłość miłosną. Głównie wróżyły sobie młode dziewczęta. Z okazji Andrzejek często dziewczęta spotykały się w większych grupach, aby wróżyć sobie wzajemnie. Istnieje niezliczona ilość wróżb i rytuałów, które należało wypełnić, aby poznać imię (lub nawet wygląd) swojej przyszłej miłości. Ja dzisiaj przedstawię wam kilka wróżb, które możecie spokojnie przeprowadzić same w domu.

1. LANIE WOSKU

Potrzebna wam będzie świeczka (jeśli wróżycie tylko sobie, wystarczy taka prosta do podgrzewacza), klucz z większą dziurką (np. od piwnicy) i miska z zimną wodą. Zapalcie świeczkę i poczekajcie, aż wosk się całkowicie roztopi. następnie delikatnie przelejcie roztopiony wosk przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Odczekajcie chwilę, żeby wosk zdążył w pełni zastygnąć i wyjmijcie bryłę. Teraz weźcie lampkę lub latarkę i oświećcie wasz wosk tak, aby na ścianie powstał cień. Z tego cienia możecie wyczytać swoją przyszłość.Znaczenie symbolu możecie odczytać np. z tej strony [link].

2. SZPILKI

Do tej wróżby potrzebne jest 7 lub 13 szpilek. Najlepiej jest wykonywać tą wróżbę nad stołem przykrytym czerwonym obrusem. Szpilki wsyp do szklanki, potrząśnij i wysyp na stół. Teraz odczytaj literkę, którą ułożyły z siebie szpilki. W razie gdyby znak był nieczytelny możecie raz (ale tylko raz) powtórzyć wróżbę. Następna nieczytelna wróżba oznacza, że przyszłość dziś nie chce być poznana i musisz spróbować za rok. Ale jeśli widzisz literkę, to zinterpretuj ją w poniższy sposób:
A - przed Tobą podróż lub przeprowadzka
E - pozytywne efekty w nauce
H - szczęście w miłości
K - odniesiesz sukcesy towarzyskie lub zawodowe
L - uważaj na złodzieja-kieszonkowca (jeżeli litera jest odwrócona - ostrzega przed chorobą lub wypadkiem
M - wyjątkowo korzystna propozycja zawodowa
N - dobra passa we wszystkich sferach życia w najbliższej przeszłości
T - możesz liczyć na pomoc oddanych przyjaciół
W - uważaj na oszustów wokół siebie
V - ktoś będzie chciał Cię wykorzystać dla osiągnięcia własnego celu
X - szczęście sprzyja Ci we wszystkim

3. WRÓŻBY Z KARTECZKAMI 

 Karteczka pod poduszką
To wróżba raczej dla osób niezdecydowanych. Osób, którym podoba się jednocześnie dwóch lub więcej chłopców i nie wiedzą, kogo wybrać. Zanim pójdziesz spać, napisz przy ogniu świec na karteczkach imiona osób, które ci się podobają. Następnie, tuż przed snem, włóż je pod poduszkę i rano musisz wyciągnąć jedną z karteczek. Teraz już wiesz, kogo wybierzesz i kto jest ci pisany.

Imiona z kalendarza

Można też wróżyć z imion zapisanych w kalendarzu. Trzeba zamknąć oczy i w pokoju, gdzie są zapalone świece, otworzyć na chybił trafił kalendarz z imionami. Jeśli to kalendarz ścienny - mamy możliwość jedną, jeśli posługujemy się kalendarzem książkowym, musimy zasłonić palcem określony dzień. W ten sposób wywróżymy sobie imię przyszłego wybranka. Najczęściej w kalendarzach jest kilka imion w danym dniu, liczy się pierwsze męskie imię, zapisane pod określona datą. Uwaga! Data nie ma żadnego znaczenia!

4. WRÓŻBY Z CYFRAMI

Podstawą do wyliczeń jest data urodzenia, ale musi być ona wyrażona tylko jedną cyfrą. Napisz swoją datę urodzenia np. 01.05.1996, teraz dodaj do siebie wszystkie cyfry. U mnie to będzie 1+5+1+9+9+6=31. To jeszcze jest jest liczba jednocyfrowa, dlatego dodaję ją dalej. 3+1=4 To oznacza, że moją cyfrą jest 4. Swoją cyfrę sprawdzamy według poniższych zasad.

