niedziela, 24 sierpnia 2014

Jak się ubierać będąc szatynką lub brunetką?

Droga Heavy!
Ostatnio zrobiłaś notkę http://nasze-babskie-sprawy.blogspot.com/2014/08/jak-sie-ubierac-bedac-blondynka-co.html Mogłabyś zrobić podobną o bladych brunetkach i sztynkach?
Z góry dziękuję :)
PaulaDroga Paulo,
Twoje pytanie trochę rozszerzę (tak jak rozszerzyłam pytanie o blondynkach) i nie napiszę tylko o bladych dziewczynach, ale także o tych, które mają ciemniejszą cerę.

Na początku nauczę Was odróżniać szatynkę od brunetki. Wiem, że czasami te pojęcia stosowane są nieodpowiednio, dlatego już spieszę z pomocą. Jeżeli osoba ma czarny kolor włosów - jest brunetką (lub brunetem w przypadku chłopaka). Jeżeli natomiast ktoś ma brązowe włosy to mówimy o takiej osobie, że jest szatynem/szatynką. Wiem, że często ludzie spierają się na ten temat, próbują popierać swoje zdanie etymologią (np. słowo brunet pochodzi od nazwy niedźwiedzia brunatnego, czyli brązowego itd.), jednakże mnie uczono tak, jak napisałam powyżej. Czarne włosy - brunet, brązowe - szatyn.


BRUNETKI...

 ... o ciemnej karnacji
Ten typ urody ma zazwyczaj gęste, ciemne rzęsy oraz oczy w kolorach takich jak czerń lub brąz, tudzież zieleń. Twoje włosy są albo czarne (obojętnie w jakim odcieniu) albo bardzo, bardzo ciemnobrązowe. Twoja skóra z pewnością łatwo się opala. W analizie kolorystycznej z pewnością jesteś Zimą.

Barwy dla ciebie to kolory raczej ciemne i nasycone. Czerń lub grafit (choć mogłoby się wydawać, że raczej nie pasują do ciemnej osoby) tutaj sprawdzą się idealnie. Czysta biel też raczej sprawi, że będziesz wyglądać OK.  Kolory ziemi to dobry wybór - szczególnie brązy i zielenie. To nie oznacza jednak, że nie możesz pozwolić sobie na żadne żywe kolory. Czerwienie, róże, fiolety i granaty są dla Ciebie stworzone - szczególnie te w nasyconych odcieniach. Ciepłe barwy inne, niż wymienione wcześniej raczej nie przejdą, chociaż nikt nie zabrania próbować.... o jasnej karnacji
W tym typie urody włosy są kruczoczarne. Twoja karnacja jest bardzo jasna - porcelanowa, śnieżnobiała, alabastrowa. Oczy w tym typie urody są zazwyczaj niebieskie lub niebieskoszare (rzadziej zielone w chłodnym odcieniu). Wykonując analizę kolorystyczną na pewno wyszło Ci, że jesteś Zimą. Dla zaciekawionych dodam, że Disneyowska Królewna Śnieżka przedstawia ten typ urody ;-)

Barwy, które są dla Ciebie idealne to czysta biel i krucza czerń - podobnie, jak u brunetek przy ciemnej karnacji. Szarości też powinny być raczej OK. Jaskrawe kolory pasują do Twojego typu urody dlatego powinnaś wybierać limonkowy lub ostry różowy. Z bardziej zwariowanych kolorów możesz nosić także fiolety. Powinnaś natomiast zrezygnować z tych "zgaszonych barw". Dobrym wyborem będzie u Ciebie tworzenie kontrastowych stylizacji np. fiolet-żółć, czerń-biel etc.


********

SZATYNKI...

... o ciemnej karnacji
 Oczy w tym typie urody są raczej w ciepłym odcieniu - zazwyczaj brązowe lub piwne, choć zdarzają się zielone, niebieskie i inne z jasnymi plamkami o ciepłym odcieniu. Cera jest z pewnością ciepła, wyglądasz jakbyś opalała się przez cały rok, a na nosie mogą pojawiać się piegi. Z wiekiem twoje włosy mogły pociemnieć, jednak z pewnością mają ciepłe refleksy. Być może w analizie kolorystycznej wyszło Ci, że jesteś Jesienią.

Barwy, które powinnaś nosić są o ciepłym odcieniu, lekko złociste. Na pewno złamana biel, wszelkie odcienie beżu i brązu pasują do Ciebie, tak samo jak różne odcienie czerwonego (zarówno te biegnące w  pomarańcze, jak i w róże). Powinnaś jednak unikać pasteli. Z barw zimnych polecam dla Twojej karnacji barwy zielone lub niebieskozielone (te z ciepłą poświatą). Oprócz tego śliwkowy lub granatowy powinien spisać się dobrze.


... o jasnej karnacji
Zapewne masz oczy w chłodnej barwie - szare lub niebieskie. Kolor Twojej cery waha się między alabastrem lub inną bardzo jasną barwą a ziemistą poświatą. Włosy w tym typie urody przybierają zazwyczaj chłodnawy odcień brązu. Również dziewczyny, które jako małe dziewczynki były blondynkami, a potem ich włosy ściemniały i zrobiły się ciemnobrązowe należą do tego typu (jeżeli oczywiście kolor oczu i cery pokrywa się). Duże prawdopodobieństwo, że w analizie kolorystycznej jesteś Latem.

Kolory, które powinnaś wybierać są raczej zimne. Nie oznacza to jednak, że całkowicie powinnaś rezygnować z ciepłych barw. Zacznijmy jednak od chłodnych barw - z całą pewnością pastele, a także odcienie niebieskiego. Jeżeli jakieś ubranie ma kolor biegnący lekko w szarość - powinnaś je przymierzyć. Z ciemniejszych barw możesz wybierać odcienie niebieskiego i granatowego. Jeżeli chcesz nosić ciepłe barwy - wybierz te pastelowe, najlepiej w czerwonawym lub różowym odcieniu. Powinnaś unikać natomiast ostrych, nasyconych kolorów i wszelakich odcieni żółtego i pomarańczowego.


To tyle w tym temacie. Powodzenia przy wyborze ubrań. Osobiście polecam wykonać profesjonalny test zwany analizą kolorystyczną, ponieważ w moich notkach piszę dosyć ogólnikowo. Niby wyróżniamy 4 podstawowe typy urody, ale każdy z nich ma 3 podtypy. Dlatego warto wykonać taki test i wybierać swoje ubrania według zaleceń prawdziwych stylistów wyspecjalizowanych w analizie kolorystycznej ;)
Heavy

4 komentarze:

  1. to ja czekam jeszcze na notkę dla rudych ;-;

    OdpowiedzUsuń
  2. No wreszcie ktoś mądry się zgadza ze mną, że szatyn, to osoby o brązowych włosach ;P

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję. Notka bardzo przydatna

    OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x