niedziela, 15 czerwca 2014

Naturalne rozjaśnianie włosów

Jeśli możecie pomóżcie mi. Chciałabym rozjaśnić włosy naturalnym sposobem. Mam blond włosy, chciałabym żeby były jeszcze jaśniejsze, próbowałam już rumianku i cytryny, oraz szamponów rozjaśniających, ale efektów nie widać. Znacie jeszcze jakieś sposoby? W lato od słońca odrobinę się rozjaśniają, ale potem znowu ciemnieją niestety. Pozdrawiam.

Dziś wyjątkowo w innej roli niż zazwyczaj pojawiam się z rozwiązaniem ja- Cocalotte. ;)
Naturalnych sposobów rozjaśniania włosów jest dużo, a ponieważ sama trochę się tym interesowałam, to postaram się pomóc i podzielić swoim doświadczeniem w tej kwestii. Mówiłaś, że rumianek i cytrynę już próbowałaś, ale i tak umieszczę je na liście, żeby niczego nie zabrakło.
Rozjaśniając włosy naturalnymi metodami należy pamiętać, że jest to bardzo czasochłonne i trzeba uzbroić się w dużo cierpliwości.

1. Rumianek
Rumianku najczęściej używa się w postaci płukanki. Jednym z prostszych sposobów jest wykorzystanie herbaty rumiankowej dostępnej w każdym sklepie. Wystarczy zagotować wodę, zaparzyć herbatę i poczekać aż wywar wystygnie. Można sobie jednak stworzyć płukankę również samemu.

Płukanka do włosów z rumianku
½ szklanki suszonych kwiatów rumianku (można kupić albo często rosną na ogródku, w parku lub na polu, trzeba jednak umieć je rozpoznać),
4 szklanki wody.
Składniki należy razem gotować przez 5 minut. Po tym czasie należy je przecedzić.

Płukankę powinno się stosować do ostatniego płukania włosów po umyciu ich szamponem. Rumianek nadaje włosom lekko żółte zabarwienie. Warto wspomóc działanie samej płukanki używaniem szamponu z dodatkiem rumianku.

2. Cytryna
Cytryna bardzo dobrze sprawdza się do rozjaśniania włosów i przynosi szybsze efekty niż rumianek. Można stosować ją jako płukankę lub w spreju.

Płukanka z cytryny
½ szklanki soku z cytryny
½ szklanki wody
Całość należy wymieszać i użyć do ostatniego płukania włosów.

Sprej z cytryny do włosów
Zmieszaj 1/4 kubka soku z cytryny z 3/4 kubka wody. 
Wlej tą mieszaninę do butelki ze spryskiwaczem (można kupić puste w sklepie lub użyć dokładnie wymytej np. po płynie do mycia okien) i co jakiś czas spryskaj nią włosy.
Proces rozjaśniania wzmocni słońce, dlatego po spryskaniu włosów posiedź trochę na słońcu pozwalając mu działać.

3. Rabarbar
A konkretniej nie sam rabarbar, tylko jego korzeń, zwany też korzeniem rzewienia. Używany głównie do wzmacniania włosów, ale ma również właściwości rozjaśniające. Rozjaśnianie włosów za pomocą rabarbaru jest stosunkowo szybkie w porównaniu do innych metod.

Płukanka z korzenia rabarbaru
1 garść suszonego korzenia rabarbaru
½ litra wrzątku
Wywar należy parzyć przez około 20 min, później odcedzić i poczekać aż wystygnie.
Płukanki używamy do ostatniego płukania włosów.

Farba do włosów z korzenia rabarbaru
3 garści suszonego rabarbaru (musi być zmielony)
sok z jednej cytryny
trochę oleju roślinnego Wymieszaj wszystkie składniki powoli dodając trochę gorącej wody. Odstaw na 10-15 min, gdy trochę zgęstnieje, dodaj jeszcze gorącą wodę. Otrzymaną papkę nałóż na włosy i odczekaj okołó pół godziny, żeby uzyskać mniej więcej miodowozłoty kolor. Jeśli chcesz jeszcze jaśniejsze włosy potrzymaj farbę dłużej na włosach lub powtórz zabieg.
Przy używaniu farby z korzenia rabarbaru należy uważać, żeby przypadkowo nie zafarbować ubrań lub ręcznika, ponieważ powstałe w ten sposób plamy nie będzie się dało usunąć.