Jedynka jest symbolem Słońca. Urodzeni pod tą cyfrą są ambitni i pewni siebie. Są to osoby uparte, wytrwałe w dążeniu do celu, godne zaufania, ale lubiące dominować. Często są to urodzeni wodzowie. Ich kolory to: żółty, złoty, pomarańczowy. Szczęśliwy kamień: bursztyn.
* Dwójka jest symbolem Księżyca. Są to osoby łagodne i wrażliwe, mają wiele fantazji, są uzdolnione artystycznie. Ich szczęśliwymi kolorami są odcienie zieleni i barwy od jasnożółtej do białej. Pomyślność przynosi im perła.
* Trójka jest symbolem Jowisza. Osoby spod tej cyfry są dynamiczne i godne zaufania. Są bardzo ambitne i odpowiedzialne. Ich kolory to: fiolet, wszystkie odcienie głębokiego błękitu i czerwieni. Szczęśliwy kamień to ametyst.
* Czwórka jest związana z Uranem. Urodzeni pod czwórką są uparci i sentymentalni. Mają duże poczucie sprawiedliwości. Są godnymi zaufania i wiernymi przyjaciółmi. Szczęśliwe kolory: jasny błękit, odcienie szarości i szaro-srebrzystości. Kamienie: szafir i opal.
* Piątka jest symbolem Merkurego. Ludzie spod znaku piątki są pogodni, impulsywni żywotni, inteligentni, towarzyscy i wszechstronni. Ich kolor to biały i wszystkie jasne odcienie różnych barw. Kamień - diament.
* Szóstka jest symbolem planety Wenus. Są to osoby serdeczne, spokojne, towarzyskie. Ich najszczęśliwszymi kamieniami są turkusy, a kolorami- wszystkie odcienie niebieskiego, fioletu i czerwonego.
* Siódemka jest symbolem Neptuna. Są to romantyczne, niespokojne duchy, tęskniące za przygodą. Szczęśliwe kolory tej cyfry to wszystkie odcienie zieleni. Kamienie- opal, agat.
* Ósemka jest symbolem Saturna. Ósemki są zamknięte w sobie i przez to często niedoceniane. Często, gdy stają przed trudnościami, rezygnują z działania, ale gdy uda im się przebrnąć przez nie- dochodzą do sukcesów i zaszczytów. Kolory to: ciemnozielony, ciemnoniebieski, purpurowy, czarny. Szczęśliwy kamień- granatowy szafir.
* Dziewiątka jest symbolem Marsa. Są niezależne i pełne pasji. Natury wojownicze, nie bojące się konfliktów. Szczęśliwe kolory to wszystkie odcienie czerwieni. Kamienie: rubin, granat, koral.

5. WRÓŻBA Z ZAPAŁKAMI

Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się “ku sobie", życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli nie -będziesz musiała dłużej poczekać na jego realizację.


Wersja druga tej wróżby polega na zadaniu pytania na "tak" lub "nie". Znów zapalamy dwie zapałki i trzymamy je płonącymi łebkami do góry. Jeśli płomienie zbliżą się do siebie lub nawet połączą, odpowiedź brzmi "tak". W odwrotnym przypadku odpowiedź brzmi "nie".

6. LUSTRO

Aby w magiczną noc andrzejkową ukazała wam się twarz przyszłego męża, powinnyście być same w pokoju, mieć przygotowane wcześniej nowe lustro i zapalić czerwoną świecę w intencji, aby święty Andrzej sprawił, że ujrzycie twarz swego męża. Jeśli zostaną spełnione wyżej wymienione warunki, usiądź naprzeciwko lustra i wpatruj się w nie tak długo, aż ukarze się tam twarz twojego przyszłego oblubieńca.

