piątek, 1 sierpnia 2014

Jak dorosnę zostanę architektem

Hej! :)
Po wakacjach idę do drugiej klasy gimnazjum i coraz częściej zaczynam zastanawiać się nad swoją przyszłością, szczególnie nad wyborem studiów. Dużo myślałam o architekturze, stąd moje pytanie: jak zostać architektem? Jakie studia wybrać? Co mogę robić już teraz, aby później było mi łatwiej?
Pozdrawiam, Ola :)

Droga Olu,
przyznam, że długo interesowałam się architekturą i do liceum szłam w 100% pewna, że właśnie to chcę robić. Jednak pewne czynniki prywatne zmieniły moją decyzję. Dlatego na początek rada ode mnie. Jeśli myślisz o architekturze upewnij się, że nie jest to jedyne co Cię interesuje po ukończeniu klasy matematyczno-fizycznej. Mi został niecały rok do matury i zaczynam wkuwać od podstaw nowe przedmioty, gdyż niestety większość innych kreatywnych studiów nie wymaga ani matematyki, ani też fizyki. Teraz czas przejść do sedna.

Czym zajmuje się architekt?
Zadanie architekta zależy od tego jaką wybiera specjalizacje. Jednak każdy z nich musi zrobić przede wszystkim projekt. Już teraz w dużej mierze używa się do tego programów komputerowych, jednak rysunek techniczny nadal jest bardzo ważny. Ponadto zadaniem architekta jest wyliczenie takich rzeczy jak maksymalne obciążenie, czyli dopilnowanie by budynek był w stanie stać.Decyduje on o rodzaju użytych materiałach, kształcie oraz wykończeniu budynku.
Architekt urbanistyczny to ktoś kto decyduje o wyglądzie miasta. Wydaje zgodę na postawienie takiego czy innego budynku. Musi dopilnować aby całość podległego mu terenu pasowała do siebie. Decyduje o wyglądzie parków miejskich, parkingów czy rynku. Odpowiedzialny jest za projektowanie przestrzeni publicznej miasta.
Architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem wystroju. W tej specjalizacji raczej nieistotne są nauki ścisłe. Jednak osoba taka musi być obeznana w trendach, znać różne rodzaje materiałów, wiedzieć jak je łączyć. Bardzo przydatne będą też zdolności manualne, które nie tylko pozwolą wykonać projekt przestrzeni, ale również pomogą w ozdabianiu jej, gdyż niektóre rzeczy można wykonać samodzielnie.
Istnieją również architekci krajobrazu. Oni zajmują się projektowaniem ogrodów czy parków. Krótko mówiąc decydują o tym jak będzie wyglądać środowisko wokół nas.

Gdzie pracować?
Architekt może otrzymać pracę zarówno w biurze projektowym, jak i prowadzić własną działalność. Dla architektów organizowane jest wiele przetargów czy konkursów, które pozwalają na wybicie się w branży. Mogą oni również próbować znaleźć pracę w firmach zajmujących się wyceną nieruchomości czy handlem nimi. Jego praca będzie wtedy polegać nie na sprzedaży samego budynku, a podniesieniu jego wartości przez drobne przeróbki. Jest to jednak propozycja, która usatysfakcjonuje raczej projektantów wnętrz.

Plusy zawodu
Architekt jest zawodem zdecydowanie prestiżowym. Jest to idealna opcja dla osób, które, choć mają dobrą głowę do przedmiotów ścisłych, to jednak nie zniosą monotonnej pracy. Zawód architekta wymaga bowiem kreatywności. Często praca ta daje możliwość niezależności. To ty umawiasz się z klientem na termin wykonania projektu, nikt Ci go z góry nie narzuca. Jako architekci sprawdzą się Ci, którzy nie przepadają za współpracą z innym. Twój kontakt z ludźmi kończy się bowiem na wysłuchaniu próśb i konsultacjach z klientem. Większość pracy wykonujesz w samotności. Dużą satysfakcję może jednak przynosić to, że inni podziwiają Twoje dzieło. Architekt bowiem, jako twórca projektu uważany jest za 'stwórcę' domu. 

Minusy zawodu
Wbrew temu, że na studia architektoniczne wcale nie tak łatwo się dostać to w ostatnich latach wpływa na rynek naprawdę dużo osób, które ukończyły właśnie ten kierunek. Polaków natomiast co raz rzadziej stać na to by wybudować dom, a co dopiero zamówić indywidualny projekt. A nie oszukujmy się, że te wykonywane masowo nie przynoszą zbyt dużych zysków. Dlatego wbrew powszechnie krążącej opinii praca architekta nie jest wcale bardzo dobrze płatną. Często zdarza się również, że ludzie poszukują prostych, tanich projektów co bardzo może obniżyć poziom Twojej inwencji twórczej. Często studenci prócz wymagających wykładów muszą łapać sporo darmowych praktyk, które pochłaniają wiele energii i czasu.
Przydatne cechy:
-kreatywność,
-dokładność,
-wytrwałość,
-cierpliwość,
-wyobraźnia przestrzenna,
-zmysł estetyczny.

Zacznij już teraz:
Podobno najtrudniejszą rzeczą w dostaniu się na studia z architektury jest rysunek. Dlatego warto abyś zaczęła ćwiczyć go już teraz. Poszukaj w swojej miejscowości zajęć plastycznych lub prywatnego nauczyciela. Jednak musisz wziąć pod uwagę to, iż już na etapie klasy maturalnej konieczne będzie jeżdżenie na specjalne zajęcia przygotowujące do egzaminu wstępnego z architektury. Zazwyczaj prowadzone są one przy różnych uczelniach artystycznych. Powinnaś uczęszczać na nie w mieście, w którym chciałabyś później studiować. Niestety, ale wiem, że takie zajęcia znacznie zwiększają szansę dostania się na wymarzony kierunek. Dla niektórych są wręcz niezbędne.
Wyjeżdżając na wakacje zwracaj dużą uwagę na budynki, które zwiedzasz. Dokładnie i z uwagą słuchaj przewodnika aby zapamiętać jak najwięcej z tego co mówi. Podczas takich wycieczek można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy oraz zobaczyć na własne oczy największe cuda architektury, które później mogą stać się Twoją inspiracją lub po prostu ułatwić naukę. Możesz również próbować je szkicować.
Jeśli chodzi o maturę to interesować będą Cię głównie matematyka oraz fizyka. Jednak wiem, że na niektórych uczelniach ta druga nie jest wymagana. Jeśli raczej średnio idzie Ci z tych dwóch przedmiotów może warto pomyśleć o korkach lub zajęciach dodatkowych.

Polecam:
http://archirama.muratorplus.pl/
http://architektura.muratorplus.pl/
http://www.sztuka-architektury.pl/
http://zawod-architekt.pl/

Życzę wytrwałości oraz by zawód, który wybierzesz sprawiał Ci wiele satysfakcji i przyjemności,
Nieuchwytna

2 komentarze:

  1. Chce studiowac architekture i podobno nie trzeba fizyki tylko geografie i historie sztuki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajna notka, krótko, ale prosto i na temat. Ja polecam "program" Architecture Is A Good Idea, który można oglądać na YT :)

    OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x