wtorek, 30 listopada 2010

Pilates.


Jakbyście mogły to prosiłabym o coś o Pilates, jakies cwiczenia czy coś. ;) 

~Corny

  

Droga Corny!

Poruszyłaś bardzo ciekawy temat.


Pilates jest metodą ćwiczeń, która ma na celu stworzenie równowagi w całym ciele. Ćwiczenia te nazywane są często ćwiczeniami "dobrego samopoczucia". Ćwiczenia należy wykonywać spokojnie, słuchając spokojnej muzyki. Fizjoterapeuci określają metodę jako jedną z najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej.

Pilates jest metodą dla wszystkich, jednak przy jej wykonywaniu szczególnie ostrożne powinny być kobiety w ciąży, osoby mające problemy ze stawami jak i te, które dłuższy czas nie podejmowały żadnej formy aktywności fizycznej.

Historia Pilates

Nazwa Pilates pochodzi od nazwiska twórcy Josepha Pilatesa. Joseph Pilates urodził się 1880 w pobliżu Düsseldorfu w Niemczech a zmarł w 1967 był niemieckim sportowiecem.

Był bardzo chorowitym dzieckiem. Cierpiał powodu astmy i krzywicy. Nie poddawał się jednak i pokonywał swoje fizyczne ograniczenia uprawiając kulturystykę i gimnastykę. Dzięki temu w wieku 14 lat został modelem do rysunków anatomicznych. Uprawiał wiele sportów: narciarstwo, nurkowanie i oczywiście gimnastykę.

W roku 1912 wyjechał do Londynu. Istnieje kilka wersji dotyczących motywów jego wyjazdu i historii życia w Anglii. Jedna z nich mówi o tym, że Pilates pojechał tam w celu uprawiania zawodu boksera, inna że podjął pracę jako instruktor samoobrony dla policjantów ze Scotland Yardu, jeszcze inna przedstawia Pilatesa jako wykonawcę cyrkowego objeżdżającego kraj ze swoją trupą.

Po wybuchu I wojny światowej został internowany jako Niemiec. Podczas internowania doskonalił swoje ćwiczenia i uczył innych internowanych swojej metody.

Epidemia grypy w 1918 zabiła wiele osób w Anglii, jednak wszyscy którzy ćwiczyli z J. Pilatesem, przeżyli. Tutaj też Pilates zaczął wprowadzać ćwiczenia ze sprężynami przymocowanymi do łóżek szpitalnych, tak że chorzy mogli być poddawani rehabilitacji jeszcze gdy leżeli w łóżku. Ta innowacja doprowadziła do stworzenia przez J. Pilatesa całej gamy urządzeń do ćwiczeń i rehabilitacji.

Po wojnie Joseph wrócił do Niemiec. Jego metoda ćwiczeń zyskała przychylność i ogromne zainteresowanie środowiska tancerzy, a w szczególności Rudolfa von Labana, którego system notacji tańca jest używany do dziś na całym świecie.

Znana tancerka Hanya Holm zadoptowała wiele ćwiczeń do swojego programu i są one do dzisiaj częścią tzw. "techniki Holm".

W 1926 Joseph Pilates przyjechał do USA. Podczas podróży do Stanów poznał Klarę, z którą później się ożenił. W Nowym Jorku Joseph i Klara założyli swój pierwszy zakład gimnastyki w budynku, w którym mieścił się "New York City Ballet".

Metoda Pilatesa szybko zdobyła popularność w USA , najpierw wśród tancerzy, a później w latach 70. wśród zwykłych ludzi.

Klara i Joseph rozwijali metodę aż do śmierci Josepha w 1967. Po jego śmierci Klara, znana jako wspaniała nauczycielka metody Pilatesa, prowadziła jeszcze studio ćwiczeń przez kolejnych 10 lat, aż do swojej śmierci w 1977. Joseph i Klara wykształcili swoich następców, którzy propagowali metodę w wielu krajach. Do najbardziej znanych należą: Kathy Grant, Lolita San Miguel, Ron Fletcher i Alan Herdmann.

"Teraz już wiem - nie mogę się mylić. Cały kraj, cały świat powinien wykonywać moje ćwiczenia. Wtedy ludzie będą szczęśliwsi". - Joseph Pilates 

Skuteczność Pilates

Dlaczego więc Pilates jest tak dobry bez względu na wiek czy stan zdrowia? Co wyróżnia go od pozostałych technik? 

Pilates jest metodą, która trenuje całe ciało. Zawiera ponad pół tysiąca ćwiczeń, które korzystają z założeń jogi i baletu. Powodują one rozciąganie, spinanie i rozciąganie naszych mięśni. Technika nie skupia się tylko na głównych mięśniach, lecz trenuje także mniejsze. Są bardzo efektywne. Poprawiają siłę, równowagę, elastyczność i koordynację ciała.

Ćwiczenia z założenia miały pomóc sportowcom i tancerzom powrót do zdrowia i formy po kontuzjach i urazach.

