poniedziałek, 24 listopada 2014

Zawód - żołnierz (ogólnie)

Hej Nieuchwytna!
Na wstępie muszę zaznaczyć, że bardzo podobają mi się twoje notki odnośnie zawodów i przyszłości. W związku z tym chciałabym prosić o krótką odpowiedź (chociażby w komentarzu); jak zostać zawodowym żołnierzem? Teraz po tych zmianach trudno mi się połapać w tym, jak iść do wojska i znaleźć tam prace?
~ Angelika


Droga Angeliko!
Z pisaniem Twojej notki miała ogromne problemy ponieważ temat ten jest mi zupełnie obcy. Starałam się wyszukać informacje, które mogą Ci się przydać i mam nadzieję, że chodź trochę wyjaśnię Ci drogę do pozostania zawodowym żołnierzem. Z drugiej strony, to bardzo nietypowy zawód dla kobiety dlatego życzę powodzenia !

Przyjęcie kandydata do zawodowej służby wojskowej odbywa się na zasadzie dobrowolnego zgłoszenia się kandydata. Nabór odbywa się wieloetapowo, w oparciu o różne kryteria. Stan zdrowia fizycznego i psychicznego jest bardzo ważny. 

W zależności od korpusu należy spełnić różne kryteria, jednakże kryteriami ogólnymi są:
- posiadanie odpowiedniej zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia zawodowej służby wojskowej;
- niekaralność sądowa;
- obywatelstwo polskie;  
- ukończone 18 lat.

Te wymagania są ogólne, reszta zależy od tego jaki korpus wybierzesz (oficer, podoficer itd.)

Szkoły podoficerskie w Polsce:
 • Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu; 
 • Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu; 
 •  Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Zegrzu; 
 • Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Toruniu; 
 • Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych w Dęblinie; 
 • Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych w Koszalinie; 
 •  Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej w Ustce;
 • Szkoła Podoficerska Służb Medycznych w Łodzi.

Osoby ubiegające się o przyjęcie do tych szkół muszą oprócz wyżej wymienionych warunków posiadać wykształcenie średnie. W razie zapotrzebowania sił zbrojnych możliwe jest awansowanie starszego szeregowego na stopień kaprala, a wiec najniższy stopień podoficerski.


O przyjęcie w szeregi zawodowej armii w stopniu oficera mogą ubiegać się osoby, które posiadają tytuł magistra lub równorzędny oraz stopień oficera. Kandydat do takiej służby może również rozpocząć szkolenie w jednej ze szkół oficerskich:

 • Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu,
 • Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie,
 • Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zasady rekrutacji w nich reguluje ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Najważniejszymi kryteriami obok wyników w nauce przy przyjęciu jest niekaralność i sprawność fizyczna kandydata. W Polsce honorowane są dyplomy równorzędnych zagranicznych uczelni.

W przypadku posiadania już tytułu magistra uzyskanego w szkole innej niż oficerska kandydat może przejść szkolenie wojskowe i przystąpić do egzaminu na oficera.

Podsumowując z tego co zrozumiałam, możesz mieć inny kierunek np na studiach i starać się o pracę oficera.

Dodatkowo polecam wejść na profil podanych szkół i sprawdzić czego oczekują w rekrutacji, jakich przedmiotów na maturze itd i pod to ustalać swoją drogę życiową.

Co z pracą po uzyskaniu stopnia? Zawodowa armia, straż graniczna itd. możliwości jest wiele i wszystko zależy od Twojego wyboru stopnia.

Moja koleżanka poszła do liceum wojskowego w Dąbrowie Białostockiej (podlasie). Można również starać się szukać takich placówek.

Notka bardzo ogólna, przez co może wydawać się chaotyczna ponieważ nie wiem, ile dokładnie masz lat, z jakich okolic jesteś by tam szukać szkół itd.

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam.
Miosza.

6 komentarzy:

 1. Olaboga, Miosza, zmieniaj to "chodź trchę" na "choć", natychmiast! ;) A notka mmie osobiście pomogła, ostatnio zaczynam o tym myśleć, więc dzięki :)
  A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem co się dzieje, ale niestety nie mogę już tego zmienić, tak jak i czcionki (tam w jednym fragmencie jest mniejsza) i tego też nie mogę zmienić samo się poprawia automatycznie. Nie wiem co jest. Jak pisałam też tak było.

   Usuń
  2. Próbowałaś usunąć formatowanie? Jak nie - html'em możesz spróbować się pobawić, jeśli ogarniasz choć trochę :)

   Usuń
 2. Myślę, że jeszcze warto wspomnieć o Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi i kierunku Wojskowo-Lekarskim. Nie wiem jak to dokładnie wygląda teraz ale kilka lat temu po trzecim roku deklarowało się czy chce się zostać lekarzem zwykłym czy wojskowym. Ten drugi otrzymywał specjalną pomoc z uczelni do końca studiów i stopień wojskowy po ich ukończeniu (niestety nie pamiętam dokładnie jaki)

  OdpowiedzUsuń
 3. Yeey, mimo trochę ogólnie podejścia bardzo dziękuję za rady ;) Postaram się jakoś już przez określone strony dowiedzieć, co muszę zdawać na maturze i jakie dokładnie są wymagania. W każdym razie dziękuje jeszcze raz!
  ~ Angelika

  OdpowiedzUsuń
 4. u mnie w mieście jest liceum mundurowe nie wiem czy tam jest wojskowy profil ale wiem że policyjny jest. uczą się strzelania i ogólnie fajnych rzeczy. trzeba być na pewno sprawnym fizycznie w takich zawodach.
  a akademia wojskowa jest choćby w Warszawie

  OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x