piątek, 13 marca 2015

Zawód: Nauczycielka

Prosiłabym o jakąś notkę dla osoby która chciałaby zostać nauczycielką...

Drogi Anonimie!
Na wstępie powiem, że miałam wybrać tylko jeden zawód z twojego pytania (o drugim napiszę jeśli zostanę na dłużej w nbs). I chciałam poprosić, aby czytelniczki się podpisywały, bo to już drugie pytanie pod rząd, które jest zadane przez anonima, a to trochę utrudnia pracę.

Nauczyciel - ogółem
Wyjaśnijmy najpierw, kim jest nauczyciel. Nauczyciel to osoba odpowiednio wykfalifikowana do prowadzenia zajęć w szkołach na różnym poziomie (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna/LO/liceum). Zawód nauczyciela ma ciekawą historię, którą warto zgłębić nawet, jeśli nie chce się pracować w tym zawodzie. Kiedyś nauczyciel był kimś w rodzaju mistrza, czy wychowawcy. Na historii poznajemy wielu nauczycieli, czy mistrzów np. Jan Długosz, którego uczniami byli synowie Kazimierza Jagiellończyka. Dziś do każdego przedmiotu wyznaczony jest jeden nauczyciel, kiedyś jednak wychowawca musiał posiadać wiedzę na temat wszystkich dziedzin nauki, jakie były w szkole. W Polsce wszystkie prawa, obowiązki itp. uregulowane są w Karcie Nauczyciela, której podlegają wszyscy nauczyciele i wychowawcy zaczynając od przedszkola, kończąc na studiach.

Zarobki nauczyciela
Tak na prawdę nauczyciel nie zarabia zbyt wiele. Zależy to oczywiście od stopnia wykształcenia (kontraktowy, mianowany, dyplomowy), ale nawet wtedy nie jest to jakaś wysoka stawka.Dokładniej wygląda to tak:
Nauczyciel kontraktowy może liczyć na 2738zł, mianowany na 3493zł, a dyplomowany 4817zł, a stażysta około 2618zł. (zarobki w szkole publicznej)


Praca nauczyciela - dokładniej
Trzeba przyznać, że praca nauczyciela jest trudna. Pracuje się cały rok szkolny, a mimo pracy, którą wykonuje się w szkole, trzeba też pracować w domu m. in. sprawdzać kartkówki, zeszyty itp. Zdecydowanie nie powinien się do niej zabierać nikt kto: nie umie dobrze porozumiewać się z innymi, nie umie nad sobą panować, kogo nie interesuje dziedzina nauki, której ma zamiar uczyć, kto chce mieć dużo wolnego po za pracą. Praca nauczyciela jest też dość nie wdzięcznym zawodem ze względu na uczniów, w których zawsze znajdą się osoby, które nie lubią nauczycieli.

Nauczyciel wspomagający, czy od danego przedmiotu?
Nauczyciel wspomagający - najczęściej występuje w klasach integracyjnych (z niepełnosprawnymi), pomaga im, dzięki czemu nauczyciel przedmiotu może spokojnie prowadzić lekcje, przystosowaną do reszty klasy. Nauczyciel taki przeważnie umie uczyć (nie w tak dużym stopniu jak nauczyciel przedmiotu) każdej dziedziny nauki na danym poziomie.
Nauczyciel przedmiotu - uczy danego przedmiotu np. Muzyki, Przyrody, Polskiego, Matematyki itd.

Czy chciałabyś wiedzieć coś więcej? Pisz w komentarzu to moja pierwsza notka tego typu, więc przepraszam, jeśli czegoś zabrakło.

Aliudque

1 komentarz:

  1. Co prawda nie ja zadałam to pytanie, ale wydaje mi się, że może powinnaś napisać coś o tym, jak tym nauczycielem zostać, co uwzględnić w edukacji itp. A tak to dobrze, całkiem trafne uwagi na temat tego, kto nie powinien zostawać nauczycielem ;)

    OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x