sobota, 2 października 2010

Moja przyjaciółka choruje na raka.


 Hej! Świetny blog, to super, że chcecie pomagać innym. Mam do Was sprawę, nie cierpiącą zwłoki, niestety... Chodzi o moją przyjaciółkę, która choruje na raka. Ja, niestety, nie jestem dobra w pocieszaniu... a czasu nie mogę z nią spędzać, bo jest w szpitalu i nie mogę jej odwiedzić. Poradźcie mi, jak mogę jej pomóc, o czym rozmawiać, by nie zasmucać jej bardziej, ale też nie męczyć. Z góry dziekuję.

~Amy
 
 
Droga Amy!
 Zadałaś bardzo trudne pytanie. Szczerze mówiąc, długo zastanawiałam się nad odpowiedzią. Zaproponuję Ci parę rozwiązań. Jest to bardzo ciężka sytuacja. Szkoda, że nie napisałaś jak Twoja przyjaciółka podchodzi do tej choroby. Musisz ją wyczuć i przede wszystkim być ostrożna i delikatna.
Traktuj swoją przyjaciółkę tak jak zawsze. Nie daj jej odczuć, że leży w szpitalu i jest chora. Rozmawiaj z nią o zwykłych, codziennych sprawach. Opowiedz o tym, co wydarzyło się w szkole, jak minął dzień. Zapytaj jak się czuje. Po prostu zaraź ją swoją pozytywną energią! Możesz przynieść laptopa (jeśli oczywiście posiadasz) i obejrzeć razem z nią ciekawy film. Myślę, że jakieś gazety, które lubi czytać też byłyby na miejscu.
 Weź pod uwagę też to, że dziewczyna może chcieć porozmawiać o raku. Jeżeli narzuci taki temat, nie bój się go i podejmij rozmowę. Wytłumacz, że jeśli tylko uwierzy, będzie jej o wiele łatwiej. Wspomnij, że bardzo ważne jest, aby cieszyła się tym, co ma. Jeśli uważasz to za stosowne i potrzebne, możesz znaleźć w internecie informacje o ludziach, którzy wygrali walkę z rakiem. Możliwe, że właśnie to, da jej nadzieję i siłę.
 Pisałaś, że na razie nie możesz jej odwiedzić. Napisz do niej list i poproś lekarza o dostarczenie jej. Myślę, że się ucieszy.
 Jak mówiłam, jest to bardzo poważny problem. Ciężko udzielać mi rad na ten temat, ponieważ jeszcze nigdy nie spotkałam się z taką sytuacją. Myślę, że musisz być przede wszystkim wesoła i wyluzowana. Rozmawiaj z nią na szkolne, codzienne tematy. Bądź optymistką i na każdym kroku jej to udowadniaj!;)
 Wierzę, że Ci się uda! A Twojej przyjaciółce życzę powrotu do zdrowia!:)
Margaret

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x