poniedziałek, 31 marca 2014

Zwiększona ilość śluzu

Witajcie. Niedawno zaczęłam współżycie i nie jestem pewna czy problem mój jest związany z nim, czy też nie ma żadnego związku. Od jakiegoś czasu zauważyłam że oprócz zwykłego śluzu pojawia się gęstszy, nagle i w większych ilościach. Potem znowu jest zwykły. W internecie wyczytałam że może to być spowodowane bakteriami drożdżowymi, czy czymś podobnym, ale na Waszym blogu wspomniałyście także o nadżerce. Czy to może być ona, czy coś poważniejszego? Z góry dziękuję za pomoc.

Anonim


 Drogi Anonimie!
Bardzo dziwnie się tak zwracać... Na samym początku powinnam przeprosić za zwłokę. Przepraszam. Przejdźmy teraz do problemu.

Śluz szyjkowy
Zacznijmy od tego, że sama obecność śluzu nie jest czymś, co mogłoby oznaczać jakieś poważne schorzenia. Może, ale nie musi. Ogólnie śluz jest produkowany przez cały okres cyklu miesiączkowego, zmieniają się jednak jego właściwości. Śluz występujący na początku i końcu cyklu jest on bardzo gęsty. Wraz z cyklem śluz robi się bardziej kleisty i płynny, aby na kilka dni przed owulacją stać się bardzo rzadkim i śliskim. Ma to na celu pomoc plemnikom w dostaniu się do komórki jajowej lub uniemożliwienie tego (koniec i początek cyklu). W tym przypadku ilość produkowanej wydzieliny nie ma większego wpływu. Zwiększona ilość śluzu pojawia się również w okresie dojrzewania, stosowania antykoncepcji oraz przed stosunkiem.

Kiedy należy zareagować?
Bardziej powinnyśmy się skupić na samym śluzie. Jeżeli jego zapach jest nieprzyjemny jest to oznaka, że coś jest nie tak. Jeśli dodatkowo występują np. zaczerwienienia, podrażnienia okolic intymnych, bolesne miesiączki, bolesne stosunki płciowe, a nawet gorączka czy ból pleców (przy tym dolnym odcinku lędźwiowym), należy jak najprędzej wybrać się do lekarza.

Choroby.
Najbardziej powszechną chorobą jest nadżerka
Inną, również częstą są wspomniane przez Ciebie grzybice miejsc intymnych (najczęściej drożdżaki). Oprócz wydzieliny występuje swąd, pieczenie i zaczerwienienie okolic intymnych. W celu rozpoznania pobiera się wymaz z pochwy. Leczenie jest przeprowadzane lekami  przeciwgrzybicznymi.

Higiena.
Ważne jest zachowanie prawidłowej higieny podczas zwiększonej ilości śluzu. Dobrym pomysłem będą wkładki higieniczne (należy jednak pamiętać, aby je często wymieniać!), używanie wygodnej, bawełnianej bielizny (oraz zrezygnowanie z obcisłych spodni). W celu zapewnienia higieny i świeżości należy również podmywać miejsca intymne ok. 2 razy dziennie z użyciem płynów do higieny intymnej (aby nie zaburzyć flory bakteryjnej).

Jeśli jedynym występującym u Ciebie objawem jest zwiększona ilość śluzu i wciąż nie czujesz się z tym dobrze, udaj się do ginekologa. Zapewniam, że nie jest to nic strasznego, a pomoże rozwiać Twoje wątpliwości. Taka wizyta jest również wskazana przy rozpoczęciu współżycia.

Pozdrawiam,
Lullaby.P.s Tutaj taka mała informacja ode mnie. Ogólnie u mnie zaczął się już taki ,,gorący okres" w szkole. Ilość mojego wolnego czasu skurczyła się chyba maksymalnie. Nie mam zamiaru zostawiać NBS, szczególnie, że byłoby to trochę nie fair w tej chwili, jednak do rzeczy. Nie mogę zapewnić, że odpowiedź ukaże się natychmiast. Ba, nawet, że przez najbliższy tydzień. Jeżeli to konieczne, postaram się odpowiedzieć w komentarzu, a później uzupełnić o notkę. Jakoś to będzie :). W nawiązaniu jeszcze do niektórych zarzutów - autorki nie mogą pisać, jeżeli nie mają pytań (szczególnie u mnie się to zdarza), jeżeli dział jest bez autorki (a jest ich sporo), jeżeli nie mają czasu. My naprawdę nie piszemy, bo nie.

3 komentarze:

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x