czwartek, 18 grudnia 2014

Przygotowanie do castingu

Cześć kochana! :*
Nie mam zielonego pojęcia do, którego działu się zgłosić z moim 'problemem', ale myślę, że chyba najbardziej pasuje do tej kategorii i Ty najprędzej sobie poradzisz :) Otóż moje pytanie brzmi: jak dobrze przygotować się do castingu. Takiej notki jeszcze nie było, a ponieważ kończy się już rok i niedługo zacznie się sezon na castingi, to fajnie by było, gdyby taka notka powstała. Chodzi mi o to jak się przygotować pod względem czysto fizycznym, ale również tym jak się wypowiadać, o czym pamiętać by nie być zaskoczonym, czym można się wyróżnić z tłumu i miło zaskoczyć, jak zrobić pierwsze dobre wrażenie, w jaki sposób się zachowywać w danej sytuacji, ale też jak się ubrać, wymalować i uczesać by wyglądać dobrze, ale nie na 'przebraną'. Kilka wskazówek motywacyjnych i psychologicznych też były by super. Piszę do działu zrób to sam, ponieważ tylko my sami możemy się przygotować do castingu i my sami musimy na niego iść, nikt za nas tego nie zrobi, więc myślę, że to dobry dział.
Ps. (ja ogólnie piszę odnośnie castingów tanecznych, bo na takie chodzę, ale myślę, że wszystko o co poprosiłam pasuje do każdego jednego castingu :)
Pozdrawiam, Lena :*

Droga Leno!
Nawiązując do tego, że najszybciej odpiszę - jeżeli dalej będą sypały się tak pytania jak teraz, myślę, ze będę musiała zwolnić tempo pracy. Myślę, ze to pytanie pasuje do mojej kategorii, ponieważ opiszę tu jak samodzielnie przygotować się do castingu.Postaram się rozpatrzeć po kolei każde Twoje pytanie i podsunąć Ci jakieś rozwiązanie.

1. Jak przygotować się pod względem czysto fizycznym?
Tutaj wymagana jest systematyczność i przygotowanie jeszcze przed sezonem. Nie wyrobimy sobie kondycji w jeden tydzień, dodatkowo dbanie o zdrowie fizyczne jest dla nas bardzo korzystne, dlatego o tym nie zapominajmy. Bieganie, aerobik, ostatnio bardzo popularne ćwiczenia z trenerem, filmiki na YouTube - to wszystko może pomóc Ci przygotować się fizycznie. Dodatkowo polecam notki:
- Rozciągnij się do szpagatu
- Rozciągnij się do mostka
- Domowa nauka śpiewu
które mogą się przydać. Napisałaś, że w Twoim przypadku chodzi o castingi taneczne - ważne jest byś w ostatnim okresie przed castingiem nie przeforsowała swoich mięśni, bo te 100%, a nawet 110 powinnaś pokazać na występie.

2. Jak się wypowiadać?
Na wstępie notka Brak mi słów
Dodatkowo pamietaj by nie robić przerw typu:yyyy takze tego nooooo itp. Zamiast tego rozwiń swoje zdanie np. zostaniesz zapytana o to dlaczego chcesz tańczyć w tym programie, możesz rozpocząć swoją wypowiedź od słów: Chciałabym zostać uczestniczką tego programu, ponieważ itd. Masz chwile na zastanowienie się i pozbierania myśli. Nie używaj tylko zbyt wielu określeń typu iż, ze albo według mnie i w moim przekonaniu bo i tak się zdarza.

3.O czym pamiętać by nie być zaskoczonym?
Po pierwsze, żeby się nie stresować bo to rozbroi Cię całkowicie. Po drugie, że jurorzy mogą zapytać Cię o Twoje pasje oraz zainteresowania - dlatego warto przećwiczyć w domu swoje wypowiedzi. Imię, nazwisko, skąd jesteś, czy brałaś już udział w castingu, dlaczego masz zostać wybrana, co Cię przekonało do tego castingu itd. To takie standardowe pytania, do których możesz się przygotować. No a jeżeli czymś zostaniesz zaskoczona, nie denerwuj się - po prostu weź oddech i improwizuj! Organizatorzy mogą chcieć zrobić Ci zdjęcie - bądź przygotowana i przeczytaj fotkę o fotogeniczności. Warto jest mieć przy sobie swoje portfolio, jeżeli jest to casting dla modelek, zazwyczaj w regulaminie jest wypisane co jest potrzebne.

