wtorek, 12 stycznia 2010

Brat nie chce mi dać spokoju


Mam problem. Mam 14 lat (za dwa miesiące 15) i o dwa lata starszego brata, który jest okropnie wkurzający. Naprawdę,czasami wolałabym, żeby mnie przezywał, kłócił się itp. Tymczasem, gdy tylko pojawi się między nami jakiś konflikt, on... mnie bije. Może nie jest to coś baaardzo strasznego, ale bez przesady! Ja sobie tego nie życzę i gdy protestuję, on nie zwraca na to uwagi. Próbowałam z nimgadać, ale to nie działa, a gdy mówię o tym rodzicom, twierdzą, że toja na pewno go zaczepiam, a on się tak tylko ze mną "droczy" :/ Co zrobić w takiej sytuacji?

~Ania

  

Aniu!
Brat chce zwrócić na siebie Twoją uwagę. Myśli, że poprzez bicie Cię rozwiąże zaistniały między Wami konflikt. Niestety, ale jest w błędzie. Protesty nic tu nie dadzą i tak zostanie przy swoim zdaniu. Najlepszym sposobem w tym wypadku byłaby rozmowa z rodzicami. Mimo, iż ignorują Twoje zgłoszenia mówiące o tym, że Cię bije powinnaś spróbować porozmawiać z nimi. Daną wymianę zdań najlepiej gdybyś przeprowadziła przy okazji, gdy spędzasz czas z rodzicami, a nie po przebytym boju z bratem. Ważne jest, aby przy niej go nie było, gdyż na pewno będzie się sprzeciwiał i starał wszystko odkręcić zwalając winę na Ciebie. Oznajm im, że ten problem dręczy Cię już bardzo długo, ale oni zawsze Cię ignorują, mówiąc, że to tylko droczenie i to z Twoich zaczepek. Powiedz, że jest inaczej - gdy powstanie konflikt, zamiast porozmawiać on tylko Cię bije i nic nie robi sobie z protestów. Przedstaw dobre argumenty mówiąc, jak Ty rozwiązałabyś zaistniały problem, tj. szczerą i otwartą rozmową. Oznajm, że mimo wszystko sprawia Ci on ból i nie życzysz sobie tego. Daj im do zrozumienia, że byli w sądząc, że to zwykłe droczenie. Wzbudź w nich poczucie winy - to na pewno pomoże. Mów spokojnym, opanowanym i przekonywującym tonem. Stwierdź, że często przez niego czujesz się dyskryminowana, nie masz w jaki sposób się bronić, odrzucać zaistniałych ataków. Oznajm, że jakoś z tym żyłaś, ale z czasem ataki są silniejsze i nie wytrzymujesz już tego psychicznie, czasem zdarza Ci się ukradkiem płakać. Daj im mocno do zrozumienia, że czujesz się w domu zagrożona, nigdy nie jesteś pewna czy dzień obejdzie się bez bójek. Po takiej wymianie zdań rodzice powinni wywnioskować, że byli w błędzie, ignorując Twoją postawę, a z bratem odbędą osobną rozmowę. Z dnia na dzień powinnaś zauważyć, że jego zachowanie się zmieniło, jeśli jednak nie - koniecznie zgłoś to do rodziców. 
W domu powinnaś mieć zapewnione bezpieczeństwo ze strony wszystkich domowników. Spróbuj mile zagadywać brata, tj. odnawiać wasze stosunki. Odbywaj z nim szczere rozmowy, staraj się, aby życie między Wami było ciepłe i pełne radości. Z poprawą brata poprawi się również Twoje samopoczucie - staniesz się żywsza, odważniejsza, bardziej otwarta i tryskająca pozytywną energią. Na początku bratu trudno będzie się odzwyczaić od swojego przyzwyczajenia w sprawach konfliktowych zaistniałych między Wami, więc nie powinnaś mu dogryzać, czy odgrywać się. Przypomnij sobie, czasem sama też nie możesz się od czegoś powstrzymać i robisz coś wbrew swoim wcześniej ustalonym zasadom. 
Mam nadzieję, że wszystko dobrze się ułoży ;)
Pozdrawiam, Ayati.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x