czwartek, 4 lutego 2016

Modeliniaki- Olaf z Krainy Lodu

Hej! Dziś kolejna instrukcja z serii Modeliniaków. Ktoś rozpoznaje tego małego przyjaciela? Tak wiem, tytuł zdradza, że jest to Olaf z Krainy Lodu. ;)
Jest to kolejna instrukcja z serii Modeliniaki, dlatego standardowo po podstawowe informacje dla zaczynających swoją przygodę z lepieniem, najpierw odsyłam do instrukcji minionka- klik. Tam opisałam jakiej modeliny używam, jak utwardzać przedmioty, czego używać do tworzenia figurek i wiele innych przydatnych kwestii. Kolejne instrukcje są już tylko instrukcjami, dlatego nie powtarzam wszystkich zawartych tam informacji, o ile nie są akurat potrzebne do aktualnego modeliniaka.
Olaf z Krainy Lodu czeka na zrobienie go!


Do zrobienia naszego bałwanka będziemy potrzebować dużo białej modeliny, trochę czarnej i pomarańczowej (żółtą modelinę zagnieść z odrobiną czerwonej aż do uzyskania odpowiedniego koloru). Na zdjęciu poniżej starałam się podać dokładniejsze proporcje, ale okazało się, że wzięłam zbyt dużo czarnej i pomarańczowej, dlatego nie zdziwcie się, gdy przygotujecie podobną ilość i trochę Wam zostanie. Na tym zdjęciu starałam się też podzielić białą modelinę od razu na konkretne części bałwanka. Przypominam znów o umyciu rąk przed lepieniem z białej modeliny. To zaczynamy!
Najpierw zajmiemy się głową bałwanka. Weź największą kulkę od góry i zaczynając formowanie od kształtu łezki nadaj jej mniej więcej taki kształt, jak na zdjęciu poniżej. Pamiętaj o spłaszczeniu.
Głowę już mamy, teraz dołączymy resztę ciała. Weź dwie następne większe kulki. Każdą z nich najpierw lekko rozwałkuj, a następnie spłaszcz. Gdy będą odpowiednie, przyłóż mniejszą do głowy Olafa i lekko dociśnij. To samo zrób z większą, tylko oczywiście dociśnij ją do mniejszej części.
Zostało nam jeszcze trochę białych części, dlatego od razu zajmiemy się nogami i oczami. Weź dwie większe kulki, które Ci zostały i po lekkim spłaszczeniu dociśnij do brzucha bałwanka. Ostatnią kulkę podziel na pół. Każdą z małych kuleczek spłaszcz, ułóż tam, gdzie chcesz, żeby Olaf miał oczy i lekko dociśnij.
Normalnie teraz zajęłabym się czarnymi częściami, ale tutaj zostawiam je na koniec, bo czarna modelina bardzo brudzi ręce i później można zabrudzić inną, jaśniejszą modelinę, której się używa. Dlatego zanim elementy czarne, to najpierw nos z marchewki. Weź pomarańczową modelinę, przypominam, że w moich proporcjach jest jej zbyt dużo, dlatego jeśli się nimi sugerowałaś, to teraz oddziel tyle, ile podejrzewasz, że przyda się do marchewki. Z modeliny uformuj stożek w miarę szpiczasto zakończony i za pomocą noża zrób delikatne żłobienia, które sprawią, że marchewka będzie bardziej realistyczna. Następnie umieść marchewkę tuż pod oczami bałwanka i dociśnij. Całość ma wyglądać w ten sposób.
Teraz dopiero zajmiemy się czarnymi częściami. Zaczniemy od podziału czarnej kulki. W moim podziale większość proporcji jest całkiem dobra, ale kulka z przeznaczeniem na włosy i dwie przeznaczone na ręce są stanowczo zbyt duże, jednak zauważyłam to dopiero w trakcie robienia konkretnych części, dlatego nie miałam jak poprawić. Na moim zdjęciu kulki są mniej więcej tam, gdzie będą znajdować się części przez nie zrobione.
Najpierw zrobimy włosy. Weź kulkę bezpośrednio znad głowy bałwanka i podziel ją na pół (ostrzegałam, że jest zbyt duża). Połowę kulki rozwałkuj, złóż mniej więcej w połowie i ściśnij formując kształt widoczny na zdjęciu poniżej. Włosy przyłóż do głowy bałwanka i lekko dociśnij pamiętając, że mają one pozostać "sterczące".
Czas na uśmiech. Weź kulkę, która była obok głowy bałwanka i również oddziel z niej mniejszą część. Oddzieloną modelinę najpierw uformuj w półkole, a następnie nadaj jej kształt uśmiechu. Pamiętaj, żeby końce uśmiechu były możliwie jak najbardziej szpiczaste. Gotowy uśmiech przyłóż tam, gdzie ma się znajdować i dociśnij. Od razu zrobimy też do końca oczy. Weź najmniejszą kuleczkę i podziel ją na pół. Każdą z cząsteczek lekko spłaszcz i za pomocą wykałaczki umieść na oku, po czym lekko dociśnij.
Teraz zajmiemy się rękami. Weź jedną kulkę przygotowaną na ręce i nawet z niej oddziel jeszcze odrobinę, bo ona sama też jest zbyt duża (moja miarka w oczach wyraźnie zawodziła, gdy robiłam tego modeliniaka). To, co Ci zostało rozwałkuj i nożykiem podziel na sześć części- dwie długie i cztery króciutkie. Do każdej długiej części przyłącz dwie małe tworząc ręce bałwanka. Każdą rękę przyłącz do środkowej części ciała bałwanka mniej więcej w połowie oraz zawiń na dolną część ciała Olafa. Zbliżamy się do końca, dlatego teraz dodamy guziki. Weź trzy jednakowe małe kuleczki i każdą z nich spłaszcz. Teraz kolejno przykładaj je tam, gdzie powinny się znajdować i dociskaj.
Na tym etapie można skończyć, ale ja proponuję i zachęcam do dodania jeszcze bałwankowi brwi i dołeczków przy uśmiechu, bo na tym etapie mi osobiście czegoś w nim jeszcze brakuje. Zarówno brwi, jak i dołeczki można zrobić z bardzo cienko rozwałkowanej czarnej modeliny, którą za pomocą wykałaczki należy nałożyć i docisnąć w odpowiednich miejscach. Trzeba jednak uważać, żeby przypadkowo nie zrobić naszemu bałwankowi złego wyrazu twarzy. Przyznaję się, że ja w pierwszej wersji zrobiłam Olafa z tak złowieszczą miną, że musiałam go szybko poprawić.
Olaf z Krainy Lodu jest gotowy. Teraz trzeba go tylko utwardzić. Dokładne informacje na temat utwardzania również znajdziecie tutaj, na samym końcu notki. Pozdrawiam serdecznie :)

2 komentarze:

 1. Jak Ty to robisz, że wychodzą takie cudeńka? Każdy kolejny modeliniak zachwyca mnie coraz bardziej :)
  Pozdrawiam
  Sophie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Zdradzę Ci ten sekret: po prostu wstawiam Wam to, co wyszło, mam w domu też małą kolekcję tych brzydkich. :D

   Usuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x