czwartek, 17 kwietnia 2014

Zawód: modelka

Hej,
czy napiszecie coś o zawodzie modelki/top modelki?czym te zawody sią różnią?jakie są zalety i wady?
proszę o pomoc.
Z góry dziękuję ;)
Lola

Droga Lolu,
myślę, że odpowiedź na Twoje pytanie jest bardzo prosta. Top modelka to po prostu bardzo znana modelka, która odniosła wielki sukces i należy do najlepszych w branży. Zajmują się one właściwie tym samym. Różnią je tylko ilość propozycji i gaża jaką otrzymują. Mimo to postanowiłam napisać notkę o zawodzie modelki. Wyszczególnię w niej dwa typy: dziewczyny, które chodzą na pokazach oraz fotomodelki.

Aby zostać modelką wybiegową należy spełniać kilka, rygorystycznie przestrzeganych wymogów. Oczywiście mogą one być różne w zależności od rodzaju zlecenia, lecz agencje modelek interesują się określonymi dziewczynami. Jeśli chodzi o wymiary to są one ukazane na zdjęciu poniżej. Ponadto modelka powinna mieć ładną cerę, żadnych widocznych tatuaży czy zmian skórnych, w tym większych znamion. Jej ciało musi być nie tylko chude, ale przede wszystkim zadbane. Jeśli masz w planach zostanie modelką nie obejdzie się bez zdrowej diety i ćwiczeń. W tym wypadku mniej ważna jest uroda czy fotogeniczność, na pierwszym miejscu jest figura, oraz umiejętność poruszania się.
Taki typ dziewczyn przede wszystkim prezentuje ubrania na wybiegach. Występują one również w kampaniach reklamowych oraz sesjach modowych. Ich zlecenia polegają na tym by dobrze zaprezentować ubranie, które mają na sobie.


Drugim typem modelek o jakich napiszę są fotomodelki. Ich praca polega na braniu udziału w różnego rodzaju sesjach fotograficznych. Mogą to być zdjęcia do kolorowych gazet, reklam (nie tylko ubrań) lub prace artystyczne. W zawodzie fotomodelki o wiele mniej ważny jest wzrost czy określone, małe wymiary. Bardziej liczy się uroda oraz proporcje. Podobno idealne wymiary kobiety to 90x60x90 (biust, talia, biodra). Jednak chodzi przede wszystkim o to by obwód w biodrach był bardzo zbliżony do tego w biuście, a talia wyraźnie zarysowana. Poza tym fotomodelka powinna mieć choć trochę kobiecych kształtów. Tak jak u modelki nie przeszkadzała figura chłopczycy, tak tutaj biust i pupa muszą być widoczne. Bardzo ważna jest również symetryczność twarzy oraz fotogeniczność. Poniżej przedstawiam zdjęcie, które prezentuje podstawowy podział na idealne proporcje twarzy.

Wyróżniamy również modelki plus-size. Są to dziewczyny, które są grubsze niż klasyczne modelki, czyli noszą rozmiary 38+. Jednak również tutaj bardzo ważna jest prezentacja całej sylwetki,trzeba więc uważać by skóra była jędrna, a ciało zadbane. Modelka plus-size musi być kobieca i nie wstydzić się swojej tuszy. Aby nią zostać trzeba pokonać pewne bariery związane ze stereotypem modelki- chudzielca. Bardzo ważna u tych dziewczyn jest fotogeniczność, gdyż duża część ich pracy to sesje zdjęciowe, jednak oczywiście chodzenie po wybiegu również wchodzi w rachubę. Zarówno wzrost jak i wiek są tutaj bardzo zróżnicowane, nie ma określonych kryteriów, choć większość agencji zaczyna pracę z dziewczynami, które są już pełnoletnie. 

