piątek, 29 stycznia 2010

Mogę zostać alkoholiczką?


Hej, mój ojciec był alkoholikiem. I teraz pojawia się moje pytanie -czy ja potencjalnie też mogę zostać alkoholiczką? Trochę się boję...pomożecie?


~Dagmara.  
Droga Dagmaro!
Spożywanie zazwyczaj dużych ilości alkoholu przez alkoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, nie podlega jego woli. Mechanizm powstawaniauzależnienia nie jest do końca wyjaśniony, ale ma bezpośredni związek z nadużywaniem alkoholu. 
Twój tata w przeszłości (ze względu, że piszesz był) miał zbyt bliski kontakt z wszelkiego rodzaju trunkami, być może popadł w jakieś złe towarzystwo. Jak wspomniałam na początku mojej notatki - alkoholizm nie jest ,,dziedziczony" gdyż powstaje z przymusu psychicznego, uzależnienia. Nie powinnaś mieć dlatego jakichkolwiek obaw. Nie popadniesz w nałóg z przyczyn które podałaś. Możliwe jest to jedynie wtedy, kiedy z własnej, nieprzymuszonej woli sięgniesz po piwo (czy jakikolwiek inny alkohol) raz, później drugi, kolejny, aż w końcu nie będziesz mogła normalnie funkcjonować, jeśli nie sięgniesz po alkohol każdego dnia. 
Łatwo się uzależnić, trudniej się odzwyczaić. 

Objawy:

Jednym z kluczowych objawów w diagnozowaniu choroby alkoholowej,obok utraty kontroli nad ilością wypijanego alkoholu, są objawyabstynencyjne, zwane inaczej zespołem abstynencyjnym.
Objawy abstynencyjne w standardowym przypadkutrwają ok. 14 dni. Nie należy ich mylić z tzw. kacem.
Alkohol bardzo szybko, ze względu na niewielki rozmiar cząsteczek,jest wchłaniany przez organizm. Dostaje się do krwiobiegu, a za jegopośrednictwem do mózgu. Działanie alkoholu zaczyna się już po kilkuminutach od spożycia.

Pojawiają się najpierw pozytywne odczucia w postaci beztroski, rozluźnienia i dobrego humoru. Wyciszane są negatywne emocje.

Warto wiedzieć: 

Badania wykazują, że:

- piwo pije 73% chłopców i 67% dziewcząt
- wino 69% chłopców i 36% dziewcząt
- wódkę zaś odpowiednio 14% i 7%.

Pozdrawiam ;)
Ayati

Ayati (18:03)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x