poniedziałek, 15 grudnia 2014

Korespondent wojenny

Hej dziewczyny ^^
Miałabym do was skromną prośbę czy mogłybyście jakoś przybliżyć mi zawód korespondenta wojennego? O samej pracy wiem mniej więcej, ale kompletnie nie mam pojęcia, jak stać się kimś takim i od czego zacząć. Aktualnie jestem w I LO i mam 16 lat.
Z góry dziękuję za pomoc ;*
Oluś

Droga Oluś!
Korespondent wojenny to starsza nazwa od obecnego reportera wojennego.  Jest to dziennikarz pracujący
dla prasy, radia, telewizji lub kronik filmowych, specjalizujący się w relacjonowaniu przebiegu konfliktów zbrojnych, przewrotów wojskowych lub rewolucji. Zajmuje się zbieraniem materiałów, najczęściej jako naoczny świadek, przeprowadza wywiady z osobami biorącymi udział w wydarzeniach, zbiera opinie wśród świadków wydarzeń. Często też robi fotoreportaż lub nagrywa materiał dla stacji telewizyjnej z terenu konfliktu.

Nim zacznę pisać o tym jak zostać kimś takim, chciałabym zaznaczyć, że ten zawód jest bardzo niebezpieczny. Często przebywa się na linii frontu i ten rodzaj dziennikarstwa nie jest zbyt polecany.

Polecam Ci również przeczytania wypowiedzi polskich reporterów np. Wojciecha Jagielskiego czy Ryszarda Kapuścińskiego, którzy jako korespondenci najlepiej wytłumaczą Ci ten zawód. Możesz również prześledzić ich karierę, by dowiedzieć się, w jaki sposób oni zostali reporterami.

Po pierwsze reporterem możesz zostać na własną rękę - jeżeli masz wystarczającą ilość pieniędzy, samozaparcia i ogólnej wiedzy możesz wyruszyć w podróż do kraju, w którym panuje wojna i zrobić tam reportaż, a następnie sprzedać go w kraju. Jest to najprostszy (ponieważ nie musisz się uczyć) sposób by zostać tą osobą.

Po drugie możesz iść na studia dziennikarskie i tam wybrać specjalizacje korespondenta wojennego. Napisałaś, że jesteś w LO dlatego jeżeli zdecydujesz się na tę drogę polecam Ci przeniesienie się na profil humanistyczny, gdyż na studia dziennikarskie polski, historia czy wos są bardzo przydatne, tak jak i w tym zawodzie. Tutaj jest dosyć przydatna notka: http://nasze-babskie-sprawy.blogspot.com.es/2014/07/jak-dorosne-zostane-dziennikarka.html

Po trzecie - szkoła wojskowa. Tam również możesz zrobić licencje na reportera wojennego. O tym jak zostać żołnierzem i o szkołach wojskowych została napisana już notka, którą znajdziesz w spisie notek w dziale Zrób to sama.

Dodatkowo cechy, który taki korespondent powinien posiadać to:
- umiejętność negocjacji,
- umiejętność wyciągania informacji,
- umiejętność zachowania własnych uczuć (wiele scen, które się tam rozgrywają sprawiają, ze chcemy uciec bądź płakać - jesteśmy reporterami i nie powinniśmy tego robić)
- umiejętności dziennikarskie i fotograficzne (jeżeli pracujesz sama)
- opanowanie, odwaga oraz samozaparcie.

Notka krótka - ale konkretna. Polecam poczytać opinie innych na ten temat nim zdecydujesz się na ten zawód. Prześledzenie drogi innych jest również dobrym pomysłem, również trzy drogi podałam Ci powyżej z opisem co powinnaś zrobić po LO i w liceum. Nie mogłam napisać nic konkretniej ponieważ nie wiem w jakiej części Polski się znajdujesz, o jakich szkołach myślisz itd. Tutaj zwracam się do czytelniczek i osób zadających pytania by podawały jak najwięcej szczegółów gdyż to na prawdę pomaga w pisaniu.
Mam nadzieję, że chociaż trochę Ci pomogłam.
Pozdrawiam,
Miosza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x