wtorek, 12 sierpnia 2014

Niebezpieczeństwa na imprezie

Mamy wakacje. Myślę jednak, że temat, który pragnę poruszyć w tej notce jest aktualny przez cały rok. Mam nadzieję, że uda mi się zwiększyć Waszą świadomość.
Każda z nas wiele razy słyszała, że nie wolno pić drinków od obcych, a także nie wsiadać do samochodu z nieznajomym. Wszystkie dobrze to wiemy, ale w takim razie dlaczego wciąż dochodzi do gwałtów, porwań, pobić? Często dlatego, bo nasza podświadomosc podpowiada nam "to zdarza się innym i to gdzieś daleko, nie w moim mieście, nie w tym klubie". Tak naprawdę "to" zdarza się w Twoim mieście, może na Twoim osiedlu, tuż za rogiem.

W tym poście chcę napisać o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na nas dziewczyny na imprezach i jak się przed nimi ustrzec. Zapraszam.

- Najważniejsza zasada - nie idź sama na imprezę. Zabierz ze sobą co najmniej jedną zaufaną osobę. Najlepiej, jeśli wśród Was będzie facet, brat/chłopak/kolega - ktoś, kto w razie czego mógłby Was obronić, a przede wszystkim odstraszyć potencjalnych przestępców. Ustalcie z koleżankami zasady, pilnujcie się nawzajem, niech żadna z Was nie oddala się od grupy.
*Poinformuj kogoś bliskiego, gdzie się bawisz i o której między innymi wrócisz.

Poczucie samotności może działać na Twoją niekorzyść. Jeśli wychodzisz do klubu, a Twoim głównym celem jest znalezienie swojej drugiej połówki, to zachowaj ostrożność. Możesz być wtedy zdesperowana i odczuwać szczęście tylko dlatego, bo ktoś w końcu zwrócił na Ciebie swoją uwagę. Bacznie obserwuj rozmówcę i staraj się nie dopuścić do sytuacji sam na sam. Nie wychodź z nowo poznanym chłopakiem z klubu.  Powiedz grzecznie, że sama pójdziesz sobie po drinka, że wolisz kogoś bliżej poznać zanim zostaniesz z nim sama. Umówić można się innym razem, np. w tygodniu na popołudniową kawę. Jeśli chłopak nie zrozumie Twoich obaw i będzie nalegał, to dla Ciebie sygnał, że powinnaś go spławić. Na pewno nie chodzi mu o przyjaźń z Tobą.

Nie bierz niczego od osób, które słabo znasz - nie chodzi tylko o drinki. Nie pij napojów przyniesionych w szklankach i otwartych butelkach, chyba, że zostały otwarte przy Tobie. Zwracaj też uwagę na ręce kelnerów i barmanów. Unikaj wymieniania się napojami z innymi osobami. Nie pozostawiaj szklanki bez opieki - noś ją ze sobą lub poproś zaufaną koleżankę, by popilnowała Waszych drinków, gdy Ty np. pójdziesz potańczyć. Zostawiłaś napój na stoliku i spuściłaś z oczu? Wylej go. Nie przyjmuj napojów, ciastek, cukierków od nieznajomych osób. W zafundowanych przez nich jedzeniu może być pigułka gwałtu lub inny narkotyk.
Na pewno słyszałaś o pigułkach gwałtu. GHB - tak nazywa się środek odurzający o którym mowa. W USA określany jest mianem rape-date-drug(narkotyk na randkę z gwałtem). W Polsce nazywany jest pigułką gwałtu lub śpiochem, ponieważ powoduje całkowity zanik pamięci na kilka godzin. Z policyjnych raportów wynika, że ofiary często są porzucane w lasach, parkach lub na dworcach kolejowych wiele kilometrów od miejsca, gdzie zostały napadnięte. Zwykle dochodzi nie tylko do gwałtu, ale także do pobić. Pigułka gwałtu rozpuszczona w płynie jest niewidoczna, bezsmakowa i co więcej, nie zmienia koloru danego napoju.


Plakat akcji "Pilnuj drinka"
Plakat akcji "Pilnuj drinka"


- To samo z papierosami. Jeżeli palisz, pal tylko swoje papierosy.
Nie wychodź na papierosa z co dopiero poznanym facetem sama. Z jego grupą tym bardziej, bo to może być pretekst do wywabienia Cię z klubu.

- Uważaj z alkoholem. Najlepiej byłoby, gdybyś zrezygnowała z używek wcale, ale jeśli chcesz się ponieść zabawie, to staraj się nadzorować to, ile alkoholu wypiłaś. Jeśli wypijesz za dużo, stracisz kontrolę. Przed imprezą zjedz solidny posiłek, dzięki temu będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że się upijesz. Najlepiej po każdej jednostce alkoholu wypić szklankę wody.
Wiele przydatnych informacji na ten temat przeczytasz tutaj: http://nasze-babskie-sprawy.blogspot.com/2014/07/alkohol.html

- Powrót do domu. Znowu ten sam scenariusz: koniec imprezy, jesteś zmęczona, w Twoich żyłach krąży alkohol i... nie ma kierowcy. Jak tu wrócić bezpiecznie do domu? Po pierwsze, upewnij się, że masz swoje koleżanki przy sobie.
*Jeśli chcesz wracać wcześniej, to zawiadom je o tym. Pod żadnym pozorem nie pozwól żadnej z koleżanek wracać do domu z kimś obcym lub samotnie.
Rzecz, której możesz żałować przez całe życie, to korzystanie z tzw. "okazji". Nie wsiadaj do samochodu z nieznajomym. Nie myśl w kategorii "Mi nic się nie stanie, mnie to nie dotyczy", nie kuś losu. Najlepiej zapewnić sobie powrót do domu taksówką lub zadzwonić po zaprzyjaźnionego znajomego.
*Nigdy nie chodź na skróty! Unikaj ciemne zaułki, przejścia podziemne, parki. Wybieraj trasy uczęszczane i dobrze oświetlone.
*Szczególnie w nocy nie pozwalaj nikomu obcemu, kto Cię zaczepi, zbliżyć się do Ciebie na wyciągnięcie ręki. Jeśli musisz stanąć np. na przystanku, to staraj się wybrać miejsce, gdzie nie można zajść Cię od tyłu czy niespodziewanie się do Ciebie zbliżyć. Przejdź na drugą stronę ulicy, gdy widzisz podejrzane zbliżające się do Ciebie osoby.
*Jeśli wracasz do domu autobusem, miej zawsze przy sobie rozkład jazdy - nie narażaj się na niebezpieczeństwo stania na pustym przystanku.

Jeśli poczujesz mdłości, zachwianie równowagi, problemy z wymową, zawroty głowy poproś o pomoc zaufaną osobę lub kogoś z obsługi lokalu. Zastanów się także z kim opuszczasz lokal, to zdecydowana część przestępców proponuje pomoc, gdy widzi pijaną dziewczynę.

Nigdy nie ufaj nieznajomym. Życzę udanej imprezy, ale ostrożności nigdy za wiele!
Pozdrawiam, Alyssa

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x