wtorek, 12 kwietnia 2011

Kłopoty ze snem.


Mam problemy ze snem. Nie chodzi mi o to, że nie mogę zasnąć. Wręcz przeciwnie,śpię zdecydowanie za długo, nie mogę się obudzić o wczesnej godzinie,przeważnie śpię do 10 lub 11, a jeśli uda mi się wstać o 9 z łóżka to jest cud.Bez znaczenia czy pójdę wcześniej spać, czy później, bo i tak mniej więcej o tej samej godzinie wstaję. Potrafię zasnąć o północy i obudzić się o 9-10, ale też zasnąć o 23 i obudzić się o 11. Zdarza mi się, że obudzę się o 7 lub 8,chwilę się powiercę i... znowu zasypiam, nie kontrolując tego, a następnie ponownie budzę się o 10 lub 11. Chciałabym wstawać wcześniej i spać krócej(śpię średnio po 10 h, a chciałabym spać 8 h). zrozumiałabym, że śpię tak długo ze zmęczenia, ale ja należę do spokojnych i mało aktywnych ludzi, nie napawam energią, więc nie mam się czym męczyć. Natomiast kiedy jestem w obcym pomieszczeniu to mam problemy z zaśnięciem, a jeśli już uda mi się zasnąć to często się budzę. Dlaczego tak się dzieje? Może moje łóżko jest sprawcą tego,że nie mam ochoty z niego wychodzić, albo w pokoju panuje jakaś atmosfera, że chciałoby się tylko spać? Długie spanie wcale nie jest przyjemne, chce się ciągle spać, a po przebudzeniu jest się i tak zmęczonym i bez energii.chciałabym się spać krócej, wcześniej się budzić (m.in. by przygotować się na poranne wstawanie do szkoły kiedy minął wakacje), czuć się wypoczęta i pełna energii. Pomożecie? Z góry dziękuję. 
~Zaspana

   
Zaspana!
Powinniśmy spać ok. 9 godzin na dobę. Ty śpisz znacznie dłużej, co twój organizm może traktować jako nadmiar snu i zamiast wypoczywać, męczy się… Postaraj się stosować do tej wskazówki, jeśli jednak nie pomoże- skróć swój sen do 7/8 h na dobę-niektórym to pomaga. Być może ostatnio byłaś pod wpływem stresu? To też niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Zdrowy sen to podstawa! Żeby taki był,nie należy jeść ciężkostrawnych posiłków nakolację, którą spożywamy 1,5/2h przed pójściem spać. Tuż przed snem: kawa, herbata i napoje energetyczne są wykluczone! Jeśli chodzi o miejsce, w którym śpimy, należy je wywietrzyć i unikać odświeżaczy powietrza o intensywnym zapachu. Aby uniknąć zaś problemów po wstaniu z łóżka- poranna gimnastyka zapewni nam energię na cały dzień (którą oczywiście trzeba uzupełniać regularnie spożywanymi posiłkami i odrobiną ruchu). 
Jednak poza tym, istnieje jeszcze kilka możliwości, które mogą powodują senność i zmęczenie. Dlatego jeśli lekka zmiana trybu życia nie poskutkuje, może to być spowodowane:
-zbyt niskim ciśnieniem krwi(niskociśnieniowiec),
- niedoczynnością tarczycy,
- anemią (niedokrwistość) spowodowaną m.in. niedoborem: żelaza, witamin z grupy B czy E,
-cukrzycą.
W tych czterech przypadkach nie obędzie się bez konsultacji specjalisty, który zaleci leczenie farmakologiczne, dopasuje dietę i styl życia.  
Pozdrawiam, 
BallerinaGirl.
BallerinaGirl (19:32)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x