wtorek, 31 sierpnia 2010

Czy muszę przystępować do bierzmowania?

Możecie odpowiedzieć w komentarzu lub w notce - zależy mi żeby to było dzisiaj bo z niedługo jest spotkanie do... bierzmowania. Nie chce iść bo nie czuje takiej potrzeby, a tym bardziej nie chce tracić czasu. A różaniec ? Przecież moje oceny tak spadną przez ten badziew, że nie chce nawet o tym myśleć...Więc moje pytanie: jakie są konsenkwencje jeśli nie pojdę ? Jeśli będę chciala wziąć jak będę starsza to jak to wygląda ? Czy długo to trwa ? I na koniec czym sie rozni koscielny od cywilnego? Proszę o szczegóły, bo to jest dla mnie ważne i muszę to wiedzieć na jutro.

~Kusia
Kochana Kusiu!

Bierzmowanie jest jednym z sakramentów w Kościele katolickim. Nie musisz przystępować do niego jeśli nie czujesz takiej potrzeby, nie jesteś gotowa psychicznie. Musisz się jednak liczyć z konsekwencjami swojej decyzji. Przybliżę Ci teraz cały ten rytuał.

Księża mówią o tym sakramencie jako: "potwierdzenie chrztu świętego". To, że przyjmujemy chrzest decydują za nas rodzice. W końcu, gdy mamy tydzień, czy dwa nie jesteśmy w stanie podejmować tak ważnej decyzji. Bierzmowanie zaś jest odnowieniem przyrzeczeń Chrztu. To, czy do niego przystępujemy powinno zależeć wyłącznie od nas. Przede wszystkim wiedz, że nie musisz do niego przystępować teraz. Możesz za rok, dwa lata. Nawet wcale. Jednak osoba, która nie przyjęła tego sakramentu, nie będzie mogła wziąć ślubu kościelnego i ochrzcić swojego dziecka, być świadkiem na czyimś ślubie kościelnym. Jeśli chcesz później przyjąć ten sakrament licz się z tym, że będziesz się musiała spotykać z osobami z młodszej grupy

Jednym ze skutków bierzmowania jest to, że tym sakramentem oświadczasz swoją wiarę chrześcijańską słowem i czynem. Jeśli nie jesteś gotowa emocjonalnie, nie wierzysz w Boga tak mocno to nie radzę Ci w tym uczestniczyć. Nie wiem również jak podchodzisz do chrześcijaństwa. Jeśli bierzmowania jest dla Ciebie tylko przeszkodą do zawarcia małżeństwa w przyszłości i nie przykładasz do niego większej wagi radzę Ci do niego przystąpić. Oszczędzisz sobie kłopotów jakimi są rozmowa z rodzicami na ten temat, to jak inni będą potem na Ciebie patrzyli. To nie jest jakiś strasznie długi i męczący sakrament. Wprawdzie trwa góra dwie godziny, ale nic się za niego nie płaci (jakby nie liczyć tylko 50 zł. na obiad dla biskupa i krzyżyki jako pamiątka). Udziela go ksiądz biskup. Zastanów się, co jest ważniejsze, papierek, na którym jest napisane to, że wierzysz, czy to co Ty myślisz?

Co do bierzmowania cywilnego... Nigdy o takim nie słyszałam. Są śluby: cywilny i kościelny. Ale Tobie chodzi o bierzmowanie. ;)  A jeśli chodzi o śluby, to cywilny udzielą Ci bez bierzmowania, jednak do kościelnego będzie Ci potrzebne.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, napisz do mnie. :)

Mam nadzieję, że Ci pomogłam,
Siedmiokropka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x