sobota, 31 sierpnia 2013

Organizacja w roku szkolnym.Witaj :-).
Czy mogłabyś napisać coś o organizacji w roku szkolnym? Co mogłoby pomóc itd.?
Niezorganizowana, 14 lat.


Droga Niezorganizowana!

Mam nadzieję, ze po mojej notce zmienisz swój pseudonim. Wakacje to okres kiedy pewnej grupie
nastolatków odchodzą główne obowiązki, które związane są ze szkołą. Łatwiej jest w tym okresie uporządkować swoje sprawy i zadania, niż w roku szkolnym. Jednak za sprawą dobrej organizacji, jesteśmy w stanie poradzić sobie nawet w tym trudniejszym okresie.


 Nie odkładaj!
Kiedy już zaplanowałaś, że to dzisiaj napiszesz wypracowanie na środę (a jest dopiero piątek) nie myśl, ze masz jeszcze dużo czasu i możesz to przełożyć. Z każdym dniem będzie Ci coraz trudniej się do tego zabrać, a tak wykonasz to zadanie i możesz już odhaczyć je w notesie.

Nie czekaj na koniec dnia, np. dopiero o 21 zajmujesz się nauką, a jutro sprawdzian z matematyki i Pani z historii pyta. Lepiej się odpoczywa, kiedy wie się, że wszystko już zrobione i teraz Twoim głównym zajęciem jest leniuchowanie!


Na spokojnie!
Patrzysz na plan dzisiejszego dnia i wpadasz w chaos? Dodatkowo okazuje się , że cały tydzień jest zapchany zajęciami, sprawdzianami, testami i obowiązkami? Nie wpadaj w panikę! Na spokojnie przemyśl co jest najbardziej konieczne, czym powinnaś się zająć dzisiaj, a czym jutro. Po kolei, punkt po punkcie realizuj zadania dzisiejszego dnia, a zobaczysz, że wykonasz je szybciej niż Ci się wydaje. Pamiętaj o priorytetach! Ważne zadania wykonuj najpierw, później kolejno te umieszczone w hierarchii.Zaplanuj!
Mam trzy dni, a chcę w tym czasie posprzątać w szafie, zagrać z frisbee z psem, spotkać się z przyjaciółką, poplotkować z mamą, popracować w warsztacie z tatą, podrażnić się z bratem, spotkać z chłopakiem … zajęć jest wiele, dlatego lepiej jest uporządkować je sobie. Nie bierz jednego dnia wszystkich przyjemnych celów do realizacji. Rozłóż zadania tak, by każdy dzień miał łatwe cele, które szybko osiągniesz oraz te trudniejsze, na które musisz poświęcić nieco czasu.


  Pamiętaj o sobie!
Obowiązki obowiązkami, ale jeżeli w ciągu dnia nie znajdziesz chwili na odprężenie i odpoczynek szybko się wypalisz. Rzeczy, które kiedyś, pomimo tego, ze były obowiązkami, przynosiły Ci radość, teraz będą Cię dołować. Nikt z nas nie jest idealnym robotem, chwile regeneracji przydaję się każdemu z nas. Naładować baterie i od nowa do pracy!


Obowiązki domowe!
Ja wynoszę śmieci, siostra zmywa itd. Obowiązki domowe powinien mieć każdy z nas, ponieważ to wykształca w nas pewny rodzaj odpowiedzialności i samodzielności. Można jednak na spokojnie dogadać się w domu, że nawet jeśli tego dnia powinnaś sprzątać, nie zrobisz tego z powodu dużej ilości nauki czy innych zajęć. W zamian nadrobisz to w następnym tygodniu, który będzie już luźniejszy.


Twój rozwój!
Ćwiczysz, malujesz, zajmujesz się fotografią – nie rezygnuj z tego z powodu nawału pracy. Jeżeli chcesz się rozwijać w jakimś kierunku powinnaś systematycznie do tego podchodzić. Nawet jeśli Twoja lekcja miałaby trwać 30 min, warto poświęcić ją na rozwój. Sądzę, ze lepsze wyniki daje spędzenie 30 min na nauce gry na gitarze, niż pół soboty na raz.

Metody.
Pamięć czasem nas zawodzi (to akurat mówię na swoim przykładzie) dlatego warto zapisać sobie niektóre
rzeczy, by pamiętać o ich wykonaniu. Jeżeli masz tablicę korkową lub coś podobnego możesz naklejać na nią kartki z zadaniami. Czerwone kartki będą z bardzo ważnymi zadaniami,  niebieskie z tymi na wtorek, żółte to te sprawy dotyczące nauki, a zielone – pasji. Można również zainwestować w kalendarz, w którym będziesz zaznaczała konkretne zadania na konkretne dni. Jest wiele rozwiązań, kalendarzyk kieszonkowy, wiszący lub taki a’la organizer (w księgarniach jest wiele takich rzeczy do wyboru, sama korzystam)Jeżeli, któregoś dnia szybko wykonałaś postawione sobie cele, możesz wykonać dodatkowe zadanie z jutrzejszego dnia. W taki sposób zaoszczędzisz czas jutro! Pamiętaj tylko, że najważniejsze to wykonać zadania z obecnego dnia, by nie zawieść nikogo, a w szczególności siebie. Ważne jest też, kiedy jednak zdecydujemy się zrobić coś z kolejnego dnia by zrobić to po tym, jak wykonamy pracę obecną, a nie w zamian. Jeżeli tak zrobimy zapanuje chaos, a nie po to organizujemy czas by nadal żyć w zamieszaniu.

Z czasem wszystkie nawyki wykształcą się w Tobie. Nawet nie będziesz wiedziała, że wszystkie działania już wykonałaś dzięki dobrej organizacji! Trzeba systematycznie eliminować kolejne projekty, a w Twoim planie dnia na pewno będzie ład i porządek.


Mam nadzieje, że pomogłam,
Miosza.

5 komentarzy:

 1. Cieszę się, ze ktoś zadał to pytanie, zbliża się rok szkolny, a ja chcę w tym roku zdobyć czerwony pasek, więc ta notka była dla mnie bardzo przydatna ! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba kupię sobie jakiś fajny kalendarzyk, bo u mnie z organizacją słabo ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O czerwonym pasku już przestałam nawet marzyć, chociaż kalendarz to podstawa w moim życiu. Czasem jak przeczytam taką notkę, to mi się przypomina, że powinnam się ogarnąć, jak nie chcę zwariować. Oby w tym roku w końcu się udało... :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama korzystam z takiego organizera, 10 zł na początku roku wydam i cały rok zapisany. Notuje tam rzeczy szkolne i prywatne, dlatego kiedy pod koniec roku zaczynam go czytać od nowa, ot tak, z ciekawości, to przypominam sobie coraz to fajniejsze akcje : ]
  Żeby się zorganizować trzeba samodyscypliny, inaczej nawet najlepsze organizery nie pomogą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piszesz naprawdę świetne notki, bardzo mi pomogła :) Cieszę się, że NBS znów wróciło do 'dawnego stanu; :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x