4. Czym można się wyróżnić z tłumu i miło zaskoczyć?
Na pewno odradzam stanowczo bycie zbyt głośnym i krzykliwym. To nie jest dobry sposób na wyróżnienie się z tłumu. Staraj się być sobą, nie bądź jako ta liderka wśród tłumu, ale nie daj również sobą pomiatać. Możesz stworzyć interesujący strój na casting itd. Odradzam m.in. cytowanie wypowiedzi jurorów bądź organizatorów bo to nie jest dla nich miłe, że słyszą jak dziesiąta osoba powtarza to zdanie myśląc, że jest oryginalna. Wyróżnić się pozytywnie z tłumu możesz profesjonalizmem. Jeżeli czegoś nie wiesz, nie rozumiesz - zapytaj. Bądź skupiona na tym co mówią inni, uśmiechaj się, wypowiadaj się kwieciście, bądź schludnie i odpowiednio do castingu ubrana i przede wszystkim najważniejsze - przygotuj się! Nic nie dadzą stroje i uśmieszki, jeżeli nie masz talentu i nie przygotowałaś się! Jeżeli nie wyjdzie - odejdź z uśmiechem i godnością, płacz i histeria nic nie da, naprawdę takie sytuacje są tylko niezręczne, do niczego więcej nie prowadzą.

5. Jak zrobić pierwsze dobre wrażenie?
Tutaj krótko - wchodzisz, pewna siebie (nie arogancka), uśmiechnięta, stajesz w wyznaczonym miejscu, witasz się i czekasz na reakcje ze strony organizatorów. Oni widząc Cie wiedzą, że chcesz podejść do tego profesjonalnie i że jesteś pewna tego co przygotowałaś - wydaje mi się, że to zrobi dobre wrażenie!

6. Jak się ubrać, wymalować i uczesać by wyglądać dobrze, ale nie na przebraną?
Tutaj zależy od castingu. Na niektórych np wymagają by mieć na sobie biały t-shirt bądź legginsy i właśnie do tych wytycznych musimy się dostosować. Jeżeli np tańczysz możesz związać włosy w kucyk by Ci nie przeszkadzały. Minimalizm jest tutaj konieczny. Czekanie jest dosyć długie i nikt nie chce wejść z oczami niczym panda, ponieważ czekał tyle godzin i makijaż się zepsuł. Organizatorów to nie interesuje - oni poszukują kogoś kto odnajdzie się w każdej sytuacji. Wygoda, komfort, elegancja - tym powinnaś się kierować. Wulgarny makijaż, odkryte części ciała typu biust czy pupa wcale nie sprawią, że będziesz wyglądała dobrze i zauroczysz męską część jury.

Kilka wskazówek motywacyjnych i psychologicznych:
Kilka notek z działu psychologia:
- Bądź sobą!
- Jak zmienić wady w zalety?
- Jak walczyć z nieśmiałością?
- Gdy w dzień castingu masz zły dzień, nie zmarnuj swojej pracy - Jak zwalczyć zły nastrój?
- Obawa przed wystąpieniem publicznym?
- nawiązując do zachowania możesz przejrzeć mowę ciała.

Napisz wieczór wcześniej na lustrze szminką zdanie typu Jesteś świetna! To zmotywuje Cię z rana.
Casting możesz wygrać bądź nie, jeżeli wygrasz - samo to w sobie będzie nagrodą. Jeżeli przegrasz nie załamuj się i zrób dla siebie coś miłego, weź aromatyczną kąpiel, przygotuj dzień wcześniej ulubione danie itd.

Dobrze, trochę popisałam, poczytałam o castingach i mam nadzieję, że udzieliłam Ci paru wskazówek. Czekam na Twój komentarz i rady od czytelniczek!
Pozdrawiam,
Miosza.

3 komentarze:

 1. Gratuluję świetnej notki ;) co prawda na razie mi się nie przyda ale może kiedyś, kto wie...fajnie, że pojawiło się tyle nowych postów :*
  Lila

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki Miosza! :)
  Zupełnie zapomniałam o rozciągnięciu, szpagaty idą w ruch od dziś. I w sumie z tym cytowaniem wypowiedzi jurorów to masz rację.
  Notka fantastyczna, no i super, że tak szybko wszystko. Zyskałam na czasie, także zabieram się do roboty. LD
  Dziękuję za porady i wskazówki, przejrzę jeszcze linki do notek co mi podałaś tam. :*
  Lena.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna notka! Chciałam ci tylko powiedzieć żebyś poprawiła literówkę. W punkcie 2. w drugiej linijce masz "takze" zamiast "także".
  Fini

  OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x