sobota, 7 września 2013

Blogowanie (estetyka)Hej Miosza :)
Czy mogłabyś napisać coś o blogowaniu? O tym jak pisać, żeby zachęcić ludzi do czytania, jak rozkręcić bloga, żeby zdobyć obserwatorów? I tak dalej :) Ja mam bloga o kosmetykach(recenzje itd.) i urodzie, więc głównie poradami z tym związanymi jestem zainteresowana. Z pewnością pomoże to też wielu innym blogerkom.
Blogerka14

Hej Blogerko!
 
Kiedy Onet pracował jeszcze na starych serwerach blogowanie miałam w jednym palcu – bramki
uniwersalne, szablony itd. Wróciły wspomnienia kiedy pisałam tą notkę :)

Zacznijmy od tego co to jest blog : Słowo to powstało od połączenia angielskich słów “web log” co oznacza “dziennik Internetowy” czy też “dziennik sieciowy”. Dzisiaj używamy skrótu blog, który ma podobne znaczenie. Kiedy ta sfera rozrywki zaczęła się przyjmować, zaczęto zmieniać nieco tematykę. Nie były to już tylko dzienniki ale poradniki, miejsca publikacji książek i wierszy, swoich zdjęć. Dzisiaj możemy powiedzieć, że blog to miejsce gdzie możemy wyrazić siebie – tak jak w dzienniku.

Jak pisać ?

W zależności od kategorii bloga piszemy na różne tematy. Piszmy konkretnie, bez tzw. lania wody, aby tylko zapełnić miejsce. Niech każde zdanie niesie ze sobą myśl do wykorzystania. Można przeprowadzić ankiety, w których czytelnicy powiedzą Ci o czym chcieliby czytać w danej tematyce. Zdjęcia i filmy również urozmaicają notkę. Dodatkowo powinniśmy pamiętać by pisać bez błędów ortograficznych. Nie używajmy też Traffki czy PokEMowEgo pisma. Również zbyt mała lub duża czcionka nie będzie dobrze odbierana. Zachęcajmy różnymi sformułowaniami czytelnika np. Co Ty o tym sądzisz, Jak myślisz … Kiedy zwracamy się do czytelnika pamiętajmy o szacunku. Warto napisać zwrot do obserwatora z dużej litery: Ty, Wasze, Dziewczyn …Odpowiadaj na pytania czytelników, pomagaj im, wskaż im miejsce inspiracji - będą czuli się dobrze i wrócą do Ciebie. Pisz lekko, z humorem i w szczególności - niech będzie to Twoja pasja - wtedy będzie sprawiało to przyjemność i Tobie i innym!


Estetyka:

Ważne jest by blog nie był tylko suchym tekstem. Dobry szablon to podstawa. Podobno nie ocenia się książki po okładce, jednak pierwsze wrażenie jest ważne. Inne spojrzenie mamy na bloga , który ma profesjonalny szablon, a nie taki robiony w paincie. Jest wiele blogów, które wykonują szablony na inne strony. Kiedy coś publikujesz możesz przyozdobić notkę zdjęciami, które poprawią wizualną formę notki. 

Reklama:

Kiedy uporządkujesz już bloga, masz wybrany temat, kilka notek możesz zająć się reklamą  w katalogach:
- Blogfrog.pl,
- Blogbox,  
* Wykop.pl  
* Nowo powstały serwis Onetu – Wyczaj.to

Po za tym można wymieniać się linkami z innymi blogerami, założyć stronę na Facebook’u Twitterze lub Blipie i tam się reklamować. Stworzyć konkurs z fajnymi nagrodami, który wypromuje bloga. Nagrać filmik reklamujący na YouTube. To nie będzie tak, że jednego dnia zakładasz bloga, a następnego masz już 1000 obserwatorów – trzeba czasu.

Blogerka14:


Konkretne rady ode mnie co do prowadzenia Twojego bloga (oprócz tych powyżej, ogólnych)

- opisuj tylko przetestowane produkty. Unikniesz problemu z komentarzami w stylu: mam Twój typ cery, a poparzyło mi skórę tym kremem.

- dodając recenzję produktu wypisz typ cery i wszystkie ważne informacje dotyczące produktu np. skład, cena itd. Czytając recenzję chciałabym wiedzieć co ktoś o tym myśli oraz czy kupić dany produkt czy nie.

- Dodawaj zdjęcia produktów, filmiki (jeżeli np. pokazujesz jak się uczesać).

- Skontaktuj się z jakimś dermatologiem, który poleci Ci produkty niekoniecznie reklamowane w telewizji, a również skuteczne.

- Może jakaś firma chciałaby być opisywała jej produkty ? Skoro szafiarki promują ubrania konkretnych firm, Ty możesz promować kosmetyki.

Wszystko zależy od tego ile serca wkładasz w swoją pracę. Przedstawiłam Ci podstawowe normy, które trzeba jednak spełnić by nie wyjść na dziecko neo w Internecie, jakieś urozmaicenia na bloga no i sposoby reklamy. Trzeba być cierpliwym, ciężko pracować, a na pewno z czasem ktoś nas doceni!

Przykład : Blog Nasze Babskie Sprawy : ) 

Mam nadzieję, że chociaż trochę Ci pomogłam.
W razie pytań dodatkowych komentarze lub mail.

Pozdrawiam,
Miosza.

2 komentarze:

  1. Świetna notka, bardzo mi pomogłaś. Wielkie dzięki! :)

    OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x