Korzyści wynikające z Pilates

Pilates przynosi pozytywne korzyści zarówno fizyczne jak i psychiczne.
Przedstawiamy listę korzyści fizycznych:
- Poprawia elastyczność ciała.
- Zwiększa świadomość swojego ciała.
- Poprawia koordynację ruchową i równowagę.
- Poprawia kontrolę mięśni pleców oraz kończyn.
- Zwiększa siłę mięśni.
- Równoważy siłę mięśni po obu stronach ciała.
- Wysmukla sylwetkę.
- Poprawia stabilność kręgosłupa.
- Uczy prawidłowego oddechu.
- Rozluźnia ramiona, kark i górną część pleców.
- Pomaga w bezpiecznej rehabilitacji kontuzji stawów i kręgosłupa.
- Pomoc w prewencji kontuzji układu kostnego i mięśni. 

Formy Pilates

Do dnia dzisiejszego powstało wiele wyspecjalizowanych urządzeń do Pilates. Jednak z założenia twórcy ćwiczenia te powinno wykonywać się na macie. Nie musisz się więc martwić, jeżeli nie masz specjalnego sprzętu, efekty ćwiczeń będą podobne. Ćwiczenia wykonują ciężar naszego ciała wynikający z grawitacji ziemskiej.

W Pilates nie liczy się ilość powtórzeń, lecz ich jakość i dokładność. Można bez skutecznie wykonać tysiące powtórzeń. Co więcejniedokładnie wykonywane ćwiczenia mogą nawet zaszkodzić. 

Należy więc ćwiczyć w skupieniu i zwracać dużą uwagę na dokładność wykonywanych ćwiczeń. Należy kontrolować mięśnie i oddech. Powinno ruszać się maksymalnie płynnie, zgodnie z rytmem oddechu. Rezultaty ćwiczeń widać nawet po 10-20 sesjach jeśli ćwiczy się dokładnie i regularnie, najlepiej codziennie.

Naturalnie przed ćwiczeniami powinno się wykonać dość długą rozgrzewkę.

Zestaw ćwiczeń Pilates

Przedstawiamy państwu ćwiczenia Pilates. Jest to zaledwie kilka podstawowych ćwiczeń, jednak polecam ich trenowanie dla poprawienia sprawności fizycznej i samopoczucia.

1. Setka
Leżymy na plecach, obie nogi wyprostowane unosimy do góry, tak aby tworzyły kąt prosty z linią tułowia. W miarę postępów nogi podnoś na coraz mniejszy kąt z podłogą. Ręce powinny leżeć wzdłuż tułowia z dłońmi skierowanymi ku ciału. Unieś ręce na kilkanaście centymetrów. Następnie unieś szyję, kark i łopatki, jednak tak, aby nie napinać ich mięśni. Ćwiczymy podnosząc ręce o 10cm do góry a następnie opuszczając prawie na podłogę. Oddychamy bardzo wolno. Powtarzamy ćwiczenie około 100 razy, podczas których oddychamy około 10-15 razy.

2. Krążenia nóg
Kładziemy się na plecach tak jak w ćwiczeniu 1. Tym razem podnosimy jedną nogę prostopadle do tułowia. Będziemy powoli zataczać okręgi w powietrzu. Prawą nogą okrąg zgodnie ze wskazówkami zegara, lewą przeciwnie do wskazówek zegara. W miarę postępów zataczane okręgi powinny być coraz większe. Każdą nogą wykonujemy 3 okręgi. Powtarzamy 20 razy.

3. Półksiężyc
Siadamy w siadzie prostym z lekko zgiętymi nogami. Opuszczamy tułów powoli do tyłu, starając się dotknąć łopatkami podłogi. Wykonujemy wdech. Powoli wydychając powietrze wracamy do wyjściowej pozycji a następnie pochylamy się do przodu aby palcami dotknąć stóp. Nie wolno nam oderwać pięt od ziemi podczas ćwiczenia. Dla ułatwienia możemy jednak wziąć w dłonie materiał i zaczepić go o stopy. Powtarzamy 20 razy.

4. Prostowanie nóg
Kładziemy się na plecach na podłodze i podnosimy wyprostowane nogi, tak aby stworzyły kąt około 45 stopni z podłożem. Ćwiczenie polega na zmienieniu ustawienia pojedynczej każdej z nóg tak, aby jej łydka stworzyła z udem kąt prosty, a udo kąt prosty z tułowiem. Łapiemy wtedy rękami za kość piszczelową i robimy wdech. Następnie wydychamy powietrze wracając nogą do wyjściowej pozycji. Oczywiście podczas ćwiczenia jedną nogą druga jest nieruchoma w wyjściowej pozycji. Powtarzamy 20 razy dla każdej nogi. 

5. Pływanie
Kładziemy się na brzuchu z rękami wyciągniętymi przed sobą. Nogi obieramy na palcach i rozstawiamy na 10-15 cm. Podnosimy tułów z rękami i nogi równocześnie do góry biorąc wdech. Następnie podnosimy lewą nogę i prawą rękę nieco wyżej, a potem opuszczamy podnosząc prawą nogę i lewą rękę. Cały czas wydychamy powietrze. Po około 4-5 zmianach opuszczamy ręce i nogi. Następnie znowu podnosimy i robimy wdech. Powtarzamy 20 razy.

Pozdrawiam,
Anitt.
Anitt (20:00)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x