czwartek, 14 stycznia 2010

Przekłuwanie pępka

Wróciłam! :) Co wy na to? Chcecie mnie zjeść za to, że zwiałam na tak długi czas, czy nie? Słusznie ;D.

****

Podoba mi się wasz blog i postanowilam, że napisze o swoim problemie.Mam 13 lat a w kwietniu będe miała 14. Bardzo chce zrobić sobie kolczyk w pępku. Rodzice pozwolili, ale kolżanki mi odradzają. Bardzo dużo czytałam na ten temat, ale nie wiem tak naprawde nic. Czy możeci mi pomuc się czegos dowiedzieć i jeśli będzie trzeba odradzić ? Odrazu dzięki.

~ Roztragniona_Mii


 

Kochana Roztargniona_Mii!


Nie chcę prawić Ci morałów. To Twoje ciało i Twoja sprawa, co z nim zrobisz. Kolczyk to w końcu nie tatuaż, usunięcie go nie sprawi kłopotu. Przemyśl jednak tą decyzję, tak jak powinnaś to robić w przypadku każdej sprawy. Pielęgnacja przekłutego pępka wymaga odpowiedzialności, aby nie wdało się żadne zakażenie, a on ładnie się zagoił.


Słusznie chcesz dowiedzieć się wszystkiego o czekającym cię przekłuwaniu. Znalazłam dla Ciebie bardzo fajnego bloga, z którego pozwoliłam skopiować notkę.
PIERCING BLOG
"Przekłucie każdego miejsca powinno odbywać się w warunkach sterylnych i higienicznych. Kolczyk przed przekłuciem musi zostać wysterylizowany, podobnie jak wszelkie narzędzia, którymi posługiwał się będzie piercemen. Do przekłuwania służą jednorazowe igły, „szczypce” podtrzymujące przekłuwane miejsce i niekiedy koreczki z waty podtrzymujące igły. Piercemen powinien mieć jednorazowe rękawiczki i tylko w nich powinien dotykać przekłuwanego miejsca. Ważna jest również dezynfekcja naszego ucha/brwi/nosa/pępka/języka etc ;)
UWAGA!!! W PROFESJONALNYM STUDIU DO PRZEBIJANIA CIAŁA UŻYWA SIĘ JEDYNIE IGIEŁ! NIE DAJ NABRAĆ SIĘ NA „WIEDZĘ” KOSMETYCZEK! BOJKOTUJ STRZELANIE Z PISTOLETU!!!SPOSÓB PRZEKŁUWANIA:
Standardowe przekłucie pępka wykonuje się u jego góry, chwytając do przekłucia fałd skóry, tak, aby dolna, duża kulka kolczyka znalazła się w środku pępka. Możliwe jest wykonanie przekłucia również po bokach, lub na dole. Dla zainteresowanych sposób przekłuwania można zobaczyć na stronie Studia Dereniowa. Słownie? Więc:

1. Po zdezynfekowaniu miejsca przekłucia i odmierzenia odległości w jakiej ma być zrobiony kolec, kładziesz się na leżance ;)

2. Piercemen chwyta „szczypcami” fałdę skóry
3. Igła zostaje wbita w środek szczypiec
4. Kolec zostaje włożony ( W przypadku kółka- kolczyk zostaje zaciśnięty na kuleczce/ w przypadku Navel Banana ( wygiętego pręta) kolczyk zostaje zakręcony)
5. Na kolec zostaje nałożony opatrunek który można zdjąć po 8-12 godzinach, zdarza się, że czas na jaki zostaje założony opatrunek ustala piercemen ;)


CZAS GOJENIA:
Czas gojenia jest sprawą, jak zresztą w przypadku każdego kolczyka, bardzo indywidualną- zależy przede wszystkim od warunków, w jakim rana będzie się goić, czyli od właściwej higieny i pielęgnacji. Przeciętnie kolec w pępku goi się od 4-6 miesięcy, zdarzają się jednak wypadki, że czas gojenia sięga nawet roku. Najczęściej jest to jednak wynik używania złej biżuterii ( z niklu, złota, srebra, lub nieczystego tytanu, bądź stali chirurgicznej), lub też właśnie nieprawidłowej pielęgnacji.


PIELĘGNACJA:
Pępek jest takim miejscem w naszym ciele, gdzie zazwyczaj gromadzi się brud ;), dlatego szczególnie ważna jest pielęgnacja świeżo przekłutego miejsca. Zaniedbanie jej może prowadzić do zakażenia, bądź też np. grzybicy. Najważniejszymi czynnikami sprzyjającymi szybkiemu wygojeniu się pępka są przede wszystkim – higiena, dieta, stała waga i odpowiednie ubrania. Przez pierwsze kilka dni pępek przeważnie wygląda w miarę normalnie- tzn., nie zauważa się zaczerwienienia i innych dolegliwości wynikających z faktu przekłucia. Jednak dopiero po tych paru dniach rana zaczyna się naprawdę goić ;) Wtedy to może pojawić się opuchlizna i zaczerwienienie- które jest rzeczą zupełnie normalną. Z pępka może wyciekać również białawy płyn- czyli innymi słowy martwe komórki, które usuwa nasze ciało, dążąc tym samym do zabliźnienia rany :). W 6-8 tygodniu po przekłuciu zaczerwienienie powinno być już minimalne.
Aby pępek goił się w pełni prawidłowo należy:

