niedziela, 20 kwietnia 2014

Czerniak

Dawno nie pojawiła się żadna notka ze Zdrowia, więc postanowiłam sama coś dodać. Myślę, że notka okaże się przydatna i praktyczna, szczególnie, że robi się coraz cieplej i słonko coraz częściej zaczyna przygrzewać. Zapraszam do lektury ;).

Czym są pieprzyki?

Pieprzyk, to inaczej mówiąc nagromadzenie melaniny w jednym punkcie. Melanina z kolei jest grupą pigmentów, które występują w skórze właściwej, naskórku, włosach oraz oczach (naczyniówka). Jej ilość odpowiada za barwę. Jej duża ilość we włosach i naczyniówce oka powoduje ich ciemną barwę. Podczas działania promieni UV na skórę, jej ilość wzrasta w celu ochrony niższych warstw skóry, a skóra staje się ciemniejsza. Dodatkowo, dzięki melatoninie zawartej w naczyniówce, promienie świetlne dostają się do oka tylko przez źrenicę. Jak widać melatonina spełnia bardzo ważną rolę w organizmie, dlaczego więc pieprzyki, złożone przecież praktycznie z melatoniny, mogą być tak groźne?

Czerniak - niebezpieczne pieprzyki.
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry najczęściej występującym w obrębie pieprzyka, chociaż nie jest to ścisłą regułą. Jest bardzo groźny, powoduje wiele przerzutów i jego leczenie jest bardzo trudne. Zachorowalność z roku na rok coraz bardziej się zwiększa. Jak wspomniałam, jest to bardzo groźna choroba, która w stadium zaawansowania jest mało podatna na leczenie, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i usunięcie niepokojącej zmiany. Nowotwór ten może doprowadzić nawet do śmierci.

Grupa ryzyka.
Jak to zazwyczaj z nowotworami bywa, istnieje grupa ryzyka bardziej podatna na zachorowanie od innych. Są to osoby, które:
- mają jasną karnację
- często się opalają lub używają solarium
- doznały oparzeń słonecznych
- trudno się opalają
- w rodzinie występowały przypadki zachorowań
- posiadają dużą liczbę znamion i pieprzyków

Niepokojące objawy.
Okey, ale nie każdy pieprzyk jest czerniakiem. Szczególnie w przypadku osób z wieloma pieprzykami panikowanie nad każdym jest bezsensu. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę? Istnieje metoda ABCDE pozwalająca samodzielnie wykryć, który z pieprzyków wymaga konsultacji z lekarzem.

A - asymetria - pieprzyk jest nierówny; z jednej strony większy; o nieregularnym kształcie.
B - brzegi - są nierówne i/lub poszarpane
C - czerwony, czarny - kolor jest inny od reszty pieprzyków, ciemniejszy lub bardziej czerwony; kolor na jednym pieprzyku nie jest jednolity
D - duży rozmiar - pieprzyki zdrowe powinny mieć poniżej 5mm średnicy
E - ewolucja - pieprzyk z czerniakiem cały czas się zmienia (rozrasta, ciemnieje)

Na szczególne zainteresowanie powinny zasługiwać pieprzyki umiejscowione w miejscach często podrażnianych (np. na łydkach i udach często podrażnianych przy wkładaniu spodni) oraz miejsca praktycznie cały czas wystawiane na działanie promieni słonczych (np. twarz, szyja).

Leczenie
Jeżeli znalazłaś pieprzyk, który spełnia chociaż jedno z wymienionych powyżej punktów powinnaś zgłosić się do lekarza dermatologa. Badanie jest całkowicie bezbolesne i polega na obejrzeniu pieprzyka przez dermoskop. Jest to coś jak szkło z bardzo dużym powiększeniem i oświetleniem. Lekarz po obejrzeniu pieprzyka stwierdza, czy wymaga ono interwencji chirurgicznej. Jeżeli jest takie wskazanie, pieprzyk jest w całości wycinany i odsyłany do badania laboratoryjnego aby określić, czy nie zaszły zmiany nowotworowe. Wycięcie trwa kilka minut i jest przeprowadzane pod znieczuleniem miejscowym. Zabieg jest w pełni refundowany. Jeżeli zostały wykryte komórki rakowe rozpoczyna się leczenie onkologiczne.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Bardzo ważne jest kontrolowanie swoich znamion chociaż raz na miesiąc. Nawet, jeżeli uważasz, że wszystko jest w porządku, powinnaś odwiedzić lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa raz w roku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko jest w porządku, a w razie jakichkolwiek zmian, zostaną one szybko wykryte. Opalanie, kiedy słońce przygrzewa najbardziej (11-16), również nie jest wskazane. Jednak jeśli mimo to, chcemy piękną opaleniznę, pamiętajmy o kremach z filtrem. Dobierajmy je również prawidłowo do swojej karnacji. Tutaj również potwierdza się szkodliwość solarium. Nie jest to alternatywne wyjście w przypadku opalania, jest ono zdecydowanie gorsze. Nie powinnyśmy w ogóle używać solarium.

Media
Problem czerniaka jest bardzo poważny. W celu uświadomienia problemu są przeprowadzanie kampanie. W telewizji mogłyśmy zobaczyć ostatnio kampanię społeczną: ,,Przed czerniakiem możemy chronić się sami." przeprowadzaną przez Mam haka na raka!. Jednak to nie jedyna taka inicjatywa. Kampania ,,Znamię! Znam je?" jest przeprowadzana przez Akademię Czerniaka (link). Na stronie oprócz informacji możecie znaleźć również krótką grę interaktywną ;).


Mam nadzieję, że podane informacje jakoś na Was wpłynęły i, jeśli jeszcze tego nie zrobiłyście, skontrolujecie swoje pieprzyki. Notka również nie jest tak bez powodu. Często myślimy, że pewne sprawy nas nie dotyczą. Nowotwory niestety również się do tego zaliczają. Również tak myślałam, dopóki podczas wspólnej wizyty u dermatologa z moją siostrą lekarz stwierdził, że jeden z jej pieprzyków wymaga usunięcia. Na szczęście była to niegroźna jeszcze zmiana i na usunięciu się skończyło, jednak kto wie, czy za miesiąc lub dwa nie byłby to nowotwór. Lepiej dmuchać na zimne, szczególnie, jeżeli chodzi o coś tak groźnego jak nowotwory. Dlatego jeszcze raz Was zachęcam abyście wzięły sprawy w swoje ręce i nie dały szansy czerniakowi ;).


Pozdrawiam, 
Lullaby.

2 komentarze:

  1. Uważam, że post jest świetnie napisany i chciałam Ci pogratulować :). Wiele się dowiedziałam dzięki Tobie, także dołączam podziękowania. Buziaki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za miłe słowa ;).

      Usuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x