niedziela, 15 lutego 2015

Jak przyśpieszyć metabolizm (produkty)

Cześć :). Przeczytałam notkę "jak przyspieszyć metabolizm" i jest pomocna, ale prosiłabym jeszcze o dodatkową notkę na temat produktów które go przyspieszają. Wiem że np błonnik, ale gdzie jest go najwięcej, w jakich ilościach go jeść, żeby nie przesadzić, no i co oprócz niego? Czy brak mięsa w diecie może spowolnić metabolizm? Pozdrawiam :). 

Anonim


Drogi Anonimie.
Zanim zajmiemy się tym, co należy jeść, przyjrzyjmy się jak należy to robić. Posiłki powinny być niewielkie - nie powinnyśmy się przejadać. Z drugiej strony nie popadajmy w skrajności. Należy jeść małe porcje, często, i co najważniejsze, regularnie. W ten sposób organizm będzie wiedział, kiedy ma pracować i jednocześnie nie będzie zwalniał w sytuacjach, kiedy odstęp między posiłkami będzie trochę większy.

Co jeść/pić?

Zielona herbata - jedna z absolutnie najważniejszych pozycji. Redukuje poziom insuliny i żółci, wspomaga trawienie oraz utratę kalorii. Należy jednak pamiętać, aby jej nie słodzić i zaparzać zgodnie z zasadami. Jest wiele gatunków zielonej herbaty, dlatego najlepiej dać sobie trochę czasu i poszukać tej ,,jedynej". Pamiętaj jednak aby unikać herbat w saszetkach - lepiej postawić na listki ;).


Białko - nie mylić z mlekiem. Zazwyczaj słysząc ,,białko" myślimy: ,,aha, muszę pić więcej mleka". Im starsze jesteśmy tym mniej mleka powinnyśmy przyjmować. Dlatego w tym przypadku skupmy się na innych jego źródłach. Tutaj wkracza wspomniane przez ciebie mięso, szczególnie chude- cielęcina, mięso królika, drób. Bardzo ważne są również ryby (dobrej jakości!) oraz jajka. Białko znajdziemy również w warzywach strączkowych, orzechach oraz zbożach - zawiera jednak mniej aminokwasów, dlatego warto dorzucić do nich coś z wcześniej zaproponowanych produktów.

Błonnik - masz rację, że jest on tutaj bardzo ważny. Według WHO jego dzienne spożycie powinno wynosić 20-40 gram. Suche liczby mało mówią, więc dla porównania w jednym opakowaniu gorzkiej czekolady (100g - zazwyczaj tyle ma jedna tabliczka) jest go 1,7. Błonnik wspomaga pracę jelit, zapobiega zaparciom, wspomaga trawienie. Jego nadmiar może powodować zaparcia, bóle brzucha i biegunki. Bardzo ważne jest również, aby pić dużo wody, która wspomaga działanie błonnika. Najwięcej znajdziemy go w zbożach, otrębach oraz owocach (również suszonych). Tutaj >klik< znajdziesz dokładniejszą tabelę z zawartością błonnika w danych produktach

Zielona warzywa oraz owoce - w sumie w już wspomniane, jednak warto je jeszcze raz zaznaczyć, jako niezależną pozycję.

Mam nadzieję, że udało mi się pomóc.
Pozdrawiam,
Lullaby.

10 komentarzy:

  1. Super post, napewno sie przyda :)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna notka ;) bardzo przydatna.

    OdpowiedzUsuń
  3. Cieszę się, że notka się spodobała ^.^

    OdpowiedzUsuń
  4. warto dodac, ze l-karnityna ktora wystepuje w wolowinie, baraninie i rybach przyspiesza przemiane materii, a osoby ktore nie jedza miesa powinny przyjmowac ja jako suplement diety. (wlasnie dlatego wegan i wegetarian metavolizm zwalnia i cierpia na zanik miesni bo w roslinach nie ma jej zbyt wiele, taka sama sytuacja co w przypadku witaminy b12)oprocz tego jest wiele przypraw, ktore tez pomagaja przyspieszyc metabolizm np pieprz caynenne , kurkuma czy cynamon. studiuje chemie zywnosci soł potwierdzone info xD

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo przydatna notka :).

    OdpowiedzUsuń
  6. Super, dziękuję :) W tej tabelce całkiem sporo błonnika mają chipsy paprykowe, ale chyba jednak wybiorę brukselkę haha :)

    OdpowiedzUsuń
  7. A ja mam pytanie, czy częstotliwość wypróżniania się ma coś wspólnego z metabolizmem? Bo zawsze myślałam że tak i że właśnie im częściej się człowiek wypróżnia, tym szybszy ma metabolizm, ale jakiś czas temu wyczytałam w internecie że to nie ma nic do tego, byłam zaskoczona, więc chciałabym się upewnić :). Czy jeśli wczesniej wypróżniałam się mniej więcej raz na 2 dni a teraz codziennie, czasami nawet dwa razy dziennie, to znaczy że przyspieszyłam metabolizm? Z góry dzięki za odpowiedź, zadaję pytanie tutaj, a nie w dziale, bo nie ma sensu robić o tym notki ;). Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I tak i nie. Na częstotliwość wypróżniania duży wpływ ma błonnik. Ja napisałam powyżej - ma on spore znaczenie w przyśpieszaniu metabolizmu, jednak nie jedyne. Myślę jednak, że jeśli starasz się przyśpieszyć metabolizm, może być to znak, że ci się udaje ;).

      Usuń
    2. Ok, super, dzięki za odpowiedź :). Zdecydowanie zmieniłam swoją dietę, zaczęłam też ćwiczyć, więc miałam taką nadzieję, że udało mi się go przyspieszyć :D

      Usuń
  8. Fajny post, zapraszam do lektury również wpisu o bardzo podobnej tematyce, ale skupiający się na czynnościach, nie produktach, np. że mężczyźni mają tendencję do spalania większej liczby kcal niż kobiety, ponieważ ich ciało naturalnie składa się z większej ilości mięśni.
    Podaję linka:
    http://jestemnadieciewarszawa.blogspot.com/2015/02/13-sposobow-na-przyspieszenie.html

    OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x