1. Dwa razy dziennie myć miejsce przekłucia wacikiem nasączonym mydłem antybakteryjnym np. Provon w letniej, a nawet chłodnawej wodzie

2. Po umyciu pępka, górną dziurkę przekłucia przemywamy solą fizjologiczną, tak, aby przeszła ona przez całą ranę i wypłynęła dolną stroną. Podczas tej czynności delikatnie poruszamy kolcem, aby usunąć wszelkie możliwe wydzieliny, które być może w ranie jeszcze się znajdują. Następnie wycieramy miejsce przekłucia bardzo delikatnie jednorazowym ręcznikiem, lub płatkiem kosmetycznym(te szczególnie polecam osobom o wrażliwej skórze)
3. Pępek starannie smarujemy, dwa razy dziennie maściami Tribiotic, lub Neomycyna( ta druga niestety jest tylko na receptę ;() pamiętając, żeby do ich nakładania używać jedynie pałeczek- takich jak do czyszczenia uszu.
4. Przed jakimkolwiek dotknięciem pępka należy umyć wcześniej ręce mydłem anty-bakteryjnym np. Provon ;)
5. Kolec smarujemy do czasu dopóki nie zniknie ZUPEŁNIE zaczerwienienie wokół niego. Zaniedbanie tej pielęgnacji może prowadzić do infekcji!


ABY ZAPOBIEC INFEKCJI:
Jeżeli zaczerwienie wokół pępka utrzymuje się szczególnie długo – powyżej 6-8 tygodni po przekłuciu powinno być już bardzo niewielkie,- a ponadto zauważasz, że z pępka wycieka żółta lub zielona substancja, natychmiast udaj się do lekarza! Te same działanie podejmij w wypadku jakiejkolwiek wysypki, lub bąbli!
Aby zapobiec takiemu rozwojowi wypadków:

1. Dbaj o siebie!- Wbrew pozorom to bardzo ważne- prawidłowa dieta bogata w witaminy, dobry stan zdrowia, prawidłowa waga- to wszystko ma znaczący wpływ na proces gojenia

2. Przestrzegaj bezwzględnie zasad higieny i pielęgnacji
3. Nie baw się i nie dotykaj kolca brudnymi rękami, najlepiej zostaw go w spokoju na cały okres gojenia- wykluczając oczywiście higienę, kiedy dotknąć go musisz ;)
4. Podczas całego okresu gojenia nie zażywaj kąpieli w publicznych kąpieliskach- basen, jezioro, morze
5. Ponadto przez cały okres gojenia nie wolno chodzić do solarium i do sauny.
6. W wypadku gdy dużo ćwiczysz, po każdy wysiłku fizycznym czyść miejsce rany- pot działa na przekłute miejsce jak kwas ;)
7. Jeżeli przekułeś sobie pępek latem jak najczęściej wystawiaj go na słońce, które wspomoże produkcję witaminy D w organizmie- ta z kolei przyspieszy proces gojenia ;)
8. Jeżeli chcesz zobaczyć swój kolczyk nie podnoś go do góry, ponieważ podrażnisz ranę. Równie dobrym sposobem na jego obejrzenie, będzie zerknięcie do lustra ;)
9. W żadnym wypadku nie używaj ŻADNYCH alkoholi do pielęgnacji rany- również wody utlenionej- substancje te (alkohole) zniszczą regenerującą się tkankę skórną, a woda utleniona nadmiernie „rozpaprze” ranę ;)
10. Nie zmieniaj kolczyka aż do czasu całkowitego zagojenia się rany. Po wygojeniu używaj lekkich kolczyków, które nie obciążą, dopiero, co wygojonego pępka.

Ceny przekłucia pępka wahają się w granicach 120- 160 zł.

Na koniec po raz kolejny pragnę ostrzec przed nieprofesjonalnymi „kosmetyczkami”, które nie znając się na fachu i posiadając jedynie papierek ukończenia 1-dniowego kursu piercingu, i tym samym nie mając żadnej wiedzy, usilnie próbują trudzić się fachem piercingu zdzierając pieniądze z nieświadomych klientów i wykonując przekłucie w sposób nieprawidłowy.

Już niedługo umieszczę notkę na temat ryzyka przekłuwania się u kosmetyczki, tudzież przekłuwania samego siebie w domu. Postaram się dołączyć również parę zdjęć tych niewątpliwie nieudanych eksperymentów…
Pamiętajcie! Jedynie w dobrym STUDIO PIERCINGU zostaniecie przekłuci w sposób profesjonalny i nie budzący żadnych zastrzeżeń ;)
"
 
(Notka "Kolczykowanie pępka", 2005-02-13)


Jeszcze tylko kilka słów ode mnie: gdybym sama chciała przekłuwać sobie pępek, pewnie przeczytałabym wszystkie możliwe fora. Wystarczy wpisać w Google "przekłuwanie pępka", "kolczyk w pępku" itd., a wyskoczą ich miliony!
Oprócz tego, zawsze lubię upewnić się na sto procent, więc znalazłabym porządny salon.

Pozdrawiam!
Megu;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x