czwartek, 5 stycznia 2017

Kuracja przeciwtrądzikowa

Chyba nie trzeba mówić jak męcząca potrafi być cera trądzikowa. Dosłownie nigdy nie jest się pewnym, czy rano nie wskoczy nam nieprzyjemna paskuda na twarzy. Nie wspominając o ciągle zapchanych porach i świecącej buzi. A jakby była na to jakaś złota rada?


Przykro mi dziewczyny, nie ma. Na wygląd naszej skóry składa się tak wiele czynników, że coś takiego jak magiczny krem na trądzik nie istnieje. I nie wierzcie reklamom, które przekonują Was, że jest inaczej, szczególnie jeśli chodzi o różnego rodzaje tabletki czy kapsułki. Jeśli stan Waszej cery zmusił Was do wizyty u dermatologa prawdopodobnie usłyszałyście o czymś takim jak leki z izotretinoiną (lub dla uproszczenia izotek). Tabletka raz dziennie i po kilku miesiącach możecie zapomnieć o trądziku! Brzmi fajnie? Nie bardzo.

Izotrento... izotero..izoo - co to jest i jak działa?
Jest to pochodna witaminy A i chyba tyle w tym temacie. Głównie powoduje zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych. Jeszcze prościej mówiąc - powoduje wysychanie całego organizmu. Cera pozostaje sucha i matowa przez cały dzień, wysusza się skóra głowy przez co włosy się mniej przetłuszczają... i chyba tylko tyle plusów.

Działania niepożądane lub nieprzyjemne
Po kolei i z właściwym omówieniem w kolejności od najbardziej uciążliwych:
1. Suche usta - czyli coś co dopada najwcześniej i trzyma przez całą kurację. Najłatwiej jest sobie z tym również poradzić (i dość tanio).
2. Sucha cera - jeśli irytowała Cię skóra tłusta teraz poznasz najgorsze strony cery suchej. Nie obejdzie się bez dobrego kremu nawilżającego zarówno na dzień jak i na noc.
3. Sucha skóra - mnóstwo opakowań kremów nawilżających to podstawa. Po każdym prysznicu, po każdym umyciu rąk lub ot tak, bo skóra się od powietrza jeszcze bardziej wysuszyła. Nie ma co się przerażać - schodzić raczej nie zacznie, ale jednak jest ten dyskomfort, jeśli zapomni się posmarować dłonie przez godzinę.
(w moim przypadku były to jedyne działania niepożądane, które mnie drażniły lub musiałam bardziej zwracać na to uwagę)
4. Suchość oczu/nosa - niezbyt przyjemne jednak również można w pełni temu zapobiec. Krople nawilżające do oczu i nosa są tak popularne, że kosztują teraz kilka złotych i są w każdej aptece za rogiem.
5. Wypadanie/zwiększony porost włosów - jest naprawdę różnie. Ogólnie lek nie powoduje wypadania włosów, jednak mogą być na tyle suche, że same będą się łamać. Z drugiej strony zaobserwowano w niektórych przypadkach, że włosy są bardziej skore do rośnięcia. Istna loteria. Jeśli trafisz na tę mniej pożądaną opcję to pamiętaj o olejkach do włosów.
6. Ból mięśni i stawów - wysycha wszystko więc i "smarowidło" w panewkach stawowych. Spokojnie wejdziesz po schodach, ale już fitness na siłowni może przysporzyć ci niemałego bólu stawów. 
7. Wiele, wiele, wiele innych - są bardzo rzadkie (np. senność, bóle głowy, depresja). Leki tego typu mają dużo działań niepożądanych jednak nie wszystkie występują. Najbardziej uciążliwe/najczęściej spotykane znajdują się na samej górze tej listy i musisz sobie odpowiedzieć, czy będziesz w stanie sobie z nimi poradzić przez kilka miesięcy.

Dla każdego jego kuracja
Ilość opakowań, zawartość leku w jednej porcji na dzień, długość trwania kuracji - wszystko dobierane jest indywidualnie i może się zmieniać w czasie jej trwania. Kurację ustala się na podstawie wagi pacjenta - im mniej ważysz tym mniejszą dawkę będziesz miała do przyjęcia. Jeśli objawy niepożądane będą zbyt uciążliwe można zmniejszyć dawkę. Robi się tak również w czasie lata, kiedy słonko przygrzewa.

Uwaga na przebarwienia!
Łatwo się ich nabawić w czasie kuracji, najlepiej więc ją planować na te mniej słoneczne miesiące a w lecie nie żałować kremu UV i zaopatrzyć się w kapelusz. Przebarwienia od słońca bardzo ciężko usunąć nawet przy pomocy lasera.

Witamina A wszędzie...
Tylko nie u ciebie! Musisz się jej wystrzegać jak ognia. Mówimy tutaj o różnych kremach czy olejach - Twój organizm dostaje sporo pochodnej witaminy A w tabletkach. Nie trzeba jednak przesadzać i wyrzucać jej z jadłospisu.

Badania krwi
Przed, w trakcie i po kuracji będziesz musiała zrobić badania krwi, które pozwolą najpierw ustalić czy stan Twojego organizmu pozwala na przyjmowanie leku, a w trakcie stosowania czy nie wyrządza mu krzywdy.

Antykoncepcja
Przed rozpoczęciem kuracji lekarz dermatolog może Cię poprosić o informację od ginekologa, że nie jest w ciąży. Leki tego typu mają ogromy wpływ na płód, mogą prowadzić do powstania najróżniejszego rodzaju wad i przeszkodzić w rozwoju. Zabrania się również karmienia piersią.

Krwiodawstwo
Zabronione w czasie stosowania leku i miesiąc po zakończeniu kuracji. Związki przenikają do krwi, która później dostarczona innej osobie może narobić więcej szkody niż pożytku.

Koszty
Umówmy się - to nie są tanie leki i nie w każdej aptece są dostępne od ręki. Zanim zapadnie decyzja zastanów się, czy jesteś w stanie przeznaczać pieniądze na leki przez kilka miesięcy.

Nie od razu Rzym zbudowano...
Jeśli przy pierwszej wizycie lekarz proponuje ci izoteki to coś jest nie tak. To nie jest witamina C, którą teraz łyka się jak cukierki. Zanim takie leki wejdą w grę spróbuj innych sposobów - są tańsze, mniej agresywne dla całego organizmu i pozwalają ci na większą swobodę. 

Podsumowując
Jeśli męczysz się z trądzikiem kolejny rok to polecam chociaż porozmawiać o tym z dermatologiem. Działań niepożądanych jest wiele, ale można sobie z nimi poradzić. Jeśli Twój trądzik nie jest tak uciążliwy - spróbuj innych sposobów.

Lullaby

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x