środa, 29 września 2010

Tarczyca.


Otóż... jest podejrzenie, że mam tarczycę. jeszcze nie wiem jaką [nadczynność, niedoczynność], bo nie zrobiłam badań. ale chciałabym się czegoś o tej chorobie dowiedzieć. możecie tu napisać? mam 14 lat. czy to może powodować jakieś inne choroby, albo jakieś odchylenia w przyszłości? czym to jest w ogóle spowodowane, że mam tą tarczyce? moglam się zarazić, czy jak?~olcia Droga Olciu!
Pracą tarczycy steruje hormon wytwarzany w przysadce mózgowej. Sama tarczyca produkuje i wydziela do krwi trzy hormony: trójjodotyroninę , tyroksynę oraz kalcytoninę. Sterują one przemianą materii w całym organizmie. Do ich produkcji tarczyca potrzebuje odpowiedniej ilości jodu, który przyswajamy z pożywienia i powietrza. Jeżeli tarczyca wytwarza za mało lub za dużo hormonów, zaczynają się problemy zdrowotne. Cztery razy częściej dotyczą one kobiet niż mężczyzn. 
Gruczoł tarczycowy znajduje się na szyi przed tchawicą. Mimo niewielkich rozmiarów ma ogromny wpływ na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Produkuje bowiem hormony, które sterują przemianą materii we wszystkich narządach i tkankach organizmu. Nie można się nią zarazić.
Nadmiar tych hormonów (tzw. nadczynność tarczycy) oznacza przyspieszenie pracy innych narządów, np. serca, wątroby. Wzmaga przemianę materii, czyli zaczynamy nadmiernie chudnąć, zwiększa napięcie emocjonalne i stajemy się bardziej nerwowi, intensyfikuje ruchy jelit, powodując biegunki.
Niedobór hormonów (tzw. niedoczynność) powoduje odwrotne reakcje: zwolnienie np. procesów myślenia, przemiany materii, co daje wzrost wagi ciała, zatrzymanie wody w organizmie.
Jeśli nie zrobiłaś jeszcze badań, lekarz najprawdopodobniej zaleci Ci wykonanie badania krwi, a także poziom hormonu przysadki mózgowej. Następnym badaniem jest USG tarczycy. Stosuje się je, żeby poznać ewentualne nieprawidłowości w budowie tego gruczołu, tzn. jego powiększenie czy guzowatość.
Natomiast do poznania charakteru guzków konieczna jest biopsja, czyli nakłucie guza cienką igłą i pobranie tkanek do badania histopatologicznego. Jest to bezpieczna oraz mało bolesna metoda oceny, czy trzeba wykonać operację tarczycy. Lekarz odstępuje od niej tylko wtedy, gdy rozmiary guzka są kilkumilimetrowe, USG wykazało, że ma on charakter łagodny, i gdy nie jest się obciążonym rodzinnie występowaniem raka tarczycy. Nie masz się czym martwić.

Pozdrawiam,
Tiffcia
Tiffcia (12:57)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x