poniedziałek, 21 października 2013

Boję się zgłosić do odpowiedzi

Cześć. Mam pewien problem: nawet jeśli coś wiem i moja odpowiedź jest poprawna nigdy nie zgłaszam się na lekcji przez co tracę szansę na plusa czy dobrą ocenę. Nie wiem co może mnie hamować i jak temu zapobiec. Proszę o pomoc.
— Pięciolistna koniczynka, 14 lat.


Droga Pięciolistna Koniczynko!
Rozwiązanie Twojego problemu nie powinno być zbyt trudne dla siebie. Prawdopodobnie bardzo dokucza Ci nieśmiałość bądź ulegasz presji grupy. Każdy z nas wie, że człowiek również jest zwierzęciem i również ma swój instynkt. Tak jak lwy należą do swoich stad, tak my chcemy należeć do grupy i nie lubimy być na uboczu. Prawdopodobnie to właśnie przez lęk przed reakcją innych osób hamuje Cię przed podniesieniem ręki w górę. Możesz być teraz zdziwiona. Tą dziedziną zajmuje się psychologia społeczna. Gustave Le Bon opisał w swojej książce „Psychologia tłumu”, iż grupa ludzi ma ogromny wpływ na podejmowane przez jednostkę decyzje. Jak możesz temu zaradzić? Dobierz w klasie dla siebie koleżankę, z którą świetnie byś się dogadała i usiądź z nią w pierwszej ławce. Z tego miejsca widać znacznie mniej osób. Skup się na nauczycielu. Obecność szczerej przyjaciółki u boku doda Ci pewności siebie. Zapoznaj się też z resztą klasy i zyskaj sobie ich przychylność, a zobaczysz, że już zgłaszanie się do odpowiedzi nie będzie sprawiało Ci żadnych trudności. Chociaż rozwiązanie trudne nie jest, jest trochę czasochłonne. Ale głowa do góry! Nie od razu Rzym zbudowano. 

3 komentarze:

 1. Też miałam ten sam problem. Ale jakoś się z nim uporałam, choć długo to trwało, i coraz więcej nauczycieli zaczyna mnie chwalić, bo dobrze odpowiadam :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za odpowiedź dziewczyny. Siedzę obecnie w drugiej ławce i na tych lekcjach na których uczniowie hałasują nie mam problemów ze zgłaszaniem. Gorzej na matematyce, chemii i fizyce.

  Pięciolistna Koniczyna

  OdpowiedzUsuń
 3. nie ma się co przejmować :P ja również przechodziłam przez ten etap, przejmowałam się że inni będą mnie wyzywać od kujonów , ale zdałam sobie sprawę że to co robię jest przede wszystkim dla mnie , więc warto się uczyć , skupiać się na swoim rozwoju nie mówię aby być od razu egoistom , inni polubią nas gdy czasem posłużymy im pomocą . :D
  pozdrawiam Patka B :D

  OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x