wtorek, 18 maja 2010

Moja przyjaciółka jest galerianką

Hej dziewczyny, mam poważny problem, a raczej nie ja, tylko moja przyjaciółka. Już od kilku lat sytuacja majątkowa u niej w domu jest straszna. Ojciec pije, matka nie pracuje i ogólnie przeraża mnie to. Jednak od około pół roku zaczęły mnie dziwić jej ubrania, które były firmowe - tylko i wyłącznie firmowe. Nie uwierzyłam, że sytuacja u niej w domu się poprawiła i to aż tak pozytywnie. Zupełnie przez przypadek dowiedziałam się, że ona jest tzw. "galerianką". Doznałam szoku, i postanowiłam to sprawdzić. Oczywiście - była w galerii, która znajduje się na sąsiadującej ulicy od jej bloku. Rozmawiałam z nią o tym, ale ona nie chce mnie słuchać. Mówi, że tak jest jej dobrze, ma to co zawsze chciała mieć. Dziewczyny, przecież ona ma dopiero 15 lat. Nie mogę tego tak zostawić, dlatego proszę Was o pomoc ! Z góry dziękuję .

~Patrycja

 

Kochana Patrycjo!

Sytuacja Twojej przyjaciółki faktycznie nie wygląda za dobrze. Gdy raz wpadnie się w złe towarzystwo (sądzę, że Twoja przyjaciółka poznała dziewczyny, które w właśnie w "ten" sposób zarabiają pieniądze i po prostu postanowiła do nich dołączyć) ciężko jest się z niego wyplątać, a już zwłaszcza wtedy, gdy nie widzi się konsekwencji swoich czynów i tego, że po prostu są złe. Bardzo dobrze, że się tym zainteresowałaś. Jeżeli chcesz, aby Twoja przyjaciółka się z tego wyplątała, będziesz jej teraz bardzo potrzebna.
Co zrobić?
> Dobrze byłoby ją trochę nastraszyć. W tym przypadku możesz przesadzać, tragizować i wyolbrzymiać - nawet jest to konieczne ;]. Opowiadaj jej dużo o chorobach przenoszonych drogą płciową (np. HIV i jego konsekwencjach) ale także o ciąży w młodym wieku, o nieskuteczności (takiej 100%) antykoncepcji, o skutkach antykoncepcji (...). Dosłownie o wszystkim, co tylko wpadnie Ci do głowy. Możesz także wydrukować w internecie informacje na ten temat i dać jej do ręki, lub podrzucić np. do plecaka. Nie przesadzaj jednak, ale też nie poddawaj się. Jeżeli za bardzo przesadzisz, przyjaciółka całkowicie się od Ciebie odwróci, jeśli natomiast się poddasz - nic nie zmienisz w jej życiu.
> Zaproponuj jej pomoc. Powiedz jej, że możesz czasem pożyczyć jej jakieś swoje ubrania lub dać jej te, w których nie chodzisz, albo są na Ciebie za małe (pod warunkiem, że przyjaciółka ma mniejszy rozmiar od Ciebie ;)). Wyciągnij ją kiedyś do second handu i pokaż, że fajne i firmowe ciuchy są nie tylko w galeriach.
> Możesz także zaproponować, że pomożesz jej poszukać jakiejś drobnej pracy. Choćby na wakacje. Najlepiej będzie, gdy zapytasz kogoś dorosłego np. mamę. Może ktoś potrzebuje osoby, która zaopiekuje się jego dzieckiem, posprząta w domu, skosi trawnik albo po prostu zbierze maliny? Twoim zadaniem będzie tylko ją do tego zachęcać. W końcu można zarabiać w inny sposób ;).
> Dobrze byłoby, gdybyś poprosiła o pomoc kogoś dorosłego. Możesz pójść do pedagoga szkolnego i porozmawiać z nim na ten temat. Nie zdradzaj imienia Twojej przyjaciółki, ale opowiedz wszystko dokładnie i zapytaj, co możesz zrobić w tej sytuacji.

Myślę, że dasz sobie radę, musisz być po prostu delikatna i w pewnej chwili nie zacząć krzyczeć na przyjaciółkę, żeby przestała robić to co robi. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i będzie dobrze ;).

Pozdrawiam,
Crazy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała prudence. z Panda Graphics. Credits: x | x