7. WŁOS

Na własnym włosie odmierz palcami kolejne litery alfabetu. Jeśli włos jest długi, trzeba powtórzyć liczenie aż do skutku. Litera która wypadnie na końcu włosa to pierwsza litera imienia lub nazwiska przyszłego partnera.

8. MISKA Z MARZENIAMI

Postaraj się pociąć czystą białą kartkę na 13 równych części. Na 6 z nich napisz swoje najskrytsze marzenia, najlepiej wodoodpornym flamastrem, długopisem lub ołówkiem. Wymieszaj karteczki, ale nie składaj ich. Wszystkie 13 karteczek połóż na dnie dużej szklanej miski i powoli wlewaj wodę. Obserwuj dokładnie zapisane karteczki, ta, która pierwsza wypłynie na powierzchnię wody, to marzenie pierwsze się spełni. Jeśli pierwsze wypłyną czyste karteczki, będziesz musiała trochę poczekać na spełnienie się marzenia, które jest zawarte w pierwszej zapisanej karteczce, która wypłynie.

9. MAGICZNE PROCENTY

To wróżba, którą znam jeszcze z czasów podstawówki. Polega na tym, żeby obliczyć na ile procent dwie osoby do siebie pasują. Weź kartkę i napisz na niej swoje imię i nazwisko oraz imię i nazwisko chłopaka, który ci się podoba. Pamiętaj, aby litery, które się powtarzają zapisać od sobą. Np. weźmy Annę Nowak i Jana Kowalskiego.
ANOWKJLSI
ANOWK
AN     K
AN     K
A
Teraz piszesz pod spodem, ile wyszło każdej litery. Czyli w naszym przykładzie jest to:
5 4 2 2 4 1 1 1 1
Następnie dodajesz pierwszą i ostatnią cyfrę (tutaj 5+1=6), później kolejne według tego samego schematu (4+1=5 2+1=3 2+1=3 i 4, które zostało samo). Zapisujesz cyfry w takiej kolejności, w jakiej liczyłaś, czyli tutaj będzie to 6 5 3 3 4 i znów dodajesz pierwszą i ostatnią. Dalej robisz ciągle tak samo, aż wyjdzie ci liczba dwucyfrowa, która pokazuje na ile procent dwie osoby do siebie pasują. W tym wypadku wyszło 48%.W poniższych linkach odsyłam was jeszcze do dwóch innych wróżb, których opisanie zajęłoby dużo czasu i miejsca, a tam jest wszystko ładnie wyjaśnione.
http://www.wrozbyonline.pl/andrzejki/wrozby_w_domu/id/421
http://www.wrozbyonline.pl/andrzejki/wrozby_w_domu/id/431

Życzę was wszystkim dobrej zabawy przy poznawaniu własnej przyszłości!
Cocalotte.

5 komentarzy:

 1. Właśnie się zastanawiałam czy ktoś coś opublikuje ;D, dopiero potem zauważyłam, że było pytanie o tym na forum ;p. Mi się podoba druga i trzecia wróżba ;D. Wczoraj z koleżankami, bo akurat jedna wyprawiała urodziny, właśnie szukałyśmy czegoś w internecie... ale jak to internet, to jest tam wszystko. Była tak wróżba o tym, aby zdobyć włos osoby, która nam się podoba. Spalić go i nosić, to co z niego zostało przez 13 dni. Potem... ta osoba powinna na nas... spojrzeć inaczej... Tak, pewnie, gdyby się dowiedziała... to jak na idiotę ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. cześć! czy jest możliwość napisania do Was z problemem na maila? dokładniej mam na myśli chłopców... wolałabym pozostać całkiem anonimowa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że jest taka możliwość. Nasze maile są podane w menu w kontakcie z załogą, ale swój podam ci już tutaj, żeby nie utrudniać.
   krysztalowa.mysz@op.pl

   Usuń
 3. Ciekawy wpis.

  OdpowiedzUsuń
 4. Korzystałam jakiś czas temu z różnych portali i znalazłam najlepszy www.wrozka.tv - na tym portalu pokazuje sie prawdziwe wrozki, ktore wroza przed kamerami, a pierwsza porada jest za darmo. :D

  OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x