Jeśli myślisz o byciu jakąkolwiek modelką musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ta praca wcale nie jest łatwa. Choć niektórzy myślą, że polega ona tylko na staniu/chodzeniu, głodzeniu się i byciu ładną. Takie stereotypy to kompletna bzdura. Ta praca jest wycieńczająca nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Każda modelka musi być przygotowana na to, że ktoś będzie ją oceniał, czasem może usłyszeć niewybredne komentarze na temat swojego wyglądu, sposobu chodzenia czy grymasu twarzy. Modelka jest swoistym produktem, i czy jej się to podoba czy nie, musi dostosować się do oczekiwań nabywcy. Oczywiście zawsze można odmówić wzięcia udziału w sesji czy pokazie, jednak większość dziewczyn mimo wszystko woli się trochę poświęcić.

Modelkom często zmuszone są pracować w ciężkich warunkach. Składa się na nie choćby skrajnie niesprzyjająca pogoda. Dotyczy ona głównie sesji zdjęciowych, gdzie czasem trzeba pozować w stroju kąpielowym zimą, lub late futrze. Dziewczyny w tej branży muszą mieć mnóstwo cierpliwości, gdyż zdarza im się czekać godzinami, aż zostaną przygotowane do swojego wyjścia na wybieg lub pory zdjęć. Muszą one codziennie dbać o swoje ciało poprzez ćwiczenia i zabiegi pielęgnacyjne, gdyż to ono jest ich narzędziem pracy. Bycie modelką to częste podróże, rzadko bywa więc ona w domu. Nieodłącznym elementem tego zawodu jest niestety, niepewność czy dostanie się kolejne zlecenie. Tylko top modelki mogą być pewne swojej przyszłości i tego, że będą miały pracę, a co za tym idzie wynagrodzenie. Jeśli chcesz zostać modelką to pamiętaj, że znaczny sukces w tej branży osiąga niewiele dziewczyn. Jest on w zasięgu tych najbardziej zdeterminowanych i wytrwałych, jednak odrobina szczęścia też się przyda.

Wcześniejsze notki o podobnej tematyce:
Fotogeniczność
Jak zostać modelką

Pozdrawiam,
 Nieuchwytna

Teraz kilka słów ode mnie. Jak już pewnie zauważyłyście zaszły pewne zmiany. Nie będę się tłumaczyć z tego, dlaczego teraz piszę do 'zrób to sama' zamiast 'mody', gdyż to moja prywatna sprawa. Chcę wam jednak powiedzieć, że tak jak wszystkie dziewczyny na nowo przeszłam proces rekrutacyjny. Dodałam swój formularz jako Pandorka, tak więc pozostałe autorki nic nie wiedziały o tej sprawie, dzięki czemu mogły sprawiedliwie mnie ocenić. Mam nadzieję, że tutaj będzie mi się pisało równie dobrze jak w poprzednim dziale, a Wy pozytywnie przyjmiecie tę zamianę.

Chciałam również napisać, że w takim wypadku zwolniło się miejsce w dziale 'moda', który obecnie nie ma autorki i zachęcam do składania formularzy rekrutacyjnych. Oczywiście, nie tylko do tego działu.


2 komentarze:

  1. Człowieka nie ma miesiąc, a tyle zmian :D. To nas wkręciłaś :P, ale przynajmniej miałyśmy świeże spojrzenie bez cienia faworyzacji ;P. Witam również nowe osoby... o ile ktokolwiek przeczyta ten komentarz. Co do zawodu modelki, to czasem słyszałam, że mogłabym być ze względu na moją figurę, ale... ja mam większe ambicje i praca ciałem mnie nie interesuje... jakoś sceptycznie podchodzę do tego zawodu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trafiłam na ten artykuł przez przypadek i mam to samo co kolezanka powyżej..Niby oryginalna uroda, azjatycko-indiansko-europejskie rysy twarzy, bardzo geste włosy, idealne wymiary jak dla fotomodelki ALE stoje przed dylematem czy pchać się w ten materialistyczny światek czy zacząć tworzyć coś swojego-raczej to drugie ;-)

    OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x