4. Miód

Miód nadaje się głównie do pielęgnacji włosów, ale w połączeniu z wodą (ciepłą, a nie gorącą) ma właściwości rozjaśniające. Warto jednak pamiętać, że rozjaśnianie włosów miodem jest chyba najbardziej czasochłonne z podanych tutaj metod, jednocześnie jednak jest to metoda najdelikatniejsza dla włosów.
 
Płukanka z miodu
1 litr wody
1 łyżeczka miodu
można dodać również łyżkę octu jabłkowego dla wzmocnienia efektów
Jeśli chcemy wzmocnić efekt, można dodać pół szklanki soku z cytryny. Płukanki używamy do ostatniego płukania.

Maseczka z miodu

Mieszamy ze sobą miód i wodę w mniej więcej podobnych proporcjach. Uzyskaną maseczkę nakładamy na włosy (warto je wcześniej zwilżyć, żeby było łatwiej), zakładamy na głowę worek/czepek/ręcznik i po pół godzinie (lub dłużej, zależnie od uznania) myjemy włosny normalnie szamponem.
Spotkałam się z opiniami, że zamiast wody, można pomieszać miód ze zwykłą sklepową odżywką, wtedy cała masa będzie się mniej kleić.


5. Dziewanna

Dziewanna sama w sobie nie rozjaśnia włosów, ale nadaje im lekko złoty połyk, który po dłuższym stosowaniu może dać efekt rozjaśnienia.

Płukanka z dziewanny
2 szklanki wrzątku
2 łyżki stołowe suszonego kwiatu dziewanny
Zalać dziewannę wodą, zaparzyć przez około 20 min, odcedzić i przestudzić. Używać do ostatniego płukania.

6. Nagietek

Nagietek jest kolejnym ziołem używanym do rozjaśniania włosów. Przy nagietku należy jednak pamiętać, że nadaje się on głównie do rozjaśniania włosów ciemnych, ponieważ używany do włosów blond, nadaje im lekko miedziany odcień.

Płukanka z nagietka
Najprościej zrobić ją z ekspresowej herbaty nagietkowej, a gdy nie możemy takiej znaleźć zaparzamy 2 łyżki ziół zalane 2 szklankami wrzątku. Parzymy całość przez około 15 min i studzimy. Używamy do ostatniego płukania włosów.

7. Lipa
Lipa jest mało znanym, ale bardzo skutecznym ziołem, jeśli chodzi o rozjaśnianie włosów. Dodatkowo chroni i odżywia zniszczone włosy.

Płukanka z lipy
Garść suszonych kwiatów lipy (najlepiej osobiście zerwanych z drzewa i wysuszonych) zalewamy szklanką gorącej wody i parzymy przez około 20 min. Następnie odcedzamy, studzimy i używamy do płukania włosów.

8. Cebula
Cebula jest raczej przeznaczona do nadawania złotego odcienia włosom, niż do ich rozjaśniania. Część z was pewnie zna domowe metody barwienia jajek na Wielkanoc za pomocą łupin cebuli. W taki sam sposób można barwić włosy.

Płukanka z łupin cebuli
garść łupin cebuli
1 litr wody
1 łyżka octu
Łupiny cebuli zalewamy wodą i dotujemy przez około 20 min na wolnym ogniu. Następnie odcedzamy, studzimy, dodajemy łyżkę octu, mieszamy i używamy do płukania włosów.

Metoda ta nie jest polecana dla jasnych blondynek, ponieważ może przyciemnić jasne włosy.

9. Pietruszka

Płukanka z korzenia pietruszki nadaje włosom popielate zabarwienie. Jest to jedna z nielicznych metod, która zamiast złocistego odcienia pozwala nam uzyskać bardziej popielaty blond. Podobny efekt można osiągnąć płukanką z bławatka lub bzu czarnego, ale o tym nie będę się rozpisywać.

Płukanka z pietruszki
2 korzenie pietruszki
1 litr wody
Pietruszkę gotujemy w wodzie przez około 30 min. Następnie odcedzamy, studzimy i używamy do płukania włosów.

Czytałam jeszcze o rozjaśniających właściwościach piwa (a dokładniej zawartego w nim chmielu) i drożdży, ale były to tylko wzmianki i nie jestem pewna czy wiarygodne.

To chyba tyle znanych mi metod, jeśli znacie jeszcze jakieś własne, to zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach. :)

Pozdrawiam serdecznie,
Cocalotte.

3 komentarze:

  1. Uwaga, nagietek i cebula dadzą rudawe zabarwienie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. To może następna notka o domowych sposobach na PRZYCIEMNIENIE? :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za notkę, popróbuję ;) Pozdrawiam ;*

    OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x