sobota, 31 sierpnia 2013

Duży pokój.Witajcie!
Bardzo bym chciała w końcu zmienić swój pokój, dalej jest różowy i wygląda jakby mieszkała w nim 6 latka. Problem jest w tym, że pokój jest jakby to powiedzieć bardzo trudny przynajmniej według mnie do urządzenie. Jest od podłużny i prostokątny i duży. Lecz nie jest on aż tak wąski i mały jak opisałaś w ostatniej notce wąski pokój. Mam 2 okna dachowe więc pokój jest z wieloma skosami. Mam wiele koncepcji lecz nie wiem jak to wszystko poukładać w głowie. Marzy mi się biały pokój z szarymi, czarnymi lub pastelowymi dodatkami. Jestem zakochana w Paryżu, wszystko co z nim związane jest wspaniałe. Uwielbiam czytać i chciałabym dużą biblioteczkę, kanapę malutką oraz stolik. Problem w tym, że mój pokój jest nie w pięć ni w dziewięć. Wszystkie meble są przy ścianach i wychodzi, że jest cały pokój pusty. Marzy mi się klimatyczny, przytulny mały pokoik, chociaż wiem, że to nie możliwe. Czy w ogóle biały kolor pasuje do tak wielkiego pokoju ? Wszystko jest do bani, bo gdy już poustawiam sobie wszystko w głowie to zawsze o czymś zapominam i nie wiem gdzie to dać i wszystko się sypie. Taki duży pokój a nic się w nim nie zmieści ;o
Przerażona.

Droga Przerażona!
Po pierwsze – nie panikujmy! Zawsze jest jakieś wyjście z sytuacji, postaram się pomóc Ci je znaleźć. Zacznijmy od początku:

Kolorystyka.
Zamiast bieli polecam Ci kolory. To ociepli Twój pokój. Możesz również pobawić się kolorami i pomalować dwie ściany na jeden kolor, a dwie następne na inny. Przyozdobić je różnymi obrazkami (m.in. malowanymi, wykonanymi z szablonów, które możesz zrobić własnoręcznie lub kupić) W dużym pokoju można naprawdę wiele zdziałać. Ścianę można pomalować na jeden kolor, a dodatki na niej nanieść takie, by kontrastowały barwą. Wspomniałaś o Paryżu – możesz na jednej ze ścian nakreślić kontury wieży Eiffla lub wielki napis Bonjour! Oczywiście biały kolor również możesz wykorzystać. Jednak, gdy sufit i ściany będą jednolite może zapanować pewny nieład. Proponuje Ci zrobić 10 cm od sufitu pasek wzdłuż ścian. Niech będzie on np. czarny – o tym kolorze również wspomniałaś. Może być to pasek, szlaczek stworzony np. z miniaturowych wież Eiffla itd. Dzięki temu odzyskasz równowagę pomiędzy tym, gdzie znajdują się ściany, a gdzie sufit. Pokój będzie ładnie odbijał światło i dzięki odpowiedniemu ustawieniu wszystko będzie dobrze współgrało.

Skosy.
Jeżeli odpuścisz sobie biel, polecam Ci pomalować skosy tym samym kolorem co sufit. Przestaną one dominować w pokoju.  Nie wiem jakimi środkami dysponujesz, ale można zamówić w sklepie specjalne meble do skosów. Głównie są to szuflady, które możesz przeznaczyć np. do chowania bielizny i w taki sposób część miejsca już wykorzystasz. 

Ustawienie.
Kiedy ustawiamy meble w pokoju, głównie ustawiamy je obok ścian i tak by nie zastawiać okien. Dodatkowo staramy się by środek pokoju był wolny, aby można było się w nim łatwo poruszać. W dużym pokoju jednak możemy pofantazjować. W jednym kącie pokoju możesz postawić mały regalik, na którym ustawisz książki, wygodny fotel i stolik z lampką. W tamtym miejscu możesz również zrobić ciemniejszą kolorystykę, by w momencie gdy zapadnie zmrok, stworzyć nastrój. Może jakaś fotograficzna tapeta ? Masz już wspomnianą biblioteczkę, miejsce w którym możesz się wyciszyć. Dodatkowo ciemniejsza kolorystyka sprawi, że nie będzie się on rzucał w oczy i pozostanie Twoim zakamarkiem. 

Na środku pokoju możesz położyć dywan, nie musi być on na całą powierzchnie pokoju. Niech będzie on wzorzysty lub puchaty. Sprawi, ze w pokoju będzie przytulniej. Wzór może dzielić go na cztery części. W taki sposób możesz każdy kąt inaczej ustawić, stworzyć całkiem odmienne miejsca, a dywan sprawi, że całość się połączy.

Możesz również powiesić w pokoju różnego rodzaju obrazy, które przytłoczą nieco ściany i jeżeli zdecydujesz się na biel – również ją trochę przełamią. 

Zamiast pakować wszystko do szafy, możesz stworzyć kącik dziewczęcy. Kupić wieszak na ubrania a’la gwiazda (zdjęcie obok) i tam wieszać swoje ubrania, postawić toaletkę. Będziesz francuską gwiazdą filmową : )

W innym kącie w pokoju możesz stworzyć miejsce, w którym poświęcisz się nauce. Będą znajdowały się tam Twoje rzeczy związane z tym tematem. Biurko, krzesło, korkowa tablica itd. Ty zyskasz miejsce do nauki, a pokój ma kolejną rzecz by stać się bardziej przytulnym. 

Jeżeli chodzi o okna, bez problemu możesz powiesić wielkie firany lub zasłony, ponieważ nie przytłoczą one pokoju, a sprawią że będzie wyglądał przytulniej.

Takimi drobnymi elementami jak np. firany powinnaś wypełniać przestrzeń w pokoju by go nieco zmniejszyć. W ustawieniu takich pomysłów można znaleźć naprawdę wiele. Musisz usiąść i pomyśleć na spokojnie co chciałabyś zamieścić w takim pokoju. To jest już Twoja indywidualna sprawa.   

Mogę Ci tylko poradzić byś nie zagradzała środka. Zapanuje tylko chaos w pokoju. Wszystko będzie wyglądało tak, jakby po prostu w pokoju był bałagan. Nie ustawiaj mebli przy samej ścianie, aby nie było pusto, jednak chciałabyś chyba dobrze i komfortowo się w nim poruszać, nie narażając się na różnego rodzaju otarcia i upadki. Zamiast tego możesz poukładać różne drobnostki na półkach, może postawić obok szafki wielkiego miśka? Wszystko zależy od stylu, który wybierzesz.

Poniżej przedstawię Ci kilka zdjęć, które powinny Cię nieco zainspirować.Spójrz na ustawienie mebli, dodatków, kolorystykę ścian. Być może coś wpadnie Ci do głowy.


 
  


Wskazałam Ci najważniejsze punkty jakie radziłabym Ci zrobić, biorąc pod uwagę różne warianty. Dodatkowo mam nadzieję, że nieco Cię zainspirowałam i już mniej więcej wiesz jak ustawić wszystko, by Ci odpowiadało. Jeżeli są jakieś niedociągnięcia, to z góry przepraszam jednak nie jestem architektem. Każdy pokój jest indywidualną sprawą. Myślę, że w razie jakiś dodatkowych pytań są zawsze komentarze pod notką lub mejl. Polecam również przejrzenie notek dotyczących domu w dziale Zrób to sama.

Udanego przemeblowania,
Miosza.

1 komentarz:

  1. Dziękuję za notkę ;* Bardzo się przydała !

    OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x