niedziela, 24 sierpnia 2014

Wystająca szyja

Witam, mam 16 lat, 1,64m wzrostu i ważę 51kg (uprawiam dużo sportu). Mam taki problem z garbieniem się: nawet jeśli się wyprostuję, to nieestetycznie to wygląda. Chodzi tu o nadmiernie wygięty ku przodowi odcinek szyjny i bardzo wystający kłąb (koniec odcinku szyjnego i rozpoczęcie piersiowego). Moje pytanie: Czy są jakieś ćwiczenia, żeby to skorygować?
Byłabym wdzięczna za szybką odpowiedź, nawet w komentarzu.
Czekam i pozdrawiam
Róża


Droga Różo,
świetnie wiem, o co Ci chodzi, ponieważ sama miałam z tym problem. Udało mi się to jakoś skorygować, więc Tobie również na pewno się uda!
Oprócz ćwiczeń musisz pamiętać o sumienności. Nawet jeżeli pominiesz ćwiczenia, musisz pamiętać o prostowaniu się. Kręgosłup  jest niezwykle ważnym elementem naszego organizmu. Nawet jeżeli pominiemy nieestetyczny wygląd (zgarbienie) oraz "bo na starość...", zostaną nam problemy z innymi układami oraz napięcie mięśni. Dlatego o kręgosłup trzeba dbać! Jeśli mamy dużo książek - kupujemy plecak (który nosimy przy plecach, a nie na pupie). Jeśli siedzimy na krześle - używamy podparcia. Jeśli stoimy - stoimy prosto i angażujemy mięśnie brzucha. Czy to nie jest proste? Jeśli będziemy o tym pamiętać, łatwiej będzie nam uniknąć schorzeń kręgosłupa.
Kiedy jednak coś pójdzie nie tak, ciężko to naprawić. W Twoim przypadku najważniejsze jest prostowanie się. Nie tłumacz sobie, że to nieładnie wygląda, że szyja jest bardziej widoczna etc. Ramiona otwarte, pierś do przodu, a szyję staraj się cofnąć. Nie dużo, aby nie zrobić drugiego podbródka, oraz możesz głowę delikatnie pochylić - wtedy jest nieco łatwiej. Unikaj również sytuacji, kiedy wysuwasz szyję, np. opierając głowę na dłoni - lepiej użyj dłoni do przytrzymania głowy w pionie zamiast ją kłaść. Jeśli jeździsz samochodem - używaj zagłówka, aby potrzeć głowę.
Teraz nieco ćwiczeń:
1. Leżenie przodem. Nogi wyprostowane i złączone. Palce dłoni splecione oparte na potylicy, łokcie uniesione. Głowa uniesiona wyciągnięta w przód wzrok skierowany w podłogę. Pod brzuchem zrolowany kocyk. Spychanie rękami głowy w dół, głowa oporuje.

2. Siad skrzyżny. Plecy wyprostowane głowa wyciągnięta w górę, wzrok skierowany przed siebie. Ręce skrzydełka. Palce dłoni splecione oparte na potylicy, łokcie szeroko. Spychanie głowy w przód, głowa oporuje.

3. Leżenie tyłem. Nogi ugięte stopy oparte na podłodze. Głowa wyciągnięta wzrok skierowany w górę. Ręce wzdłuż tułowia leżą na podłodze. Dociśnięcie barków do podłogi.  

4. Leżenie przodem. Nogi wyprostowane i złączone. Palce dłoni splecione oparte na potylicy, łokcie uniesione. Głowa uniesiona wyciągnięta w przód wzrok skierowany w podłogę. Pod brzuchem zrolowany kocyk. Spychanie rękami głowy w dół, głowa oporuje.

5. Siad ugięty tyłem do ściany. Biodra, głowa i plecy przylegają do ściany. Ręce wzdłuż tułowia. Ruchy zgięcia i wyprostu głowy bez odrywania jej od ściany, a następnie ustawienie głowy w pozycji skorygowanej (wzrok skierowany przed siebie, broda lekko ściągnięta do mostka).


Ćwiczenia nr. 2 i 5 również w pozycji stojącej. 

Troszkę pomieszałam, jednak już tłumaczę: ćwiczenia 1 i 4 są na mięśnie, pozostałe korygują
postawę. Jest ich tylko 5, jednak zapewniam, że jeśli będziesz sumienna - zobaczysz efekty.
Pamiętaj również o prawidłowej postawie.

Notka ze Spisu: klik

Więcej ćwiczeń (jeśli chcesz coś urozmaicić, na pewno nie zaszkodzi :>):  klik


Mam nadzieję, że udało mi się pomóc. Przepraszam również za zwłokę - jedną nogą jestem w domu, drugą w samochodzie :<.

Pozdrawiam i życzę sukcesów,
Lullaby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x