sobota, 16 października 2010

Jak dbać o kręgosłup?


Dziewczyny proszę was o pomoc. Otuż od czasu do czasu boli mnie kręgosłup. Nie są to bóle mocne, ale są...Dzisiaj ni z tąd ni z owąt 'dopadł' mnie koszmarny ból krzyża. Już od kilku godzin lewdwo mogę się ruszać. Nie ma mowy o żadnym schylaniu się. Ból jest nie do wytrzymania ! Jak mogę pozbyć się tych bóli i jak dbac o kręgosłup ? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź ! Pozrawiam ! ~Cierpiąca

    

Moja Droga!

Bóle kręgosłupa mogą mieć bardzo różne przyczyny. Przed przystąpieniem do terapii należy je dokładnie rozpoznać, jako że błędnie dobrana terapia może przynieść więcej szkód niż korzyści. Ważne jest skorzystanie z pomocy lekarza, który prawidłowo zdiagnozuje problem i zastosuje prawidłowe leczenie.

Jak dbać o kręgosłup?

Dzięki niemu tańczymy, nosimy torby, sprzątamy. Gdy jest w dobrej kondycji, zapominamy o jego istnieniu. Wystarczy, że zacznie boleć, a życie staję się udręką. Dolegliwościom można jednak zapobiec. Nie zależnie, czy myjesz włosy nad wanną, jedziesz samochodem, lub siedzisz w fotelu, naucz się przyjmować odpowiednią pozycję, a wtedy ulżysz kręgosłupowi i ochronisz plecy przed bólem.

Tułów wygięty w łuk, opuszczone barki, głowa pochylona do przodu,w tej pozycji spędzamy codziennie kilka godzin. Kręgosłup tego nie znosi. Podczas siedzenia działają na niego  ogromne siły(180kg/cm kw.). Takie przeciążania osłabiają mięśnie przykręgosłupowe i prowadzą do zmian zwyrodnieniowych kręgów. Siedzenie bez ruchu spowalnia również krążenie, powoduje niedotlenienie i senność. 

Aby do tego nie dopuścić, trzeba zadbać by jak najczęściej zmieniać pozycję. Co pół godziny najlepiej wstawać od biurka,przejść się po pokoju, poprzeciągać, a jeśli to możliwe zrobić jeszcze kilka skłonów.

Gdy pracujemy przy komputerze bardzo ważny jest sposób siedzenia. Najlepsze są ergonomiczne meble, na przykład krzesła klęczniki, które można kupić w sklepach z meblami biurowymi.Podczas siedzenia zmuszają nas do balansowania całym ciałem, a to świetna gimnastyka dla mięśni pleców i brzucha.

Wrogiem kręgosłupa jest nadwaga. Każdy dodatkowy kilogram obciąża nadmiernie cały kręgosłup. Najbardziej niebezpieczna jest otyłość brzuszna, bo powoduje ucisk na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Na utrzymanie sylwetki pomaga oczywiście dieta, ana wzmocnienie mięśni brzucha regularne ćwiczenia: brzuszki, nożyce.Wskazane jest także pływanie.

Zabójcze dla kręgosłupa są przeciążenia. Gdy podnosimy ciężar, a przy tym mamy wyprostowane nogi i zgięte plecy to powodujemy przeciążenie.  Lepiej więc podnosząc coś robić to uginając kolana. Podczas noszenia zakupów rozkładajmy torby równomiernie w obu rękach.
Przeciążenie powstaje także wtedy, gdy przez dłuższy czas utrzymujemy środek ciężkości w jednym miejscu, na przykład podczas długiego stania. Kiedy więc zmywamy naczynia, warto przesunąć sobie mały stołeczek i stawiać na nim raz jedną, raz drugą stopę. 

Pozdrawiam, Anitt.

Anitt (07:00)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x